www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Boļeslavs, Bērtulis
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiTide - Paisums un bēgums(Luks Džerams) Sfēru mūzika.(Bobs Evans)02.08.2005

Zemes, Saules un Mēness kontrolēta akustiska skulptūra, kura kosmosā esošo planētu paisuma un bēguma efektus padara dzirdamus reālajā laikā.  

 

Pastāv daudz dažādas parādības, kuras izprast nav viegli. Viena no tādām ir gravitācija. Šķiet, ka mūsu saikne ar Zemes pievilkšanās spēku ir saprotama, taču salīdzinoši mūsu attiecības, piemēram, ar Mēness gravitāciju ir daudz sarežģītākas. Ap mums, kamēr mēs kopā ar Zemi rotējam ap Sauli, rotējošā Mēness pievilkšanas spēks izraisa dziļi simboliskas asociācijas: no jūras paisuma un bēguma līdz fiziskiem, garīgiem un emocionāliem cikliem, mēnessērdzībai un mīlestībai. Paņemiet trīs lodes un ierotējiet tās. Piepildiet tās ar ūdeni tā, lai pie saskares tās rezonētu. Līdzīgi kā dziedošās vīna glāzes, atkarībā no ūdens līmeņa celšanās un krišanās, tās radīs atšķirīgas frekvences. Tieši šāda elpu aizraujoša vienkāršība piemīt mākslinieka Luka Džerama projektam "Paisums un bēgums".

"Paisums un bēgums" mums ļauj piedzīvot neikdienišķo. Šajā projektā dziedošās sfēras liek mums aizdomāties telpā, kuru veido attiecības starp Mēnesi un Zemi. Tā ir fizisko attiecību tieša reprezentācija: ļoti precīzs mērinstruments, kurš reģistrē Mēness gravitācijas spēku, pēc tam šos datus nosūta tālāk, kur tie tiek pārvērsti signālā, kas savukārt maina ūdens līmeņus visās trīs stikla lodēs. Telpā esošie apmeklētāji reālajā laikā ir liecinieki pastāvīgi svārstīgajai audio instalācijai, kurā šīs svārstības izraisa Mēness. Dienas laikā instalācija mainās pakāpeniski. Sfēras sāk dziedāt brīžos, kad Mēness tām atrodas vistuvāk vai vistālāk no tām, proti, kad tas atrodas visaugstākajā vai viszemākajā zemes plūdmaiņu punktā, un kad tās sasniedz vienlīdzīgu intensitāti.

Luka projekts mūs ne tikai piesaista kosmosam īpaši skaistā, pat mistiskā veidā, bet arī sniedz iespēju pārvietoties laikā. "Paisums un bēgums" gan mūsdienīgi traktē astrofiziku, gan arī atspoguļo kā laika gaitā mainījušās attiecības starp cilvēku, Zemi un debess sfērām. Agrāk mūzika pārstāvēja Visuma matemātiskās kārtības izjūtu. Reiz tā mums piedāvāja drošību, kuru šodien nodrošina zinātne. Mākslinieks Luks Džerams ar savu Mēness gravitācijas skulptūru ļauj mums piedzīvot skaņas un telpas jaunās sarežģītās savstarpējās attiecības.

 

Luks Džerams "Paisuma un bēguma" īstenošanai saņēma A2 Open Commission stipendiju, kas atbalsta grandiozas mākslinieciskas idejas, kuru realizācijai nepieciešams veikt izpēti. Projekta izstrādē piedalījās un sadarbojās astrofizikas, ģeofizikas, mūzikas vēstures un stikla dizaina speciālisti. "Paisuma un bēguma" skulptūras detaļu dizaina izstrādē piedalījās inženieri, lai ar mikroprecizitāti izsekotu visniecīgākajām datu izmaiņām. Sadarbība ar Atvērtās Universitātes Vulkanoloģijas nodaļu Lukam deva iespēju strādāt līdzās ar pasaules vadošajiem gravitācijas mērinstrumentu meistariem. Mēs esam pateicīgi daudzām organizācijām un atsevišķiem cilvēkiem, kuri dalījās savās zināšanās un sniedza atbalstu.

 

"Agrāk es studēju fiziku. Es to izmantoju kā ietvaru, kurā attīstīt savas idejas. Lai izprastu, kā darbojas mani interesējošs fenomens, es vispirms to "laužu" fiziski. Reizēm ir bijis grūti pārslēgties no zinātniskās domāšanas uz iejušanos skatītāja ādā, lai mēģinātu izprast, kā viņš uztvertu darbu. Ir jāatrod līdzsvars starp skulptūras mehānismu un tās estētiku.
"Paisums un bēgums" man pašam nosaka parametrus vēl smalkākam darbam. Neskatoties uz to, ka es pie šī projekta nemitīgi strādāju jau kopš 1998. gada novembra, vēl ilgāks laiks ir nepieciešams, lai skulptūras dizainu pilnveidotu tā, lai tā darbotos ne tikai kā mākslas instalācija, bet arī kā precīzs astronomiskais pulkstenis."

 

Šis projekts nebūtu iespējams bez nozīmīgā darba un atbalsta, kuru sniedza: Deivs Bultbījs, Tims Brounings, Eds Golds, prof.Marks Birkinšavs, Roberts Evans, Dr.Bens Vīlers, Džons Vatsons, Toms Aplebijs, Kims Džordžs, Bens Horidžs, Ričards Kanoks, Atklātās Universitātes Vulkanoloģijas nodaļa un Bristoles Universitātes Inženieru komanda.      

 

SFĒRU MŪZIKA
Bobs Evans, muzikologs

 

Luka Džerama darbs uzjundī kādu senu tēmu - Pitagora (VI gs. p.m.ē.) radīto Visuma karti, kuru saista ar Ēģiptes tradīcijām, Rietumu Āziju un iespējams ar Indiju. Platons(427. - 347.g. p.m.ē.) šo viedokli formulē savos sacerējumos "Timejs" un "Valsts".

Pitagors un Platons bija pārliecināti, ka matērijas pamatā ir ētera nedzirdamās vibrācijas, jeb vibrāciju formas, Alana Danielusa vārdiem runājot "pastāvīgie skaitļu raksti", kuri ir pasaules eksistences pamatā. Valdīja uzskats, ka Zeme ir nekustīga, ka tā sastāv no savirknētu kristālisku lodīšu sērijām, kuras savā starpā brīvi pārvietojas. Katrai lodītei tika piedēvēts un tajā iemiesots kāds no kustīgajiem debesu ķermeņiem (Mēness, Merkurs, Venera, Saule, Marss, Jupiters, Saturns). No Zemes bija iespējams vērot tālumā, aiz citām caurspīdīgajām lodēm esošo nekustīgo zvaigžņu debesu jumu. Valdīja pārliecība, ka kristālisko lodīšu savstarpējā spējā kustība ģenerē sfēru nedzirdamo mūziku. Tā, savukārt, nodrošināja, ka līdz Zemei un tās iedzīvotājiem nonāk debesu ķermeņu un ar tiem saistīto dievību vara. Zemi un tās atmosfēru veidoja sekojošie elementi: Zeme, Ūdens, Gaiss un Uguns, un visi no tiem bija pakļauti planetārajai ietekmei.

VII gadsimtā Johaness Keplers ar jauno, tikko apstiprināto priekšstatu par heliocentrisko Universu un paša astronomiskajiem novērojumiem mēģināja harmonizēt seno ideju, ka debesu secīgās kustības ir saistītas ar muzikālo/matemātisko attiecību veselumu sēriju, kura ietekmē notikumus uz Zemes. Viņš katrai planētai un Mēnesim piedāvāja savu toni. Visi šie toņi atkārtojoties kāpjošā un dilstošā secībā, veidoja nevis gammu, bet glisando, katru atšķirīgu pēc diapazona, augstuma un ātruma.

Luka Džerama instalācija demonstrē starp debesu ķermeņiem un Zemi pastāvošo reālo saistību. Viņš no antīkajiem domātājiem "aizņemoties" kristāliskās lodes Zemes, Saules un Mēness savstarpējās attiecības padara dzirdamas. Ja mūsu neapbruņotajām maņām Saules un Mēness pievilkšanas spēki paliek mums nepamanīti, tad paisuma un bēguma radītais iespaids Visumā bieži vien ir ļoti nozīmīgs.

 

http://www.acoustictonic.com/bob.html

 


PAISUMA UN BĒGUMA SPĒKS
Marks Birkinšavs, Bristoles Universitātes kosmoloģijas un astrofizikas profesors

 

Vājie Saules un Mēness paisumi un bēgumi Zemes jūrās (un arī cietzemē un atmosfērā) ir minimāli. Pat rezonanses izraisītie efekti paisuma un bēguma diapazonā ir tikai viena miljonā daļa no Zemes rādiusa. Tomēr ar to pietiek, lai ietekmētu un izraisītu izmaiņas piekrastes teritorijās, lai izmainītu Zemes rotācijas periodu, lai Mēness rotāciju saslēgtu vienotā orbītā un liktu Mēnesim ik gadu attālināties no Zemes par vienu collu. Bez paisuma un bēguma, kuri senajās jūrās primitīvo organismu vidē ir izraisījuši dažādas izmaiņas, evolūcija uz Zemes varbūt būtu attīstījusies daudz lēnāk, un iespējams, ka tagad uz mūsu planētas risinātos gluži citāda dzīve.  
  
Tuvāk esoši vai ļoti blīvi ķermeņi daudz spēcīgāk izjūt paisumu un bēgumu. Jupitera mēness - lo, piemēram, planētas plūdmaiņu ietekmē tiek tik ļoti saspiests, ka no iekšpuses sāk vārīties tik stipri, rodoties gigantisku vulkānu izvirdumiem. 1979. gadā to pirmo reizi novēroja kosmosa kuģis Voyager 1. Vulkāni uz Jupitera satelītu sistēmas iekšējās virsmas izvēma tik daudz sēru gāzes, ka tika traucēti intensīvie radio izstarojumi, kuri tiek uztverti no Jupitera magnētiskās sfēras. Ja lo Jupiteram būtu atradies vēl tuvāk, vai nebūtu tik masīvs, tad ar plūdmaiņu spēkiem būtu pieticis, lai to pārrautu uz pusēm un ap planētu radītu gruvešu loku, līdzīgu tiem, kādus mēs redzam ap Jupiteru, Saturnu un Urānu.

 

Vēl intensīvāki paisumi un bēgumi var rasties melno caurumu tuvumā. Tiek uzskatīts, ka ārkārtīgi blīvie melnie caurumi, kuri uzglūn no galaktiku kodoliem, spēj saārdīt jebkuras zvaigznes, kas pārvietojas to tuvumā. Līdz ar to, ka šo zvaigžņu sanesu ieži melnajos caurumos tiek ierauti iekšup, plūdmaiņu radītā saspiešana tik spēcīgi sakarst, ka dažos no Visuma visenerģētiskākajiem displejiem var novērot rentgena un gamma starojumu.

 

Uzmanīgi iedziļinoties plūdmaiņu spēkā, mēs varam izprast gravitācijas un Einšteina Vispārējās relativitātes modernās teorijas. "Pievilkšanas spēks" ir frāze, ko lietojam ikdienā. Tomēr tā kā paātrinošais objekts ir līdzvērtīgs pievilkšanās spēkam, šī bieži lietojamā frāze gluži nederēs, lai izprastu, kā gravitācija darbojas šodien. Spriegums, ko izraisa plūdmaiņas ir daudz fundamentālāks - tieši spriegums ir tas, kas veido mūsu attiecības ar laika telpu un masas enerģijas klātbūtni.

 

STĀSTA LUKS DŽERAMS

 

PAR TIDE (PAISUMU UN BĒGUMU)
Reiz es uz video pie horizonta nofilmēju kuģi. Tas man radīja jaušamu priekšstatu par Zemes izliekumu, manu atrašanās vietu uz tā un fizisko izmēru. Mūsu izpratni par Zemi bieži nosaka laiks, cik daudz laika nepieciešams, lai ar automašīnu vai varbūt lidmašīnu no vienas vietas nokļūtu citā. Pakāpeniski, līdz ar pārmaiņām dzīves laikā, mēs iegūstam iekšēju izpratni par attālumu. Pirms divsimt gadiem šī iekšējā apziņa par to, cik tālu atrodas Amerika, ļoti atšķīrās no tagadējās. Pasaule sarūk, un mums ir iespēja palūkoties ārpus mūsu mazās, rotējošās zilās planētas, lai apjaustu daudz lielākus attālumus un daudz laikietilpīgāku ilgumu. "Paisumā un Bēgumā" es vēlējos skatītājos radīt izjūtu, ka darbs tiek kontrolēts ārpus Zemes, "no turienes".

 

Man padomā bija darbs, kurš fiziski atrastos galerijā, bet kaut kādā mērā tomēr būtu lielāks nekā pati telpa. Mērinstrumentam, kuru es izmantoju Mēness un Saules gravitācijas spēku noteikšanai, ir jābūt novietotam tā, lai tas norādītu tieši uz leju. Kalibrēšana prasa laiku, bet tiklīdz ir panākta precizitāte, tas norāda tieši uz Zemes centru. Gravitācijas mērinstruments apliecina arī citas fiziskās un mentālās saiknes: gravitācijas enerģijas līniju, kas gan instalāciju, gan tās skatītāju saista ar Mēnesi un Sauli.

 

http://rixc.lv/ 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv