www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Otīlija, Iveta
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiMeditācija25.01.2006

Meditācija tā ir psihotehnika, kas kopš senseniem laikiem bijusi pazīstama gan Rietumu, gan Austrumu kultūrās. Uzmanības koncentrēšana uz kādu priekšmetu, domu, jēdzienu, - tā ir meditācija.

Tradicionāli meditācija vienmēr ir bijusi viens no pakāpieniem garīgās attīstības procesā. Tā sekmē maksimālu slēpto spēju atklāšanos, proti, cilvēka pašrealizāciju. Meditācija ir vienkāršs un visiem pieejams garīgais vingrinājums,- ar to var veicināt arī veselības atjaunošanu bez ķīmisko zāļu lietošanas. Meditācijas metodikas izvēle, vieta un laiks tās ir stipri individuālas lietas. Iesākumā, protams, nepieciešama pašdisciplīna, vēlēšanās un ticība savām spējām.

Maģijā meditācijas norisi iedala 4 pakāpēs:

1. Koncentrācija

Adepts iekšēji atslābinās un koncentrē savu uzmanību uz kaut ko. Koncentrācijas objekts var būt brīvi izvēlēts priekšmets, kustība, miers. utt. Meditācijas objekti var būt:

-   Priekšmeti ikona, mandala, glezna, kristāla lode, ziedi, sveces liesma.

-   Skaņa psalmu dziedāšana, mantras lasīšana, lūgšana, sakrālu tekstu runāšana, jebkura melodija, dabā dzirdamas skaņās jūras šalkoņa, lietus, putnu dziesmas.

-   Smarža kvēpināmās zāles, ārstniecības augu smaržas, vīraki.

-   Jebkura augstākminēto objektu kombinācija.

2. Apcere Jeb Vērojums

Šajā pakāpē koncentrācija jau vairs neprasa piepūli un pāriet" automātiskā režīmā". Piepūle šajā gadījumā ir ne tikai nevajadzīga, bet pat kaitīga.

3. Vienotības Izjūta Jeb Saplūsme

Vēl augstāka meditācijas pakāpe. Tā ir abstrakcijas pakāpe, kad meditācijas objekts, meditācijas subjekts (adepts, kas praktizē meditāciju) un pats meditācijas process saplūst vienkopus, un iestājas apbrīnojama pasaules vienotības izjūta. Notiek personīgā "ego" sagraušana, tā saplūsme ar Absolūtu jeb Vienoto, pavisam jauna "es" radīšana. Iztēles un fantāzijas aktivizācija var novest pie tā , ka iekšējā sapņu pasaule cilvēkam kļūst tikpat reāla kā ārpasaule.

4. Apskaidrība

Apzināti vai neapzināti, izejot visas iepriekšminētās meditācijas pakāpes, iespējams sasniegt tādu apziņas stāvokli, ko varētu dēvēt par "sapratni, kas pārsniedz visas parastās zināšanas". Šajā stāvoklī cilvēks ir spējīgs uztvert informāciju, kas kvalitatīvā ziņā būtiski atšķiras no visa, ko viņš ir bijis spējīgs uztvert līdz tam. Šo stāvokli vēl varētu dēvēt par Atklāsmi, un tas arī meditācijas procesā ir vissvarīgākais.

Negaidiet, ka, tikko sākuši meditācijas praksi, jūs uzreiz spēsiet sasniegt visas četras meditācijas pakāpes. Tomēr laika gaitā jūs atklāsiet arvien jaunas sfēras, kur pielietojama meditācija. Fiziskajā līmenī meditācija samazina muskuļu saspringumu, tātad uzlabo cilvēka fizisko labsajūtu, kas ietekmē ari pārējos viņa dzīves aspektus viņš sāk sekmīgāk strādāt, stabilizējas asinsspiediens, normalizējas vielmaiņas procesi. Relaksācija atpūta ir katras produktivitātes pamats.

Emocionālajā līmenī meditācija sniedz brīvības izjūtu, palīdz atraisīties, pārvarēt lieku kautrīgumu, neapmierinātību ar sevi un citiem. Meditācija var palīdzēt atbrīvoties no kompleksiem, aizvainojumiem uz "dzīvi un pasauli", u.c.

Psihiskā līmenī meditācija galvenokārt nomāc baiļu sajūtu. Tas, kam psihoanalīze patērē mēnešus un  pat gadus, ar meditācijas palīdzību  ir novēršams daudz īsākā laika posmā. Galvenās briesmas, kas sagaida cilvēku, kurš vēlas praktizēt meditāciju:

- pašapmāns,   kas   rodas   pēc   meditācijas,   it   īpaši   pēc   astrālajiem ceļojumiem, - rodas bīstama visatļautības un varenības ilūzija.

- Neiecietība, kas var rasties gadījumā, ja praktizējošais ierauga, ka citiem cilvēkiem patīk cits Ceļš.

- Tūlītēja rezultātu gaidīšana.

- "Roku nolaišana", padošanās, kas notiek, ja neparādās tūlītēji rezultāti, vai arī ja cilvēku nomāc ikdienas darbi un rūpes.

Ar meditāciju, jo sevišķi jau iesācējam ir jānodarbojas, lai iemācītos kontrolēt sevi, tomēr jāuzmanās, jo, iztrūkstot pareizam laika sadalījumam, tas var kļūt bīstami jūsu psihiskai un fiziskai veselībai: neparastas izjūtas un redzējumi var izslīdēt no jūsu gribas kontroles un "iejaukties" jūsu 'parastajā pasaulē"; tie var pārpludināt jūsu apziņu un veselo saprātu. Mēs atrodamies uz divu pasauļu robežas iekšējās un ārējās. Gadījumā, ja mēs pavēršam kādai no tām muguru, mēs zaudējam līdzsvaru. Darbs ar paranormālām spējām norisinās robežstāvokļos. Tādēļ atcerieties, ka jūs nedrīkstiet pazaudēt spēju atgriezties "veselā saprāta" pasaulē tādā pasaules aprakstā, kāds raksturīgs lielākajai sabiedrības daļai, un kādā norit visu mūsu ikdienas dzīve. Galvenais nejaukt vienu ar otru. Ja jūs redzat vīzijas un halucinācijas, jums jāzina, ka tās ir vīzijas un halucinācijas, un ka jūsu ikdienas dzīvē tām nav jāparādās. 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv