www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Boļeslavs, Bērtulis
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiKarloss Kastaņeda30.05.2006

Carlos Castañeda
(1926–1998)
amerikāņu rakstnieks, mistiķis, antropologs


K.Kastaņeda ir viens no mūsdienu populārākajiem un lasāmākajiem rakstniekiem pasaulē, kurš tāpat ieguvis šamaņa un mistiķa reputāciju. Viņš sarakstījis grāmatu sēriju par indiāņu magiem un dažādiem maģiskās pieredzes faktiem.

Karloss Sesārs Salvadors Arana Kastaņeda dzimis 1926.gada 25.decembrī Perū pilsētiņā Kahamarkā. Viņa tēvs bija pulksteņmeistars un juvelieris, tam piederēja neliels veikaliņš. Bērnībā Karloss bieži uzturējās tēva bodītē, vēroja tēva darbu un ar laiku arī pats sāka darināt rokassprādzes un gredzenus. 1948.gadā ģimene pārvācās uz Peru galvaspilsētu Limu. Tur Karloss pabeidza Gvadalupas Dievmātes Nacionālo koledžu un nolēma sevi veltīt glezniecībai un tēlniecībai. 1949.gadā nomira Karlosa māte. Šis zaudējums viņu ārkārtīgi satrieca, viņš nepiedalījās bērēs un trīs dienas bez ēšanas un dzeršanas nosēdēja savā istabā. Pēc garajām pārdomu stundām Karloss nāca pie atziņas, ka lai izvairītos no līdzīgiem triecieniem jāsarauj vai vismaz jāvājina savas saites ar pārējiem. Viņš aizgāja no tēva mājām un uzsāka pastāvīgu dzīvi.

Kastaņeda uzsāka studijas Peru Nacionālajā mākslas skolā un sapņoja doties uz ASV. Viņš mācījās ar apskaužamu centību, bet atrada laiku arī tam, lai aizietu uz zirgu sacensībām, uzspēlētu kārtis un iedzertu vīnu ar draugiem. 1951.gadā, pamājis ardievas Peru, ieradās Amerikā.

1968.gadā iznāca pirmā no 10 grāmatām, kurās dienasgrāmatas formā viņš izklāstīja Jaki cilts indiāņa Dona Huana Matusa filozofiju, pasaules uztveri un maģijas paņēmienus. Pie Rietumu civilizācijas pieradušajiem cilvēkiem tas šķiet tik neparasti un interesanti, ka Kastaņedas grāmatas ir tulkotas 17 valodās un iznāk miljonu metienos.

Grāmatu sērijas stāstījums sākas ar to, ka ceļojot pa Meksiku autors veica antropoloģiskos pētījumus un ieinteresējās par kaktusu pejotlu, kura augļus indiāņi izmanto kā narkotisku vielu. Šo vielu – meskalīnu, kas atrodas pašu stiprāko narkotiku sarakstā, indiāņi sauc par meskalito un viņiem tā ir viens no maģiskās pieredzes iegūšanas līdzekļiem.

Viens paziņa iepazīstināja Kastanedu ar vecu indiāni Huanu Matusu, rekomendējot to kā dažādu augu pazinēju. Izrādījās, ka Dons Huans ir spēcīgs mags, kurš ļāva Karlosam izbaudīt pejotla narkotisko iedarbību kopainā ar indiāņu maģiskajiem rituāliem. Ar laiku Dons Huans pieņēma Karlosu par savu mācekli maģijas jomā.

1973.gadā Kastaņeda ieguva filozofijas doktora grādu Kalifornijas štata universitātē.

Pastāv uzskats, ka rakstnieks pats ir izdomājis magu Donu Huanu un visas savas tikšanās ar viņu. Pats Kastaņeda apgalvo, ka viss grāmatās rakstītais ir patiesi noticis dzīvē. Viņa galvenais arguments ir tāds, ka aprakstītais ir tik nepierasts Rietumu cilvēka saprašanai, ka kaut ko tādu Kastaņeda pats izdomāt nebūtu bijis spējīgs.

Kastaņedam ir ļoti daudz sekotāju, kas izmanto viņa grāmatas kā ceļvedi garīgajā praksē. Grāmatās tāpat ir liels uzsvars uz apzināto sapņu praktizēšanu.

Rakstnieks atstāja šo pasauli 1998.gada 27.aprīlī savā mājā Vestvudas pilsētiņā Kalifornijas štatā. Viņš nomira no aknu vēža. Kremētas rakstnieka atliekas tika pārvestas uz Meksiku – uz Mescalito dzimteni, ar kuru viņš iepazīstināja pasauli.


BIBLIOGRĀFIJA:

 1. Dona Huana mācības. Jaki indiāņu zināšanu ceļš (1968, latv.2000)  The Teachings of Don Juan: A Yaqui Way of Knowledge 
 2. Atsevišķā realitāte  (1971)  A Separate Reality 
 3. Ceļojums uz Ikstlanu  (1972)  Journey to Ixtlan 
 4. Stāsti par spēku  (1974)  Tales of Power 
 5. Spēka otrais aplis  (1978)  The Second Ring of Power 
 6. Ērgļa dāvana  (1982)  The Eagle's Gift 
 7. Uguns no iekšienes  (1984) The Fire from Within  
 8. Klusuma spēks  (1987)  The Power of Silence 
 9. Sapņu māksla  (1993)  The Art of Dreaming
 10. Bezgalības aktīvā puse  (1997)  The Active Side of Infinity 
 11. Laika rats (1998)  The Wheel of Time 

INTERNETĀ:

The Teachings of Carlos Castaneda
Salon Newsreal: A Yankee way of knowledge
Sustained Action

Karlosa Kastaņedas un viņa sekotāju grāmatas krievu un angļu valodā:
http://castaneda.dzr.ru/cc/books.htm


LITERATŪRA:

Kozlova A. Karloss Kastaneda. Mīti un realitāte 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv