www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Otīlija, Iveta
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiKāda ir bijusi Reiki sākotnējā mācība un patiesais Mikao Usui dzīvesstāsts?29.06.2005

Kāda ir bijusi Reiki sākotnējā mācība un patiesais Mikao Usui dzīvesstāsts?

Pateicoties pētniekiem un Reiki meistariem-skolotājiem Valteram Ļubekam, Frankam Ardžavam Petteram, un Viljamam Li Rengam ir nonācis patiesais Mikao Usui dzīves stāts Rietumu pasaulē, ir iespēja ielūkoties kāda tad ir bijusi Mikao Usui Reiki tīrā, sākotnējā mācība. Šie pētnieki ir vairākus gadus pavadījuši Japānā pētot Reiki izcelsmes saknes, tas ir dokumentāli pierādīts un apstiprināts.

Savā laikā Reiki atklāja un pilnveidoja Mikao Usui, kurš bija budistu mūks. Viņš piedzima 15 augustā 1865 gadā nelielā Japānas ciematiņā Taņai (Jamagatas rajonā), kurš atradās netālu no Nagoijas.  Usui daudz laika veltīja ceļojumiem un pētniecībai, tāpēc daži viņu uzskatīja par bagātas ģimenes pēcteci. Kaut gan priekš Japānas tā bija normāla parādība, šajā gadījumā šie pieņēmumi neapstiprinājās. Pētījumiem un ceļojumiem, kuriem viņš nodevās, tika piekopta klejojošā mūka dzīve, kurā veiksme atkarīga no paša iniciatīvas, elastības un dievišķās vadības, nevis no atbalsta, ko var sniegt bagātība.
 Ir zināms , ka jaunības gados Mikao Usui mācījās kiko budistu klosterī Tendai, kurš atradās svētajā kalnā Kurama, uz ziemeļiem no Kioto. Kiko- tā ir Japāņu cigun versija, disciplīna, kura paredzēta veselības uzlabošanai caur meditācijām, elpošanas praksēm un lēniem fiziskiem vingrinājumiem. Viņa ir fokusēta uz ki izmantošanu jeb dzīvības enerģiju, kura sevī ietver arī metodi roku novietošana uz ķermeņa.
 Pie kiko metodes izmantošanas, ar vingrinājumu palīdzību tiek radīts dziednieciskās enerģijas avots, un tikai pēc tam šī enerģija var tikt izmantota dziedniecībā. Tā dziednieks var tik iztukšots, jo tiek izmantota viņa personiskā enerģija. Mikao Usui ļoti vēlējās noskaidrot vai neeksistē kāda dziedniecības metode, kura neprasītu dziednieciskās enerģijas uzkrāšanu sākumā un nenovestu beigās pie cilvēka iztukšošanās. Tas bija nopietns jautājums, un sēkla, kura iekļuva jaunieša prātā un nemanot auga aizvien lielāka, pēkšņi brieduma gados atnesa vislielākos augļus.
 Zināšanu meklējumos Mikao Usui apbraukāja visu Japānu, Ķīnu, Eiropu. Viņa mērķis bija izzināt visdažādākos virzienus- medicīnu, psiholoģiju, reliģiju un garīgo attīstību. Viņš pievienojās matafizikas grupai ar nosaukumu Rei Dziumi Ka, kur turpināja savas garīgās pasaules izzināšanu. Patstāvīgi atrodoties zināšanu kārē, viņš spēja radīt pamatus, kas palīdzēja izprast brīnumaino iniciēšanu, kura pie viņa ieradās gadu vēlāk.
 Izglītotais un labi organizētais Mikao Usui prāts palīdzēja viņam iegūt sekretāra darbu Sinpei Hoto, pēc tam viņš kļuva par veselības daļas vadītāju. Viena no priekšrocībām, sekretāra darbības laikā, bija iespēja nodibināt kontaktus ar ietekmīgiem cilvēkiem visā Japānā. Šie kontakti viņam palīdzēja organizēt personisko biznesu un ar laiku kļūt par veiksmīgu biznesmeni.
 Kādu laiku viņa lietas gāja veiksmīgi, bet 1914 gadā situācija izmainījās. Pārvaldot dažus no budismu virzieniem, Mikao Usui nolemj kļūt par budistu mūku. Sakoncentrējies uz reliģisko praksi, viņš saspringti strādā. Beigu beigās viņš atgriežas Kurama kalnā, kur mācījās zēna gados. Viņš nolemj kalnā pavadīt 21 dienu pilnīgā vientulībā. Tur viņš meditēja, badojās un lūdzās. Viņa programmā viena no meditācijas daļām bija stāvēt zem neliela ūdenskrituma, kur galva nebija zem ūdens. Tādu meditāciju praktizē Kurama kalnā līdz pat šai dienai. Viņas uzdevums ir attīrīt un atvērt kroņa čakru.
 Vientulības perioda beigās, kurš tika pieņemts 1922. gadā, caur Mikao Usui kroņa čakru ienāca spēcīga, brīnišķīga garīgā gaisma un viņš izjuta apgaismību. Tā bija Reiki enerģija, kura atnāca īpašas iniciācijas veidā. Pēc šī notikuma viņa apziņa nozīmīgi paplašinājās, lieliskais spēks ienāca viņā. Mikao Usui zināja, ka tas ir tas spēks, ko ir gribējis iegūt, kad mācījās Kurama kalna klosterī dziedniecību. Viņa priekam nebija robežas. Tagad viņš zināja, ka var dziedināt cilvēkus nezaudējot savu personisko spēku.
 Mikao Usui vispirms Reiki izmantoja sevis dziedināšanai un pēc tam saviem tuviniekiem. 1922. gada aprīlī viņš pārcēlās uz Tokiju, kur radīja biedrību „Usui Reiki Rioho Gakai’’ kas tulkojumā nozīmē ‘’ Dziedināsanas Reiki metode Usui Biedrībā”. Pēc tam viņš atvēra Reiki klīnikas un sāka apmācīt cilvēkus Reiki un veikt ārstnieciskos seansus.
 Vēlāk viņš izstrādāja sešus Reiki līmeņus jeb apmācības pakāpes. Viņš savus līmeņus numurēja atpakaļejošā secībā, nekā pie mums Rietumos pieņemts. Pirmais līmenis bija numur seši, bet pats augstākais līmenis bija pirmais līmenis. Pirmie četri Reiki līmeņi atbilst tagadējai pirmajai pakāpei pēc Takatas kundzes klasifikācijas. Viņa apvienoja visus četrus līmeņus vienā pakāpē. Pirmie četri līmeņi tika nosaukti par iesācēju līmeni, piektais līmenis tika nosaukts par iekšējo mācību un bija sadalīts uz pirmo un otro pusi, bet meistara pakāpe tika nosaukta par noslēpuma apmācītāju.
 Mikao Usui neizmantoja vārdu meistars, Japānā šis vārds netika vispār lietots. Šis tituls bija ieviests Havojai Takatai 1970 gadā, kad viņa sāka apmācīt noslēpuma apmācītāja līmeni. Gudrāk būtu bijis šo terminu neizmantot, jo garīgajās praksēs par meistaru dēvē to, kas ir sasniedzis apgaismību, kura tikai retajam planētas iedzīvotājam izdodas sasniegt. Reiki noslēpuma apmācītāja līmenī skolotājs nodod skolniekam Reiki apmācību un iniciāciju, kur netiek no skolotāja prasīta apgaismība, pat ne tāds garīgais līmenis, sasniedza apgaismotais Mikao Usui. Jo, kad cilvēki pirmoreiz dzird par Reiki un meistara pakāpi, viņi domā vienlīdzīgu ar garīgo meistaru vai apgaismību, kura rezultātā rodas nepareizs priekšstats par Reiki meistaru. Ir arī tādi, kas tiecas kļūt par Reiki meistaru tikai dēļ statusa, nevis lai cilvēkiem nodotu tālāk Reiki.
 Ja Rietumos Reiki meistara tituls tiktu saukts vienkārši par Reiki skolotāju vai instruktoru, tad ap Reiki nevirmotu tik daudz mulsinošu ilūziju, kā tas notika 70 un 80 gados, kad pirmo reizi tika apmācīti meistari.
 Mikao Usui turpināja dod mācībstundas un dziednieciskos seansus Reiki klīnikā Tokijā, bet 1923 gadā miers un harmonija tika izjaukta ar zemestrīci, kura nežēlīgi skāra Japānu. Dzīvības zaudēja ap 140000 cilvēku. Reiki cilvēks nebija emocionāli traumēts. Nepieciešamība pēc Reiki izauga neizmērojamos apjomos un Mikao Usui dienu un nakti strādāja ar saviem skolniekiem, lai pēc iespējas vairāk palīdzētu cietušajiem. 1925. gadā viņš atvēra nozīmīgi lielas klīnikas Tokijā un Nakano un sāka braukt pa visu Japānu nesot Reiki zināšanas tālāk. Savā darbības laikā viņš apmācīja divus tūkstošus skolnieku un sešpadsmit skolotājus.
 Mikao Usui nevēlējās, lai Reiki kļūtu par nelielas grupas īpašo praksi, kuri varētu kontrolēt un vadīt Reiki izplatību. Viņš gribēja lai Reiki būtu pieejams katram planētas iedzīvotājam un izplatītos pa visu pasauli. Viņš mācīja, ka Reiki ir ceļš, ko jebkurš cilvēks var praktizēt un sajust kā Dievišķo enerģiju, kas veicinātu cilvēkus apvienoties draudzīgā kopienā, lai radītu labāku pasauli.
 Mikao Usui nomira 1926.gada 9.martā vadot Reiki grupu Fakujamē. Viņš ir apglabāts Tokijā. Viņa skolnieki uz viņa zārka uzlika lielu memurālu akmeni, kurā ir aprakstīta Mikao Usui dzīve un darbs.
Interesanti, ka Čjuridzo Hajasi pēc Mikao Usui nāves pārrāva saites ar Mikao Usui radīto biedrību un izveidoja savu asociāciju. Viņš veda pierakstus par visiem vadītajiem seansiem un izstrādāja personisko stilu ar speciālām roku pozīcijām pie slimību dziedināšanas. Kaut arī Hajasi bija Mikao Usui cienījamais skolnieks, viņš nekad nav bijis Mikao Usui sistēmas lielmeistars. Pēc būtības lielmeistara tituls nav ietilpis Mikao Usui sistēmā.

Reiki ienākšana Rietumu pasaulē.

Reiki Rietumos nokļuva pateicoties Havojai Takatai un izplatījās pa visu pasauli, tā rezultātā daudzi miljoni cilvēku var izmantot Reiki dziedniecisko spēku. Ja nebūtu Takatas kundzes, tad Reiki ilgi vēl nebūtu zināms Rietumu pasaulei, varbūt tā arī paliktu nezināms.
 Havoja Takata piedzima 1900. gada 24. decembrī Havaju salās, kad izauga, sāka strādāt cukurbiešu plantācijās. Viņa apprecējās ar vienu no plantāciju grāmatvežiem un dzemdēja divus bērnus, bet 1930 viņas vīrs nomira, viņa bija spiesta bērnus audzināt viena pati un smagi strādāja plantācijā, lai nodrošinātu ģimeni. Pēc pieciem smagiem darba gadiem viņai parādījās nopietnas veselības problēmas, sāpes vēderā, slikts plaušu stāvoklis, pilnībā sabeigti nervi. Tad Takata devās uz Japānu, lai apciemotu savus vecākus un uzlabotu savu veselību.
 Sākumā Havoja Takata devās uz parasto slimnīcu,bet tad nolēma izmēģināt ko citu, līdz nokļuva doktora Hajasi klīnikā kur katru dienu saņēma divus Reiki seansus. Pēc četriem mēnešiem viņai bija pilnīgi vesela. Veicot apsekošanu parastajā slimnīcā, izārstēšanās rezultāts tika apstiprināts. Viņai bija liels prieks par atgūto veselību un dziļa vēlme mācīties Reiki, lai, atgriežoties Havajās, varētu noturēt savu veselību. 1936. gadā Takata saņēma pirmo Reiki līmeni no doktora Hajasi. Gadu viņa strādāja Hajasi klīnikā, kur veica Reiki seansus.
 1937. gadā viņa atgriezās Havajās. Doktors Hajasi sekoja viņai, un kopā viņi atbraukāja visu Havaju lasot lekcijas, mācot Reiki un veicot dziedināšanas. 1938. gada 21. februārī viņa saņēma otrās pakāpes iesvētību.
 Havoja Takata atvēra klīnikas Havajās, kā ar Hilo un Honolulu klīniku. Viņa veica dziedināšanas un apmācīja otrajā līmenī, kuru pati sāka šādi dēvēt. Viņa kļuva par slavenu dziednieci un sāka braukt uz Ameriku un daudzām citām pasaules valstīm apmācot Reiki un veicot dziedināšanu.
 1970. gadā viņa sāka gatavot skolotāja līmeni jeb kā viņa sāka dēvēt- meistara pakāpe. Par sagatavošanu, kura notika nedēļas nogalē, viņa ieviesa 10 000 dolāru samaksu.
 Savas dzīves laikā viņa paguva iniciēt 22 meistarus. Viņa nomira 1980. gada 11. decembrī. Pirms nāves viņa nodeva iniciēto meistaru sarakstu, kurā ietilpst: Džordžs Araki, Beta Grei, Džons Grei, Dorotija Baba, Ursula Beiloi, Riks Bokners, Barbara Brauna, Franks Brauns,  Patrīcija Evinga, Fillisa Furomonto,  Airisa Isikura, Harijs Kuboi, Etels Lombardijs, Barbara Mak-Kulloha, Mērija Mak-Feidena, Pols Mičels Betels Faigs, Barbara Rei, Sinabu Saito (Takatas māsa), Virdžīnija Semdaija, Vanja Duaņa.
  Lai saglabātu savējo Mikao Usui Reiki sistēmas interpretāciju, katram no šiem cilvēkiem Takata lika dot zvērestu, ka mācīs tieši tā, kā darījusi viņa. Kaut arī līnija ir nākusi no Mikao Usui, viņa savā praksē un pasniegšanā atteicās no daudz kā, ko par svarīgu uzskatīja Mikao Usui, un ieviesa savus noteikumus. To, ko viņa mācīja, būtu pareizāk nosaukt- Reiki Takata.
 Savā ziņā viņas lielā naudas summas ieviešana par Reiki pakāpi ir atzīstama, jo tas ievieš lielāku cieņu pret Reiki. Bet ne visiem tas tā ir nepieciešams un saprotams. Citiem šāds cieņas veids liekas mākslīgs, zūd tā cieņa, ko ir pelnījis Reiki, pateicoties savai dziedinošai iedarbībai un citu labumu atnešanai. Daudziem cilvēkiem lielās naudas summas kļūst par šķērsli Reiki saņemšanai, traucē viņa ātrākai izplatībai pasaulē. Tas viss nonāk dziļā pretrunā ar to, ko savā laikā vēlējās un mācīja Mikao Usui par Reiki sistēmu un viņas pieejamību, atvērtību cilvēkiem.
 Pēc Havojas Takatas nāves, viens no viņas divdesmit diviem iniciētajiem meistariem izlēma nesekot viņas prasībām un devās tālāk pastāvīgā ceļā. Tā bija Airisa Isikura, kura par pēdējās pakāpes apmācību ņēma ļoti mērenu summu, pat bieži vien apmācīja par velti. Tā rezultātā 80 gadu sākumā Reiki izplatība stipri paplašinājās visā pasaulē un vairāki simti cilvēki saņēma Reiki meistaru apmācību par nelielu samaksu. Viņu skaits sāka ātri izplatīties un dotajā brīdī Reiki pēdējās pakāpes cena ir kļuvusi normāla. Tikai nedaudz meistaru prasa 10 000 dolāru par pēdējo Reiki pakāpi.
 Cilvēki nokļūst tieši pie tiem Reiki skolotājiem, kuri viņiem ir nepieciešami. Tie, kuri meistaram maksā 10 000 dolārus pa pēdējo pakāpi, viņiem ir nepieciešams tieši tādu summu samaksāt, bet tie, kuri maksā mazāk, tiem paredzēts samaksāt mazāk. Katram skolotājam ir tiesības nosaukt savu apmācības summu vai apmācīt par velti. Maksājamās summas lielums nekā neietekmē Reiki apmācības un iniciācijas kvalitāti. Kā redzam, savā laikā Havoja Takata ir ņēmusi ļoti lielu naudas summu par nedēļas nogales apmācības kursu. Daudzi meistari ir sākuši piedāvāt daudz garāku apmācības kursu un arī zemākas cenas.
 Atnesot Reiki Rietumu pasaulei, Havoja Takata no savas puses pielikusi klāt noteikumus par Reiki sistēmu, kuros ir daudz ierobežojumu un kuri nav saistīti ar to, ko savā laikā ir mācījis Mikao Usui. Šie noteikumu palēnina Reiki izplatību pasaulē un mazina skolnieku skaitu. Protams, mēs nedrīkstam aizmirst kādu fantastisku dāvanu mums ir atnesusi Havoja Takata Rietumu pasaulei. Mēs esam viņai pateicīgi par paveikto darbu. Pēc Takatas nāves vairāki skolotāji sāka atkāpties no Takatas ieviestajiem noteikumiem un aizliegumiem, bet sekoja savai iekšējai balsij un sāka Reiki mācīt daudz atvērtāk, atļaujot skolēniem veikt pierakstus un magnetafona ierakstus.
 Tā rezultātā sāka izveidoties rakstiskie materiāli grupu apmācībām, kā arī ņemta daudz mazāka naudas summa. Citi sāka nodarboties ar Reiki vēstures faktu meklējumiem, rezultātā tika atrasta jauna informācija Japānā par doktora Mikao Usui dzīves gaitām. Šie dokumentālie pierādījumi apstiprināja faktu, ka Reiki ir jāmāca daudz atklātāk un jābūt pieejamas katram cilvēkam. Mums jābūt pateicīgiem tiem cilvēkiem, kuri drosmīgi uzdrošinājās sekot savai iekšējai balsij un attiecīgi rīkoties. Pateicoties tam Mikao Usui sapnis realizēsies un katram planētas iedzīvotājam Reiki būs pieejams.

Materiālu sagatavoja: Psiholoģe, „Starptautiskā Reiki centra”direktore, Reiki meistare –skolotāja ( Japānas tradīcija), Reiki Hands and Feet ( Indijas Reiki skola) skolotāja Nora Kalnmale, reiki-reiki.lv 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv