www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Emīlija
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un Celinieki
Latvijas Rožkrustiešu mājas lapa
NLP. Veiksmes mācība vai manipulāciju māksla?15.11.2005

Jau vairāk nekā 30 gadu neirolingvistiskā programmēšana, kas ir radusies kā starpdisciplinārs jaunu un ļoti talantīgu jauno zinātnieku sadarbības produkts, turpina strauji attīstīties, iesaistot arvien vairāk piekritēju interesantā cilvēka izpētes procesā: viņa uztveres īpatnībās, komunikācijas mehānismos, pašizaugsmes virsotnēs un ģenialitātes paradoksos.

Kā saka NLP autori, pašā ceļa sākumā viņiem pat nebija doma par jauna zinātnes virziena radīšanu. Viss, ko viņi vēlējās - remdēt savu kāri pēc pētījumiem un, galvenais, iegūt konkrētu, praksē noderīgu rezultātu.

Joprojām ir cilvēki, kuri NLP nepamatoti uzskata par virzienu diletantiem, parasti tā runā tie, kuriem praktiski nav par to zināšanu un nopietnas NLP treniņu pieredzes vai arī tie, kuri mācās pie nespeciālistiem.

Par pretējo mūs pārliecina NLP rašanās vēsture, parādot, ka tā bija neizbēgams notikumu un atmosfēras, kas valdīja 60.-to gadu beigās- 70.-to gadu sākumā ASV Kalifornijas štata pilsētā Santakrusā, rezultāts. Tajā laikā Santakrusa bija viens no radošās un zinātniskās domas vadošajiem centriem, kuram popularitāti atnesa tādi cilvēki kā Gregorijs Beitsons, Virdžīnija Satīra, Roberts Špicers, Ričards Alperts ,kā arī slaveni amerikāņu muzikanti, rakstnieki, aktieri un režisori.

Santakrusas universitāte atšķīrās ar atvērtību jaunām zinātniskām idejām, kā arī atbalstīja savu studentu pētniecisko darbību. Tas viss, kalpoja par pamudinājumu tam, ka jaunu cilvēku grupa, kuriem bija dažāda izglītība un dažādas intereses (Ričards Bendlers, Džons Grinders, Džūdita Delozjē, Leslija Kemerona, Frenks Pjuseliks, Deivids Gordons, Stīvs Helegens, Roberts Dilts u.c.), ciešā saskarsmē ar vadošajiem zinātniekiem, spēja izrauties cauri tā laika tradicionālajiem psiholoģijas uzskatiem, atverot pasaulei pavisam jaunu ceļu cilvēka kā vienotas sistēmas uztveršanai.

Viņi arī uzdāvināja cilvēkiem praktiskus instrumentus, kas viņiem pašiem jau bija palīdzējuši atrisināt dziļas personīgās problēmas, uzlabot attiecības ar apkārtējiem, attīstīt savu potenciālu un gūt dzīvē panākumus.
Iespējams, NLP sasniegumi kļuva savam laikam pārāk revolucionāri: pārāk viegli pielietošanā šķita paņēmieni, pārāk ātri notika pārmaiņas ar cilvēkiem, pārāk spilgti bija rezultāti.

Neatkarība no satura ļāva NLP idejas pārnest visdažādākajos kontekstos: no psihoterapijas līdz biznesam, no apmācības līdz politikai, no zinātnes līdz mākslai. Dažādu valstu akadēmiskā zinātne nebija gatava tādai vētrainai neirolingvistiskās programmēšanas attīstībai un pacentās norobežoties no tās praktiskajiem sasniegumiem, apvainojot virspusībā un eklektikā.

Daudzi no tiem, kas aiz NLP superefektivitātes oreola ieraudzīja tikai praktisko instrumentu kopumu, nepievērsa uzmanību to pavadošo vērtību sistēmai, uzskatiem par pasauli un cilvēku. Tajā skaitā, saziņas līdzekļu pārstāvji, dzenoties pakaļ lētai popularitātei, sacerēja dažādus neticamus stāstus par NLP, tādējādi ļoti ātri attīstot cilvēkos noturīgu saikni starp programmēšanu un kodēšanu, zombēšanu, iedarbību, iejaukšanos, iespaidošanu, kā arī ar citiem pēc negatīvās semantikas radniecīgiem vārdiem.

Īpaši auglīgi šis process attīstījās bijušās Padomju Savienības valstīs, kā sekas tam, ka ar Rietumu valstīm bija ierobežota informācijas apmaiņa un bija neiespējami iegūt ticamu informāciju.

Kas tad ir pamatā šim nosaukumam — neirolingvistiskā programmēšana? Vispirms, nosaukums ir salikts. “Neiro” — attiecas uz redzes, dzirdes, taustes, ožas, garšas — tātad uz maņu orgānos notiekošajiem neiroloģiskajiem procesiem. Ar šo orgānu palīdzību mēs uztveram praktiski visus ārējās pasaules kairinājumus, pa šiem dabiskajiem “logiem” mūsu smadzenēs ienāk visas mūsu zināšanas, arī tas, ko saucam par saprātu, apziņu.

“Lingvistiskā” — norāda uz valodas nozīmi gan saskarsmē ar citiem cilvēkiem, gan arī savu domu veidošanā. NLP palīdz tā izmantot valodu ikdienas saskarsmē, ka tiek mainīts domāšanas veids un apgūtas tās jaunās uzvedības normas, kas noteikti būs jūsu panākumu pamatā. “Programmēšana” — nozīmē metodi, ar kuras palīdzību varam paši vadīt savas domas, rīcību un uzvedību; tas līdzinās tam, kā datorā tiek ievadīta programma kādu noteiktu darbību veikšanai.

Avots: žurnāls "Mistērija"


Loading

 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv