www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Liesma, Elita, Alita
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiBudisms kā reliģija - kā tas notiek12.09.2005
 

Budisms kā reliģija - kā tas notiek

Saskaņā ar Buddhas norādījumiem visiem budistiem jāievēro vismaz pieci pamatnoteikumi, noteikumi priekš visiem neatkarīgi no viņu stāvokļa budistu kopienā, jeb minimālā noteikumu pakete - tā saucamā Panča-Šila:

nenogalināt, nezagt, nemelot, nepiekopt nelikumīgu seksu un neapreibināties.

Pastāv arī mazliet stingrāka 10 baušļu sistēma - nenogalini, nezodz, nepārkāp seksuālās dzīves noteikumus (kas ietver ne tikvien nepārkāpt laulību mūsu izpratnē - daudzās budistu zemēs praktizēja daudzsievību un izpratne par likumīgu un nelikumīgu seksu stipri atšķīrās no Rietumu civilizācijas uzskatiem - kā nepārkāpt daudz sarežģītāku noteikumu paketi, piem. nenodoties seksuālām attiecībām reliģisko svētku laikā, noteiktos laikos attiecībā pret dabas un astronomiskām parādībām utt.), nemelo, neaprunā, nerunā rupji, netērē laiku tukšām runām, neiekāro svešu mantu, neizpaud naidu, domā cēli.

Priekš mūkiem un mūķenēm, kas reliģijas kopšanu izvēlējušies par savu dzīves mērķi, jāievēro daudz vairāk noteikumu. 227 noteikumi mūkiem un 311 mūķenēm. Tie ir Patimokkha noteikumi Vinaja Pitakā - Tipitakas, budistu svētā kanona, pirmajā grozā. Tie iedalās noteikumos, kuru pārkāpšanai seko izraidīšana no kopienas, noteikumos, kas nosaka saistību ar kopienu, nedefinētos noteikumos, noteikumos par to, kas var mūkam piederēt un par grēksūdzi, ticības noteikumos, noteikumi par paziņošanu (ir lietas, kas mūkam kopienā jāpaziņo, ja kaut kas tāds notiek), noteikumi par disciplīnu un mācīšanos, noteikumi par disputiem.

Dzīve kā budistam sākas ar Patvēruma pieņemšanu. Patvēruma pieņemšana nav tikai vienreizēja akcija kā plaši zināmās formulas atkārtošana - "es pieņemu Buddhu kā savu patvērumu, es pieņemu Dharmu (garīgo likumu, reliģiju visplašākajā nozīmē, Buddhas mācību) kā savu patvērumu, es pieņemu Sanghu (kopienu, ar ko saprot visu svētu cilvēku kopienu no budisma sākumiem) kā savu patvērumu", pali valodā attiecīgi "Buddham šaranam gaččhami, dhammam šaranam gaččhami, sangham šaranam gaččhami" - un attiecīgais rituāls, bet viena no ievadpraksēm, ko atkārto daudzkārtīgi. Vadžrajanas budisma novirzienā to saista ar 100 000 lielajām paklanīšanās ceremonijām (pilnīga izstiepšanās līdzīgi kā zemošanās katolicismā, ko parasti izpilda apejot kādus svētus objektus - stupas, svētvietas pa apli, dodoties svētceļojumā vai kāda svēta objekta priekšā meditācijā vai fiziski).

http://tradition.lf.lv/ 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv