www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Sarmīte, Tabita
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiJuris Bērziņš. Mēness kalendārs01.09.2005

Senie latvieši augstu turēja Mēness kultu. Senāk ievēroja un godāja ikkatru pilnā Mēness dienu. Atminēsimies, ka līdzīgi rīkojās gandrīz visas indoeiropiešu tautas. Katrā pilnmēnesī tika godāts savs dzīvnieks, augs vai dabā dominējošie procesi. Mūsu iezīmdienas senāk visticamāk svētītas pilnmēness laikā. Daudzie tautas ticējumi, kas saistīti ar šīm iezīmdienām, gūst pavisam savādāku jēgu, ja saprotam, ka šie vērojumi tapa pilnmēness laikā. Bez tam neviena dabas faktoru ietekme neizpaužas tīrā veidā, tie saistīti visai sarežģītā mijiedarbē... 
 

Kad tapa pirmais kalendārs? Šķiet, uz šo jautājumu precīzu atbildi sniegt nespēs neviens. Iespējams, ka pirmās bija zemkopju ciltis, kuras, vērojot dabu, centās gūt praktisku gudrību, lai to izmantotu savā saimnieciskajā dzīvē. Vērojot dabu, tika atklāts dabas procesu cikliskums – gadalaiku maiņa. Šie dabas vērojumi bija ļoti nozīmīgi, jo pieņemot, ka tie atkārtosies līdzīgi iepriekšējiem, bija iespējams zināt (šodien teiktu prognozēt) īsto labības sējas laiku, pareizo siena laiku, īsto ražas laiku.

Vērojot Saules un Mēness ceļu debesjumā, tika likti pamati pirmajiem Saules un Mēness kalendāriem, kas vienīgie varēja kalpot par stabilu laika etalonu senajos laikos. Tiek uzskatīts, ka senāks ir Mēness kalendārs, kura cikliskuma pamatā ir Mēness fāzu maiņa. Mēness kalendāru veido 29,5 Zemes diennaktis. Šo periodu dalot uz sešām daļām, iznāk pa piecām dienām nedēļā - tad vienu mēnesi veido sešas nedēļas. Šādu piecu dienu nedēļas mēnesi izmantoja gan senie ēģiptieši, gan babilonieši, kā arī senie latvieši.

Senie latvieši augstu turēja Mēness kultu. Senāk ievēroja un godāja ikkatru pilnā Mēness dienu. Atminēsimies, ka līdzīgi rīkojās gandrīz visas indoeiropiešu tautas. Katrā pilnmēnesī tika godāts savs dzīvnieks, augs vai dabā dominējošie procesi. Mūsu iezīmdienas senāk visticamāk svētītas pilnmēness laikā. Daudzie tautas ticējumi, kas saistīti ar šīm iezīmdienām, gūst pavisam savādāku jēgu, ja saprotam, ka šie vērojumi tapa pilnmēness laikā. Bez tam neviena dabas faktoru ietekme neizpaužas tīrā veidā, tie saistīti visai sarežģītā mijiedarbē...

Vērojot debesis un skatoties uz Mēnesi, nav vienkārši pateikt precīzi, kad iestājas pilnmēness. Debess bieži ir apmākusies, tādēļ visērtāk, sākot no mēneša sākuma, noskaitīt trešās (piecdienu) nedēļas piektu dienu un to svētīt. Senāk uzskatīja, ka katra jauna diena sākas vakarā, kad parādās Mēness, nevis pusnaktī. Nedēļas ritms senāk bija šāds – pirmais vakars, pirmā nakts, pirmais rīts, pirmā diena utt. Uzskatīts, ka nedēļas piektai dienai piemīt sevišķs spēks.

Ko var skauģis man darīt,
Ko manam kumeļam?
Pats es dzimu piektu rītu,
Kumeļš piektu vakariņu.


Īpaši tika godāts un svētīts piektsvakars. Piektsvakari svētīti visu cauru gadu un saukti arī par svētu vakaru.

Ej, Saulīte, drīz zemēji,
Dod man svētu vakariņu;
Noiet Saule šķindēdami,
Sudrabiņa sijādami.


Mēness iedarbība uz vielisko pasauli


Paralēli pilnmēness svētīšanai, latviešiem bija zināma Mēness fāžu ietekme uz dzīvo radību, laika apstākļiem un cilvēkiem... Šodien mēs to atklājam no jauna. Zināms, ka Mēness „atbildīgs” par ciklonu un anticiklonu veidošanos, līdz ar to arī par gaisa mitrumu, vēja virzienu un tā ātrumu. Mēness tieši ietekmē mūsu garastāvokli, dvēseles un psihes stāvokli, ar Mēnesi saistītas asinsspiediena maiņas, asinsrites ātrums, dažādu orgānu aktivitātes.

Šīs atziņas daudziem pārsteigumu neizraisa, tomēr liels apjukums rodas tad, kad runājam par Mēness ietekmi uz cilvēka enerģētiku.

Mēness kalendāra ritmu veido 4 fāzes, ko nosaka Mēness atrašanās pret Sauli. Mēness fāžu iestāšanās brīžus, kas tiek norādīti kalendārā, pieņemts saukt par kritiskajiem punktiem, jo uz Zemes tad sagaidāmi dažādi situāciju, norišu saasinājumi. Stastistika liecina, ka tieši šajos kritiskajos punktos visbiežāk norisinās transporta avārijas un slimību uzliesmojumi. Pirmajā un otrajā Mēness ceturksnī cilvēkiem zūd koncentrēšanās spējas, tātad nav ieteicams sevi pārslogot ar fiziskām un garīgām nodarbēm. Pilnmēness laikā, ja tas iespējams, nepieciešams atturēties no ķirurģiskām operācijām, jo asins recēšana mazinās.

Mēness dienasMēness diennakts ilgst no viena Mēness lēkta līdz otram. Pirmā un trīsdesmitā Mēness diennakts var ilgt no dažām minūtēm līdz vairākām stundām. Pirmā Mēness diena ilgst no jaunmēness brīža, kas tiek norādīta visos kalendāros, līdz pirmajam Mēness lēktam. Jo īsāka pirmā Mēness diena, jo enerģētiskāki un intensīvāki procesi norisinās šajā laika periodā.

No Mēness dienām īpaši izdalītas tiek 9., 15., 23. un 29., tautā sauktas arī par „sātana” dienām. Šajās dienās tumšie un ļaunie spēki provocē cilvēkus un pārbauda viņu izturību. Mēness kalendārā, protams, atrodamas arī labvēlīgās dienas, kas pildītas ar gaišajām enerģijām. Šādas ir 6., 7., 12., 16., 24. un 28. Mēness diena. Pilnvērtīgā Mēness kalendārā ir 30 Mēness dienas. Nepilns Mēness kalendārs satur 29 Mēness dienas, kad jāielāgo, ka „sātana” dienas šajā laika posmā īpaši būs pildītas ar haosa un ilūziju enerģiju.

Mēness diennakts sastāv no četrām daļām: Mēness rīta, dienas, vakara un nakts. Mēness rīts var sakrist ar Saules dienas rītu tikai pirmajās Mēness dienās, pēc tam tas iestājas aizvien vēlāk un vēlāk, līdz kamēr beidzamajā ceturksnī Mēness lēkts iestājas vēlā naktī. Šī Mēness diennakts daļa ir visnestabilākā, un cilvēks šai posmā ir pastiprināti emocionāls.

Cilvēkiem, kuri dzimuši Mēness rītā, nopietni jāpievēršas paškontrolei un disciplīnai. Mēness dienas laikā cilvēkos pastiprinās slēptas negatīvās emocijas, kas var izpausties kā nekontrolēts emociju izvirdums.

Ja esat nolēmis nodarboties ar sevis izzināšanu un vēlaties koriģēt savu emocionālo pasauli un uzvedību, tad labāku laiku par Mēness dienu neatrast. Sapņi, kurus redzat Mēness dienas laikā no 18. līdz 25. Mēness dienai, kad Mēness diena sakrīt ar Saules nakti, ir viedi un to saturā der iedziļināties. Cilvēkiem, kuri dzimuši Mēness dienas laikā, raksturīga strauja garstāvokļa maiņa, tomēr tie spēj kontrolēt sevi un ātri mācās no kļūdām.

Mēness vakars sevī ietver emocionālo briedumu, tapēc šajā laika posmā emocijas kontrolēt vieglāk. Mēness vakars ar Saules dienu sakrīt trešajā Mēness ceturksnī, šajā laikā cilvēks neapzināti tiecas pretim emocionālas harmonijas stāvoklim. Cilvēks, kurš dzimis Mēness vakarā, spēj iedziļināties sevī, dažreiz pat neapzināti nonāk viegla transa stāvoklī.

Mēness nakts laikā pastiprinās depresija, rodas nespēks, parādās vispārējs dzīves apnikums. Mēness nakts sakrīt ar Saules dienu Mēness kalendāra otrajā ceturksnī, kad Mēness lec no rīta. Šajā laika periodā civēku bieži nomoka skumjas, vientulības sajūta. Cilvēki, kuri dzimuši Mēness nakts laikā, savas emocijas tur dziļi zemapziņā, kas var būt cēlonis dažādām psihiskām saslimšanām.

Detalizētu Mēness dienu skaidrojumu varēsiet rast grāmatā "Dziednieka kalendārs 2006", kas tirdzniecībā nonāks šā gada oktobrī.

http://www.saulesjosta.lv/


  

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv