www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Sarmīte, Tabita
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiNezināmā Latvija15.11.2004
Vai mēs reiz spēsim atšifrēt seno rakstu zīmes uz Latvijas klintīm?

Ne Igaunijā, ne Lietuvā līdz šim klintīs nav atrastas šo zemju seno iedzīvotāju klintīs ieskrāpētās zīmes. Tagad populārs diskusiju objekts ir dažādi ar latviešu nacionālo identitāti saistīti jautājumi. Kāpēc gan viens no šādas identitātes aspektiem nevarētu būt mūsu senču zīmes, arī tās, kas ieskrāpētas klintīs?

Gaujas senlejas klinšainie krasti un mežu krēslainās alejas glabā daudz mūsu sentēvu vēstījumu, kuru nozīme līdz šim līdz galam tā arī nav izpētīta, un pētnieki uzdrošinās izteikt tikai versijas. Dažiem pētniekiem ir palaimējies atrast uz smilšakmeņu klintīm senās latviešu maģiskās zīmes – petroglifus, jeb kā tautā tās tiek sauktas senās burtnieku zīmes. Pārsvarā tās ir zīmes no latviešu ornamenta raksta - jumis, dažādi pagāniski krusti, Māras zīme, zalktis u.c. G. Eniņš uzskata: ja 11. gadsimta Latvijā nebūtu iebrukuši krustneši, no burtnieku burtiem būtu attīstījusies sena rakstības sistēma, jo arī par citām pasaules tautu kultūrām zināms, ka alfabēta iedīglis ir maģiskās zīmes. Savā pirmajā stadijā šie iegrebumi jau bija savdabīgi hieroglifi, un, kā zināms, arī ēģiptiešu hieroglifu pamatā ir maģiskas zīmes, ko uzskatīja par reliģiskās enerģijas simbolu. Kā par to masu saziņas līdzekļos izsakās Sandis Laime: – Klinšu raksti nav viendabīgi, tos var iedalīt dažādos tipos un līdzīgi kā mūsdienās mēs rakstām vārdu, uzvārdu, kādreiz Latvijā katrai dzimtai bija savas piederības zīmes, tāds kā dzimtas ģerbonis. Daudzviet šādas piederības zīmes atrodam arī klinšu rakstos.

Rakstu zīmju „atklāšanas vēsture” Latvijā

Pirmās klinšu rakstu zīmes tika atklātas Virtakas iezī - 80to gadu vidū (G. Eniņš). Tika atrastas senās rakstu zīmes, kā arī turpat blakus senākā Latvijas kalendāra vieta. Sākumā precīza to atrašanās vieta netika atklāta, lai vietu nesapostītu. Gunta Eniņa atklājums Latvijā izraisīja lielu ažiotāžu un tagad jau visur saskata šādas zīmes. Droši apzinātas ir vairāk kā 10 seno zīmju vietas, ir zināms, ka tās ir Vidzemē un Kurzemē. Tomēr vēl joprojām zīmju vietas plašākai sabiedrībai neatklāj, lai tās netiktu sapostītas, kā vairāki vērtīgi viduslaiku uzraksti Gūtmaņu alā un senās zīmes vienā no Lībiešu Upuralām.

kalendars.JPG 1991. gada martā starp Rakstu klinšu lielāko zīmju vietu un seno kalendāru izdodas atrast vēl dažus neparastus iezīmējumus (A. Grīnbergs), kas slēpās zem biezām sūnām nelielā ieža apakšā, tuvu pie zemes. Laikam vasarā, kad šis iezītis paslēpjas aiz zālēm, zīmes pavisam nav ieraugāmas. Turpat pie senā kalendāra, blakus iezī atradās kāda zīme un vairāki desmiti vienādi ievilktu svītriņu grūti pieejamā vietā. Jāatdzīst, ka zīmes ir grūti ieraugāmas, it kā tiktu speciāli slēptas no ziņkārīgo acīm, tādēļ ir jābūt ļoti rūpīgam vērotājam, lai tās atrastu! 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv