www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Boļeslavs, Bērtulis
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiKas ir prāts?31.05.2006

Bez prānas pastāv arī prāta smalkais ķermenis. Prātu sanskritā sauc manas, bet prāta smalko ķermeni – manomaija-koša. Maija-koša nozīmē – ietvars, bet manas  prāts. Ja visa cilvēka laimes izjūta ir koncentrēta prāta darbībā, tad saka, ka viņa apziņa atrodas manomaijas līmenī, tātad prāta līmenī.

Prāts ir smalkāks par prānu. Smalkāks par prātu ir saprāta smalkais ķermenis. Smalkāks par saprātu ir anandas ķermenis jeb laimes spēks, kam ir jau nevis materiāla, bet garīga daba. Ananda jeb svētlaime – tas ir spēks, ko izstaro dvēsele. Patiesai laimei ir garīga daba, tā rodama dvēseles darbībā. Taču ķermenī bez dvēseles laimes nav. Daži domā, ka cilvēka īstenā būtība ir ķermenis un tāpēc visa dzīves jēga ir rūpēties par to. Bet saskaņā ar Vēdām cilvēks atrodas ķermenī līdzīgi kā autovadītājs sēž automašīnā. Es – tā ir dvēsele. Tāpēc vairāk jārūpējas par dvēseli, tad arī ķermenis, piepildoties ar laimi, būs vesels. Par dvēseles dabu var lasīt "Bhagavad-gītā" (2.20.):

         "Dvēsele nekad nedzimst un nemirst. Tā nav radusies, nerodas un neradīsies. Tā ir nedzimusi, mūžīga, vienmēr pastāvoša un sākotnēja. Tā netiek nogalināta, kad tiek nogalināts ķermenis."

         Prāts, būdams smalkā ķermeņa daļa, ir materiāls, un tā uzbūvi var noteikt, taču ne jau ar kādām ierīcēm. Prāta matērija ir tik smalka, ka tā darbības principi nemaz nelīdzinās fizikas likumiem. Prāta ķermenim ir citas īpašības un iespējas, un tas darbojas citādi nekā rupjais ķermenis.

         Dvēselei, tas ir, katram no mums, ir garīgais saprāts, garīgais prāts un garīgās jūtas. Tie ir dvēseles neatņemami atribūti. Taču materiālajā ķermenī parastos materiālos apstākļos tie funkcionē, rosinot darboties materiālo saprātu, materiālo prātu un materiālās jūtas, kas šajā gadījumā ir smalkā ķermeņa sastāvdaļas. Nodarbojoties ar noteiktu praksi, cilvēks spēj attīrīties no smalkā materiālā ķermeņa un darboties ar garīgā ķermeņa palīdzību. Tādu pārveides procesu sauc par apziņas attīrīšanu un tas ir iespējams tikai cilvēkam, kas nodarbojas ar garīgo praksi. Tā arī ir patiesa izveseļošanās. Tikai tad, kad apziņa kļūst tīra, cilvēks izjūt spēcīgu laimi un ciešanas viņu vairs neskar. Šajā grāmatā kopā ar rupjā ķermeņa ārstēšanas metodēm mēs aplūkosim smalkā ķermeņa ārstēšanu un, pats galvenais, garīgās prakses metodes, ko mūsu laikmetam iesaka Vēdas.

fragments no "Prāta smalkais ķermenis", O.G.Torsunovs
sanga.lv 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv