www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Mirta, Ziedīte
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un Celinieki
Latvijas Rožkrustiešu mājas lapa
Tantrisma principi27.11.2006

Tantra ir sanskrita vārds, kas nozīmē „tīkls” vai „aušana” un ko parasti interpretē kā  „to, kas paplašina sapratni”. Tantrismu kopumā ir ļoti grūti definēt. Pastāv tik daudzas un dažādas tantrisma skolas un sektas, ka ir gandrīz neiespējami izveidot vienotu tantrisma definīciju, kas nebūtu pretrunā ar kādu no variantiem. Sava versija ir gan budismam, gan hinduismam. Senākos pabeigtos tantrisma tekstus – tantras – sarakstīja budisti ap m.ē. 600. gadu, bet nedaudz vēlāki avoti dažus tantrisma elementus saskata vēdās, vissenākajos hinduistu svētajos rakstos. Hinduisma tradīcija min sešdesmit četras tantras, taču patiesībā to ir daudz vairāk, un katrai no tām ir sava kodēta, slepena valoda, savas idejas un rituāli.

Tēmu, kas caurvij visas dažādās tantrisma formas pauž arī mahājānas budisms: „Sansāra ir nirvāna.” Tas nozīmē, ka iluzorā, mainīgā ikdienas pasaule (sansāra) ir identa mūžīgajai un nemainīgajai apskaidrībai (nirvānai). Apskaidrību nevar sasniegt, noliedzot pasauli vai savu patību; to var sasniegt uzlūkojot tās kā ietvertas un sapludinātas ar transcendentālo realitāti. Kā teikts kādā tekstā: „Pacelt sevi iespējams ar līdzekļiem, kas veicina krišanu.”

Cits pavediens, kas vieno visas dažādās sektas ir ideja par kosmisko seksualitāti. Visa pasaule – gan jutekliskā, gan transcendentālā – tiek radīta dievietes Šakti mīlas rotaļā ar neredzamo, bezkaislīgo dievu Šivu. Šis pirmatnējais pāris ir nedalāma un vienota būtne. Hinduisma ikonogrāfija bieži attēlo to kā hermafrodītu Ardhanārīšvaru. 3000 gadus senā Brihadaranjakas upanišada vēsta, ka pirmais radīšanas akts notika brīdī, kad pašradītais esamības iedīglis saprata, ka „ir viens; viņam tas nepatika; vienatne neiepriecina; viņš alka pēc otras būtnes un kļuva par vīrieti un sievieti ciešā apskāvienā”. Tantristam, tantrisma adeptam, radīšanas akts ir nepārtraukts – Šivas alkas bezgalīgi pārtop viņa mainīgās sievišķākas iedabas veidolā, ļaujot baudīt pasauli kā svētlaimi, apziņu un esamību.

Tā kā Visums ir dzimis no alkām, tantristi pretēji ortodoksālajiem hinduistu brahmaņiem (hinduistu priesteru kastas pārstāvjiem) cenšas nevis ierobežot savas alkas, bet pārvirzīt to enerģiju. Šakti un Šivas seksuālā piepūle nerada Visumu kā homogēnu masu; mīlētāju pārim visapkārt izdalās secīgi arvien liegāki enerģijas viļņi. Saskaņā ar tantrisma mācību cilvēka ķermenis un kosmoss būtībā ir identi, kaut arī tiek uzlūkoti no dažādiem skatpunktiem.


Loading

 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv