www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Bernhards, Boriss
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un Celinieki
Latvijas Rožkrustiešu mājas lapa
Bauda, ieradums un askētisms. Dž. Krišnamurti. Komentāri dzīvei.31.05.2007

…

Viņš bija veselīgs, domājošs vīrietis tā ap trīsdesmit. Viņš strādāja kaut kādā valsts iestādē. Kā pats skaidroja, viņam nebija nekas iebilstams pret savu darbu, kurā viņš saņēma labu atalgojumu un daudzsološu nākotni. Viņš bija precējies, viņam bija četrus gadus vecs dēls, kuru bija vēlējies paņemt līdzi, taču māte uzstājīgi bija pret, teikdama, ka bērns traucēs sarunai.

„Esmu apmeklējis vienu vai divas jūsu diskusijas,” viņš teica, „un, ja drīkst, es vēlētos uzdot vienu jautājumu. Man ir šādi tādi slikti ieradumi, kuri mani traucē un no kuriem es labprāt tiktu vaļā. Vairāku mēnešu garumā es to esmu mēģinājis darīt, bet nesekmīgi. Ko man darīt?”

Aplūkosim ieradumu kā tādu, nedalot to labajā vai sliktajā. Ieraduma kultivēšana, neatkarīgi no tā, cik labs vai slikts tas būtu, veicina prāta aptumšotību. Ko mēs saprotam ar ieradumu? Padomāsim par to bez atkarības no kaut kādiem nosacījumiem.

„Ieradums ir bieži atkārtojams akts”

Tas ir mehānisks impulss kustībai kaut kādā virzienā. Tas var nostrādāt apzināti vai neapzināti, apsvērti vai spontāni. Vai tas ir tā?

„Jā, ser, tā tas ir.”

 Daži jūt nepieciešamību pēc kafijas no rītiem, bez tās viņiem sāp galva. Iesākumā ķermenis, iespējams, to pieprasīja, taču pakāpeniski tas pierada pie patīkamās garšas un kafijas radītā uzbudinājuma un tagad ķermenis cieš, ja to nesaņem.

„Bet vai kafija patiešām ir nepieciešamība?”

Ko jūs domājat ar nepieciešamību?

„Veselībai ir nepieciešama veselīga pārtika.”

Protams, taču mēle pierod pie konkrētas garšas vai barības un tad ķermenis jūtas apdalīts, tas satraucas, ja nesaņem to, pie kā ir pieradis. Uzstājīgā nepieciešamība pēc konkrētās pārtikas ir zīme, ka ir izveidojies ieradums. Ieradums balstās uz atmiņā esošu baudu par to, vai ne?

„Bet kā var izbeigt ieradumu, kurš sagādā baudu? Izbeigt nepatīkamu ieradumu ir salīdzinoši vienkārši, mana problēma ir kā izbeigt patīkamu ieradumu.”

Kā jau teicu, mēs neapskatām patīkamus vai nepatīkamus ieradumus, vai kā izbeigt kādu no tiem. Mēs mēģinām saprast ieradumu kā tādu. Mēs redzam, ka ieradums veidojas tad, kad ir bauda un rodas nepieciešamība baudu turpināt. Ieradums balstās uz baudu un atmiņām par to. Pat sākotnēji nepatīkama pieredze var kļūt par patīkamu un „nepieciešamu” ieradumu.

Pavirzīsimies tagad nedaudz tālāk. Kur ir jūsu problēma?

„Starp visiem citiem ieradumiem seksuālais apmierinājums man ir kļuvis par varenu un pārņemošu ieradumu. Esmu mēģinājis, disciplinējot sevi, to kontrolēt, piekopis diētas, nodarbojies ar dažādām praksēm, taču neskatoties uz šo manu pretošanos, viss ir velti. Ieradums turpinās.”

Iespējams, jūsu dzīvē nav cita enerģijas iziešanas veida, nav citas aizraujošas intereses. Iespējams, jums ir apnicis jūsu darbs, tikai jūs to neapzināties. Reliģija var jums būt tikai garlaicīgs rituāls, dogmu kopums bez jebkādas nozīmes. Ja esat iekšēji saskaldīts, sekss kļūst par vienīgo izeju. …

„Biju aizrāvies ar reliģiju un literatūru, taču tagad man tam neatliek brīva laika, jo esmu ļoti aizņemts darbā. Tāpēc gan neesmu nelaimīgs, tomēr saprotu, ka iztikas līdzekļu iegūšana – tas nebūt nav viss. Un varbūt ir tā, kā jūs sakāt, ja man izdosies atrast iemeslu dziļākām un plašākām interesēm, tas palīdzēs salauzt ieradumu, kurš dara mani bažīgu.”

Kā mēs jau teicām, ieradums ir tādas rīcības atkārtojums, kura nes prieku, baudu un ko rada stimulējošas atmiņas, tēlus, ko ģenerē prāts. Siekalu dziedzeru izdalīšanās un to rezultāti – kā bada sajūta – nav ieradums. Tas ir normāls process organismā. Taču kad prāts aizraujas ar domu stimulētām sajūtām un tēliem, dabiski tiek palaists ieradumu formējošais mehānisms. Barība ir nepieciešama, bet nepieciešamība pēc barības ar noteiktu garšu balstās uz ieradumu. Rodot baudu domās – darbībās, smalkās vai rupjās, prāts pieprasa to turpinājumu, tādejādi radot ieradumu. Regulāri atkārtots akts, kā, piemēram, zobu tīrīšana no rītiem, kļūst par ieradumu, ja tam nepievērš uzmanību. Uzmanība un apzināšanās atbrīvo prātu no ieradumiem.

„Vai jūs sakiet, ka jāatbrīvojas no baudām?”

Nē, ser. Nevajag censties no kaut kā atbrīvoties vai kaut ko iegūt. Mēs te mēģinām saprast ieraduma nozīmi un tāpat mums jāsaprot baudas problēmas. Daudzi saņjasi, jogi, svētie atteicas no baudām, šaustīja sevi, piespieda prātu pretoties, būt nejūtīgiem pret baudu jebkurā formā. Tā taču ir bauda redzēt, cik skaists ir koks, mākonis, mēness atspulgs ūdenī, vai cilvēks. Noliegt šo baudu nozīmē noliegt skaistumu.

No otras puses, ir cilvēki, kas bēg no visa kroplā un pieķeras skaistajam. Viņi vēlas palikt brīnišķīgā pašu radītā dārzā un paslēpties no trokšņa, smakām un zvērīguma, kas atrodas aiz dārza sienas. Bieži tas viņiem arī izdodas, taču ir neiespējami aizbēgt no kroplā un pieturēties pie tikai skaistā, nepaliekot bezjūtīgam un trulam. Jums jābūt jutīgam gan pret prieku, gan bēdām un nevis bēgot no viena, tiekties uz otru. Dzīve ir reizē gan nāve gan mīlestība. Mīlēt nozīmē būt ievainojamam un jutīgam, bet ieradums rada bezjūtību, ieradums nogalina mīlestību.

  …

Mīlestība nav parasta bauda vai atmiņas par kaut ko. Mīlestība ir intensīvas ievainojamības un skaistuma stāvoklis, kurš tiek novērsts, kad prāts saceļ egocentriskas darbības sienas. Mīlestība – tā ir dzīve un tāpēc tā ir arī nāve. Noliegt nāvi un pieķerties dzīvei nozīmē noliegt mīlestību.

…

Nav nekāda skaistuma bez vienkāršības. Vienkāršība neatrodas kaut kādā ārējā simbolā vai rīcībā: nēsāt gurnu apsēju vai mūka drēbes, ēst vienreiz dienā vai dzīvot vientuļnieka dzīvi. Tāda disciplinēta vienkāršība, lai arī stingra, tā nav vienkāršība, tā ir ārēja forma bez iekšēja satura. Vienkāršība – tā ir iekšējās vienatnes vienkāršība, vienkāršība prātā, kurš attīrīts no jebkādiem konfliktiem, kurš nav degošu vēlmju lamatās, pat ne pašu augstāko vēlmju. Bez šādas vienkāršības nebūs nekādas mīlestības. Skaistums izriet no mīlestības.

 

Tulkoja Ģirts 


Loading

 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv