www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Sibilla, Teika, Lita
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un Celinieki
Latvijas Rožkrustiešu mājas lapa
Lekcija Nr.5: „Kādēļ meitenei ir vajadzīga Otrā loģika, jeb Krupis tu esi vai vīrietis?”16.04.2007

Kleins:

Es šodien pirms pusdienām gribēju parunāt... pastāstīt par Otro loģiku. Šorīt dzēru kafiju un domāju: „Kas tad nu? – Lūk, pagājušajā seminārā man vēl tā nebija – problēmas par ko stāstīt...”

Aņa Zikova:

Bet es vēl gribēju piebilst.

Kleins:

Aņečka, izglāb mani, ja var. Tāpēc, ka – nu, ko stāstīt? Īsāk sakot, vienam – pilnīgi skaidrs un nav ko stāstīt. Bet citam – nav skaidrs un... vismaz ne šobrīd.

Aņa Zikova:

Bet par ko vajag? Par loģiku?

Kleins:

Par Otro loģiku. Skaties. Lūk, ir četras tēmas, četri tematiski bloki katrā šī cikla seminārā:

Pirmais tematiskais bloks – tas ir ievads: Par Otro loģiku, piemēri.

Otrais bloks – ir „kas ir Otrā loģika?”

Trešais bloks – ir „procesu, parādību izskatīšanas robežas”.

Ceturtais bloks – ir Otrās loģikas, robežu novilkšanas sasaistīšana ar rīcību.

Lūdzu apsēdies šeit, sarunāsimies.

Aņa Zikova:

Kā mākslinieks ar mākslinieku.

Kleins:

O! Un vajag kaut ko tādu. Varbūt šo stāstu ir jāsāk ar to, ka sakoncentrēties, izvēlēties mērķauditoriju, kam stāstīt? – Grišam stāstīt nav jēgas – viena iemesla dēļ, Aeram – nav jēgas cita iemesla dēļ. Belkai – trešā iemesla dēļ. Lūk, tāda problēma, kaut kā ir jānoorientējas.

Aņa Zikova:

Par Otro loģiku. Pirmais, kas ienāk galvā par Otro loģiku – piemēram, ir tas, kā es sapratu, kā tā strādā.

Kleins:

Piedāvāju šobrīd teikt „otrā loģika”, bet iekavās rakstīt, ka tā ir – „dialektiskā loģika”.

Aņa Zikova:

Labi.

Kleins:

Terminoloģija nav svarīga, bet es visus aicinu jau atcerēties, ka mēs runājam par tā saucamo dialektisko loģiku, nevis par Aristoteļa loģiku.

Aņa Zikova:

Klein, es baidos, ka es nepārvaldu jautājuma tēmu.

Kleins:

Nav svarīgi. Svarīgi, ka tu esi drosmīga un vēlies man palīdzēt.

Aņa Zikova:

Es tev gribu palīdzēt, man par Otro loģiku – atceros savu atklāsmi, kura man bija, kad es sapratu to, kā es pieņēmu lēmumus agrāk un kā tagad.

Man tās ir nedalāmas lietas – lēmumu pieņemšana un Otrā loģika. Es vienmēr skaidroju, izmantojot šo piemēru, tas ir, piemēram, es agrāk vienmēr ļoti daudz laika veltīju...

Kleins:

Aņa, drīkst tevi apturēt?

Aņa Zikova:

Jā.

Kleins:

Lūk, kur ir lietas būtība. Ar jebkuru loģiku, kad mēs par to runājam – tiek saprasts, ka tā ir kaut kāda mentāla modelēšana. Tas ir, kaut kāda kaut kā analīze, sava viedokļa (vai, citiem vārdiem, modeļa) izveidošana par kaut ko. Lūk, jebkura šī „ideāla modeļa” izkārtošana galvā... Ir tāds termins – „ideāls modelis”. Ne tajā nozīmē, ka tas ir „visiem labs”, bet tajā, ka tas „nesastāv no dzelzs gabaliņiem un klucīšiem”, bet ir „modelis prātā”. Šajā nozīmē – tas ir „ideāls”, ideja.

Šī ideālā modeļa izkārtošana vajadzīga, lai pieņemtu lēmumu. Tādēļ, lai ar to parotaļātos vai par to parunātu – tas ir tāds „sānu ceļš”.

Konstruktīva darba ar modeli beigu rezultāts ir lēmumu pieņemšana. Lēmumu pieņemšana un rīcības uzsākšana.

Un lūk, Aņa – viņai ir ērti runāt par šo tēmu, ņemot par atslēgas punktu tieši „lēmuma pieņemšanu”. Bet citādi tas viss ir viens, tas ir viens process, viena procesa dažādi aspekti – „modelēšana”, „lēmuma pieņemšana” un „rīcība”.

Aņa Zikova:

Jā. Lūk. Otrā loģika, manā gadījumā tā optimizē lēmuma pieņemšanas procesu. Tas ir, agrāk es, piemēram, tērēju ļoti daudz laika uz tāda veida jautājumiem, kā „ko vilkt mugurā?” vai „iet vai neiet ciemos?” – Nu, ja mani uzaicina.

Kleins:

Nu, kam gan vēl meitenei ir vajadzīga otrā loģika...

Aņa Zikova:

Es runāju par praktiskām lietām, saproti, un kāpēc tām tika tērēts daudz laika – tāpēc, ka domas lēkā no vienas uz otru, un nevari noteikt, kādus faktorus izvēlēties. Tikko man, beidzot, izdevās izvēlēties faktorus – viens, divi, trīs – no bezgalīgā daudzuma un, balstoties uz tiem, pieņemt lēmumu... – tas patiešām izdevās ātri. Un kopš tā laika mani šāda veida lietas – lūk šādi mazi un pat lielāki lēmumi – pārstāja uztraukt vispār.

Kleins:

Ļauj man. Tu būsi tāda kā videorinda, labi?

Aņa Zikova:

Bet tu komentēsi.

Kleins:

Kadri, pēc tam filma tiek pārtraukta vai uzstājas diktors. Lūk. Par ko Aņa runā šobrīd? Ka tu, kā apziņa – nav svarīgi, kāda iemesla dēļ, tāpēc, ka tā ir pārāk gudra, dikti izglītota vai, piemēram, attīstās – iziet tajā zonā, kur ir jādara izvēle. Hop, un tā pēkšņi sāk saprast, ka izvēle, visumā ņemot, ir jāveic no diezgan liela – bet, pats galvenais ir apzināties, ka no bezgalīga! – skaita faktoru, un lai neapstātos un neiestrēgtu šajā problēmā, bet šim posmam tiktu pāri, un tiktu pāri maksimāli efektīvi, tas ir maksimāli ātri, ir jāmācās domāt citā veidā.

Kad tu pieņem vienkāršu lēmumu, tas ir, kad tev ir tikai „viens, divi, trīs” – tur tev Otrā loģika nav vajadzīga. Izsvēri un izvēlējies. Vai arī gadījumā, ja tu neredzi visu dziļumu, visu mērogu, kas ir aiz šī – viens, divi, trīs – nu, un viss.

Bet tikko kā tu nokļūsti izvēles nenoteiktības situācijā, kad ir jāizvēlas no daudz kā, un pie tam tu saproti, ka kopumā ņemot, tas ir bezgalīgs izplatījums, no kura tu izvēlies – tad šeit ir jāsāk mācīties domāt citā veidā, citādi tu iestigsi.

Aņa Zikova:

Jā, man ļoti patika piemērs, kuru Sergejs Kruks sniedza Karēlijā, kad lasīja lekciju par to, ko nozīmē pareizi uzbūvēt situācijas modeli, ko nozīmē pareizi izvēlēties faktorus.

Viņš izstāstīja divas līdzības. Viena bija par diviem krupjiem, kuri iekrita piena kannā. Pirmais krupis, tātad, nesāka spārdīties – noslīka, gāja bojā. Otrais – spārdījās, spārdījās, spārdījās, sakūla pienu sviestā, izleca laukā no kannas. Tā bija pirmā līdzība. Un otrā līdzība par...

Kleins:

Jau nevis vairs divi krupji, bet divi vīrieši iekrita upītē.

Aņa Zikova:

Jā, bet kopumā ņemot, ir skaidrs.

Kleins:

Divi krupji iekrita upītē, viens spārdījās, spārdījās, iztērēja spēkus – noslīka, bet otrs ļāvās straumei, pārstāja spārdīties un viņu straume iznesa krastā.

Aņa Zikova:

Jā, iznesa klusā purvā, kur viņš izlīda no ūdens.

Kleins:

Vai arī, mums vakar bija situācija ar Čaju. Viņa saka – „zelta vidusceļš”. Bet es saku – „ne šis, ne tas”. Kā noteikt?

Aņa Zikova:

Lūk, kā noteikt – spārdīties tev vai noslīkt vai atslābināties?

Kleins:

Tāpēc, ka viena līdzība saka – „spārdies”, un parāda cik tas ir labi.

Aņa Zikova:

Ļoti gudra tāda līdzība.

Kleins:

Jā. Bet otra parāda „nespārdies”, un parāda cik tas ir lieliski.

Aņa Zikova:

Jā, man šobrīd arī ir tā. Man gandrīz vienmēr ir tāda situācija – izvēlēties, spārdīties vai atslābināties. Un arī šobrīd – spārdīties vai atslābināties? Nu, lai noteiktu – kas tas tāds ir, kur es šobrīd atrodos? Kanna vai upe? – lūk šeit kā reiz vajadzīga Otrā loģika.

Kleins:

Krupis tu esi vai vīrietis?

Aņa Zikova:

Vai sieviete.

Kleins:

Vai sieviete.

Aņa Zikova:

Lūk. Tagad nākošais, kas ar to saistīts – kā to pareizi noteikt. Pareizi tu nosaki vai nepareizi? Lūk, ko es atceros. Es atceros, ka instruments, ar kuru tu to dari – tas ir tavs viss.

Kleins:

Labi teikts – instruments, ar kuru tu to dari – tas ir tavs viss. Tā ir ļoti precīza definīcija.

Aņa Zikova:

Nu, tava apziņa, ķermenis, viss šis komplekss.

Kleins:

Izstarojums, zināšanas, pieredze.

Aņa Zikova:

Priekšstats par pasauli, nu, vispār viss.

Kleins:

Visi fundamenti, pamati, kuri tev bija iepriekšējā dzīvē. Viss tavs visums, īsāk sakot.

Aņa Zikova:

Jā. To, kā to sauc – ak dievs – hrestomātiskās patiesības!

Kleins:

Tās ir hrestomātiskās patiesības.

Aņa Zikova:

Jā, tas jau ir visās Otrās loģikas mācību grāmatās. Lūk. Un attiecīgi, lai šis viss tev novilktu pareizi, noteiktu lūk šīs, izdalītu, veidotu pareizi modeli, pareizi izdalītu faktorus, kuri ietekmēs lēmuma pieņemšanu – šis instruments ir jāasina, jātrenē un tā tālāk.

Kleins:

Visums ir pastāvīgi jāasina.

Aņa Zikova:

Jāasina. (smiekli) Jāasina un jāslīpē. Lūk – divas sastāvdaļas. Tas ir, saprast kādēļ tas ir vajadzīgs un...


2004.gada oktobrisIzsaku savu pateicību Mašai Larsenai larsenn@yandex.ru, kura visu dzīvo būtņu labumam un visu bodhisattvu-mahasattvu priekam, uzņēmās darbu – pārveidot teksta formātā Otrā semināra par Otro loģiku lekcijas audioierakstu. Tāpat izsaku pateicību visiem, kuri maketēja, laboja, publicēja un rediģēja! Sveiki! Kleins.

@ Lirika.lv, tulkojums latviešu valodā no Zen.ru


Loading

 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv