www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Liza, Līze, Elizabete, Betija
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiGlobālais sadraudzības skrējiens tuvojas Latvijai02.09.2010

No 10. septembra līdz 13. septembrim Latvijai cauri dosies sadraudzības skrējiena “The World Harmony Run” Eiropas daudznacionālā komanda, kas no 25. februāra, kad skrējiens svinīgi startēja Dublinā, ar sadraudzības lāpu apceļo 49 Eiropas valstis. Tas ir nekomerciāls pasākums, kur vienojošais moments – ideja padarīt pasauli labāku un harmoniskāku.

Septiņu mēnešu laikā būs pārvarēti vairāk nekā 24 000 kilometru, un 27. septembrī komanda finišēs Maskavā. Šajā pašā dienā Maskavā finišēs arī skrējiena Āzijas atzars, kas savu ceļojumu uzsāka Japānā. 
2010. gada skrējiena pasākumi paralēli noritēs arī ASV (kopskaitā 50 štati, 10 000 jūdzes), Centrālajā un Dienvidamerikā, kā arī Āfrikā, Austrālijā un Jaunzēlandē. 
Kāpēc viņi to dara? Jautājums loģiski pragmātisks, atbilde – filozofiski sentimentāla. Tāpēc, ka sirds aicina. Kā intervijā teicis ukraiņu sportists Oļegs Ļebedjevs, kura dzīves jēga, meditācija un valoda ir skriešana: „Ja skrējējam jautātu - kāpēc viņš skrien, viņš paraustītu plecus, viņš nezinātu ko atbildēt. Taču dziļākajā būtībā viņš zina – skatuve jau uzcelta, lomas sadalītas un tev jānospēlē sava, cik vien labi tu to spēj.” 

Foresta Gampa filozofija 

DALĪBNIEKU IESPAIDI

No skrējuena trases iepriekšējos gados 
Sirds siltumu var sastapt gan vienkāršās lauku sētās, gan oficiālās pieņemšanās. Cits to pasaka vārdos, cits smaidā, cits kautrīgi pasniegtā ziedā. 

Skrējējs no Šveices stāstīja, kā mazā Īrijas veikaliņā viņš gribējis nopirkt šokolādi, taču pie kases izrādījās, ka nav līdzi maks. Izgājis no veikala tukšām rokām, viņš izdzirdēja aiz sevis kādu saucam. Tā bija kāda vecāka gadagājuma kundze ar viņa kāroto šokolādi rokās. Viņa bija to nopirkusi un uzdāvināja skrējējam. 

Vācijā Stolbergas pilsētas mēra vietnieks ar entuziasmu sagaidīja skrējējus un cienāja ar maizītēm, kuras pats bija pagatavojis, bet Simmeratas mērs devās pretim skrējēju komandai ar velosipēdu un nobrauca 70 km līdz tikšanās vietai. 

Vankuverā Kanādā skrējējus sagaidīja 230 bērni ar īpaši sagatavotām dziesmām. Paši mazākie ar simboliskām lāpām piedalījās stafešu skrējienā. Šo dienu pilsētas domes priekšsēdētāja Helēna Vudsvorda pasludināja par Pasaules 
sadraudzības skrējiena dienu un uzsvēra to, cik nozīmīgs pasaulei ir šis projekts. 
       
Arī Austrālijas pilsētas Sandžonsas mērs proklamēja skrējiena viesošanās dienu par Pasaules sadraudzības skrējiena dienu. Savukārt Singapūrā par godu skrējienam 18.jūnijā Starptautisko draudzības dienu svinēja vairāk kā 1200 skolēni. 

Austrālijā, Rūdolfa Šteinera skolā skolotāji, bērni un vecāki, sagaidot skrējienu, dalījās domās par mieru un harmoniju. Vakarā no sadraudzības lāpas dārzā aizdedza ugunskurus un daudzus lukturīšus. Kanberas nacionālajā muzejā ar skrējēju nesto lāpu gaisa balonā debesīs pacēlās Rathins Boultons – 3100 jūdžu ultraskrējiena dalībnieks. 

Skrējēji apciemoja arī klosterus un dažādas garīgas kopienas. Tā piemēram, Tibetas Budistu klosterī skrējējus uzaicināja uz svinīgu rituālo ceremoniju, bet Anglijas Vestminsteras katedrālē Pasaules sadraudzības skrējienu sagaidīja un svētīja monsinjors Marks Laukhoms. 

Iespaidi no šī gada 
Jau otro  reizi pēc kārtas Slovēnijas prezidents Dr.  Danilo Turks sagaidīja Harmonijas skrējējus un lāpu. 
Briselē Eiropas Savienības Padomes prezidents  Hermans van Rompujs, saņemot Sadraudzīības skrējiena lāpu, teica skrējiena komandas biedriem: „Skriet cilvēces dvēseles labad ir filozofija. Jūsu darbība ir balstīta ticībā, cerībā un labsirdībā. Tā ir mīlestības darbība. Es ceru, ka jūsu vēsts balss, jūsu darbības balss tiks saklausīta un atzīta.” 

Serbijas Republikas parlamentā komandu sagaidīja Serbijas Republikas Nacionālā Parlamenta prezidente Slavika Dukiča Dejanoviča. 
Pasaules Sadraudzības skrējiena Latvijas posma koordinators Gints Peleckis šogad piedalījās skrējiena Balkānu posmā. Lūk, dažas atziņas :„Ar sirdi un dvēseli izskriet cauri Balkāniem bija viena no manām skaistākajām skrējiena pieredzēm līdz šim. Pirms četriem gadiem piedalījos skrējiena Skandināvijas posmā. Balkānu valstu iedzīvotāji varbūt nav tik labi nodrošināti materiālajā ziņā un dažas valstis vēl nav īsti nostabilizējušās un sakārtojušās, bet visur es satiku skaistus cilvēkus ar atvērtām sirdīm. Šogad mēneša garumā man bija tas gods viesoties Ungārijā, Serbijā, Maķedonijā, Bulgārijā, Rumānijā un Moldovā. Piemēram, Moldova statistiski ir viena no nabadzīgākajām valstīm Eiropā, bet, jāsaka godīgi, nekur citur es nesatiku tik daudz atvērtu, vienkāršu un labsirdīgu cilvēku tik īsā laikā – tas man bija patīkams pārsteigums un virsotne visam šī gada skrējienam. Katrs cilvēks, katra valsts un tauta ir kā unikāls zieds pasaules dārzā. Katram no mums ir pienākums un atbildība iznest priekšplānā visu to labāko, kas ir mūsos, jo katrs mēs esam neatņemama un unikāla pasaules daļa. Sanākot kopā vienotībā, mēs varam radīt kaut ko patiesi īpašu. Tās ir atziņas, ko gūsti ceļā. Ar prieku gaidām skrējienu Latvijā.” 
Visās valstīs skrējienam pievienojās skolas, bērni gatavoja zīmējumus un dziesmas par mieru un draudzību. Arī daudzi profesionāli sportisti, vieglatlēti, futbolisti, un citu sporta veidu pārstāvji pievienojās skrējienam dažādos posmos.  
2008. gadā 76-gadīgais pilsētas Berceto mērs sagaidīja skrējējus pie pilsētas robežas un skrēja kopā ar komandu līdz ceremonijas vietai. Savukārt Palermo Universitātē Sicīlijā skrējēji sniedza lekciju par sportu un skrējienu studentiem un pasniedzējiem. 
 

  Atcerieties Forestu Gampu – tas naivais puisis, kurš skrēja, un arī skrienot, savā totālajā cilvēkmīlestībā darīja cilvēkiem labu (jo citādi nemācēja): dodot cerību, vienojot, spēcinot, iedrošinot, bet, galvenais, mīlot, mīlot mūs, cilvēkus, tādus, kādi mēs esam. Tā ir klasika, filma Forests Gamps (kurā titullomu izcili atveidoja Toms Henks) kopā ar atziņām, ka domas materializējas un ideja var padarīt pasauli skaistāku. Tomēr maz kurš zina, ka šī klasika ir nākusi no dzīves - reālas dzīves un turpinās dzīvē - reālajā dzīvē. 
  Šobrīd visā pasaulē jau pusgadu skrien vairāki simti foresti gampi, lai atkal un atkal, mērojot neskaitāmus tūkstošus kilometru, apliecinātu pasaulei savu ticību un mīlestību. No 10. septembra līdz 13. septembrim daudznacionālā komanda skries arī cauri Latvijai,  kas nozīmē - ikviens Latvijas iedzīvotājs, sportists - nesportists,  liels - mazs,  vecs – jauns, ikviens, bez dalības maksas un īpašiem noteikumiem, var kļūt par šī globālā pasākuma - sadraudzības skrējiena “The World Harmony Run” dalībnieku.   
  Šis grandiozais projekts ir aizsācies 1987. gadā, un tas ir vēsturē garākais un plašākais stafešu skrējiens. To iedvesmojis sportists, filozofs un mūziķis, UNESCO miera medaļas un Mahatmas Gandija miera balvas laureāts Šri Činmojs. Bet skrējiena pamatideja ir valdzinoša savā vienkāršībā - stiprināt visas pasaules kopības apziņu priekā, harmonijā un saskaņā pašiem ar sevi, saviem līdzcilvēkiem un visu mūsu zaļo planētu. Skrējiens aicina mūs pieņemt vienam otru tādus, kādi esam, apzināties savu atbildību pasaules veidošanā, kā arī ar visvienkāršāko, bet reizē visefektīvāko līdzekli – savu paraugu - 
  popularizē aktīvu dzīves veidu. 
   Projekts nemeklē peļņu un netiecas pēc politisku mērķu sasniegšanas. 

  Dažādas sejas un amati, sirds - viena 
  Skrējiena The World Harmony Run sadraudzības lāpu savās rokās ir  turējuši daudzi pasaules līderi, populārākie -  Kalkutas Māte Terēze, pāvests Jānis Pāvils II, prezidents Nelsons Mandela, prezidents Mihails Gorbačovs. Tie ir tikai daži vārdi, taču Šri Činmoja kustības piekritējus var satikt, visās pasaulēs valstīs (un tas nebūt nav pārspīlējums) un visdažādākajās aprindās.  Kā zināms sirds visiem cilvēkiem ir vienas formas, un patiesais mērķis visas zemeslodes sirdīm, ikkatrai no septiņiem ar pusi miljardiem – arīdzan ir viens – būt laimīgai. Tā arī notiek Pasaules Sadraudzības Skrējiena organizācijas darbs – no sirds uz sirdi - tas ir brīvprātīgo kopums, ko  iedvesmojis Šri Činmoja mierpilnas pasaules redzējums: katrā valstī ir koordinācijas grupas, kas sadarbojas ar vietējām skolām, sabiedriskajām un sporta organizācijām valsts un pilsētu vadītājiem un pašvaldībām, un arī  komandas katrā valstī sastāv no brīvprātīgiem skrējējiem, kas savā ikdienā darbojas visdažādākajās dzīves sfērās, un tomēr, kuri nolēmuši veltīt savu laiku un spēku, lai nestu skrējiena ideju apkārt pasaulei. 
  Šogad skrējiens ir UNESCO Starptautiskā kultūru satuvināšanas projekta oficiāls pārstāvis. 

  Vai TU piedalīsies? 

  Skrējiena starptautisko komandu Eiropā veido 10 – 14 skrējēji no dažādām valstīm, katrs komandas loceklis dienā noskrien 10 – 20 kilometrus. Gan šogad, gan iepriekšējos gados starptautiskajā komandā skrējiena Austrumeiropas un Ziemeļamerikas posmos piedalījās arī skrējēji no Latvijas. 2010. gadā skrējiena Balkānu posmā mēneša garumā devās divi Latvijas skrējēji, viens no viņiem - Pasaules Sadraudzības skrējiena Latvijas posma koordinators Gints Peleckis. 
  Visbiežāk skrējiena pastāvīgie dalībnieki mainās, katrs noskrienot dažas nedēļas, taču gadās arī tā, ka tiek skrieti mēneši. Piemēram, austrietis Dipavadžans Renners, kurš ir Eiropas posma koordinators un komandas kapteinis, iepriekš ceļā ir pavadījis pat astoņus mēnešus. Šajā laikā pārvarot sevi, cilvēkam ir iespēja iekšēji augt un pārveidoties. Ceļā satikto cilvēku sajūsma, smaidi, jautājumi, pašceptie pīrāgi un ūdenskrūze – šie it kā mazie notikumi nes līdzi dzirkstošu prieku un ierosmi dalīties arī ar citiem. 
       Šogad jau divpadsmito reizi Latvija iekļausies šajā starptautiskajā projektā (ar entuziastu atbalstu pirmoreiz tas Latvijā notika 1993. gadā.) Šoruden sadraudzības lāpa sasniegs mūsu valsti piektdien 10. septembrī Igaunijas un Latvijas robežpunktā Moisakūlā. Skrējēju komandu veidos ap 11 dalībniekiem no dažādām valstīm.  Šoruden arī tu vari būt šī brīnumaina notikuma aktīvs dalībnieks, vai varbūt - uzmundrinošs aculiecinieks. 
  Tu vari nest lāpu pāris soļus, kvartālus vai kilometrus, tu vari pievienoties skrējienam Rūjienā, Valmierā, Cēsīs, Siguldā, Ādažos, Rīgā, Jelgavā, Elejā, Bauskā vai kaut kur pa ceļam. 
   Tu vari darīt to, ja vēlies. Tas nav komercpasākums, kur kāds ievāc tūkstošus, tas ir brīvas gribas un sirds aicinājums, kur balva ir prieks par šo vispasaules grandiozo vienotību mīlestībā.
  Tas ir to vērts. Tas ir to vērts. 
  13. septembrī uz Latvijas un Lietuvas robežas Grenctālē Pasaules sadraudzības skrējienu sagaidīs lietuvieši. 

  Skrējiena maršruts un lielākās plānotās pieturvietas: 

  Piektdien, 10. septembrī Rūjiena  

  Sestdien, 11.septembrī  Rujiena, Valmiera, Cēsis,  Sigulda  

  Svētdien, 12. septembrī Sigulda, Ādaži,  Rīga, Jelgava 

  Pirmdien, 13.septembrī Jelgava, Eleja, Bauska 

  Turot rokās lāpu, mēs apliecinām cerību un ticību, ka reiz tā apgaismos visu planētu un mūsu pasaule patiešām kļūs par vienotības un saskaņas mājvietu. 
  Internetā var lasīt, kas notiek arī citur pasaulē skrējēju ceļā katru dienu. 
  www.worldharmonyrun.org
  Informācijai un jautājumiem: sadraudzibas.skrejiens@gmail.com 

  Šri Činmojs (1931-2007) ir atlēts, filozofs un cilvēks, kurš svēti ticēja, ka sports ir efektīvs instruments, kas var veicināt saskaņu pasaulē. Par centieniem un sasniegumiem veicinot harmoniju pasaulē vairākas pasaules valstis piešķīrušas viņam savus augstākos apbalvojumus, viņš ir UNESCO miera medaļas un Mahatmas Gandija miera balvas laureāts. 

  Šogad skrējiena lāpa simboliski tika iedegta Gvatemalas Pačajas vulkāna lavas liesmās; Eiropas posma atklāšanas ceremoniju svinīgi uzsāka pilsētas mērs Emera Kostello; ceremonijā piedalījās arī dzejnieks Džons F. Dīns un īru skriešanas pasaules leģenda Katrīna Makkīrnana. 

  Kasjauns.lv    

  Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv