www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiSimboli un rituāli!14.09.2005

Simboli


Simbols ir objekts ar augstāko nozīmi. Ne katram priekšmetam piemīt Šī augstākā nozīme. Mēģināsim izskaidrot ar piemēru, ko var saprast ar simbolu, lai gan izpratne ir tikai viena daļa no simbola iedarbības. Trīsstūra formu var uzzīmēt kā ģeometrisku figūru. Trīsstūris no koka vai plastikas var būt zīmēšanas rīks vai instruments. Pagatavots no skārda un izlikts ielas malā, trīsstūris kļūst par brīdinājuma zīmi automašīnu šoferiem. Klasiska portāla zelminis kā arhitektonisks elements ari var būt trīsstūrveida. Tā pati trīsstūra forma kristīgās baznīcas telpā norāda uz trīsvienīgo Dievu, un trīsstūris ir simbols — objekts ar augstāko nozīmi.


Brīvmūrniecības simboli nav svēti reliģiskā, dogmatiskā nozīmē, izņemot Visu pasauļu diženo arhitektu, kas simbolizē neizzināmo — Dievu. Bībele tiek izlikta ložā kā svētas tradīcijas simbols. Tās vietā tikpat labi var būt korāns vai kāda cita reliģiskas kopienas grāmata. Visi pārējie brīvmūrniecības simboli pieder šai pasaulei.

Rituāli


Svinības un svētki, ko mēs pazīstam, bieži ir saistīti ar vairāk vai mazāk izstrādātiem rituāliem, vai tie būtu militāri vai politiski: savi rituāli ir valstiskām pieņemšanām un sporta sarīkojumiem, uzvarētāju godināšanai un diplomu pasniegšanai, un pat izvadīšanai pensijā un atvadām, kam bieži raksturīgas kaut vai rudimentāri ritualizētas formas. Lai rituālu padarītu iedarbīgu, ir vajadzīgs daudz. Tiek radīts aizkustinājums un līdzpārdzīvojums, īstenojot de rite {- pēc novēlējuma, pēc likuma).


Brīvmūrnieku rituāli sakņojas akmeņkaļu paražās un attiecas uz senām mistēriju brālībām, par kuru pēdējām atvasēm viņus palaikam uzskata. Rituāls var izskanēt svinīgi, taču to var uztvert arī kā rutīnu. Rituāli jāīsteno pedantiski, t. i., precīzi, domājot par to jēgu.


Tāpat ari simboli, kuru nozīme netiek apzināta, paliek bez iedarbības. Savukārt apzinātiem, līdz dzīvotiem simboliem, pēc brīvmūrnieku domām, piemīt ilglaicīgas iedarbības spēks.


Eiropas ložu rituāla galvenā sastāvdaļa ir priekšlasījums jeb "rasējums" (to ieviesa austriešu brīvmūrnieks Ignācs fon Borns {von Born), kuru uzskata par Mocarta "Burvju flautas" Zarastro prototipu).

Fragments no Aleksandra Gīze grāmatas „Brīvmūrnieki”(Jumava,2005.)

http://masonicum.lv/ 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv