www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Otīlija, Iveta
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiAikido - pasaules Miera Māksla15.03.2007
Morihejs Uešiba (1883-1969) bija izcils kaujas mākslu meistars. Pat būdams astoņdesmitgadīgs večuks, viņš varēja atbruņot jebkuru pretinieku, uzveikt jebkādu uzbrucēju skaitu un noturēt pretinieku ar vienu pirkstu.

Neuzvarams karavīrs, vispirmām kārtām viņš bija miera cilvēks, kas nepieņem cīņu, karu un jebkādu vardarbību. Viņa ceļš bija Aikido, kas var tikt iztulkots kā "Miera Māksla". Tie, kas nodarbojas ar Aikido, Moriheju Uešibu sauc par O'Senseju - "Lielo Skolotāju".

Miera Māksla - ideāls, kas izveidojās reālajā dzīvē un daudzās frontēs. Jaunībā Morihejs dienēja krievu - japāņu karā kā kājnieks, vēlāk cīnījās pret bandītiem ceļojuma laikā uz Mongoliju, un pēc tam, kad apguva daudzas cīņas mākslas, pasniedza Japānas elitārās  militārajās akadēmijās. Tai pat laikā, visā viņa dzīves garumā Moriheju ļoti satrauca strīdi, nekārtības un cīņas, kuras plosīja viņa pasauli: viņa tēva kaujas ar korumpētajiem politiķiem un viņu algotajiem bandītiem, postošie kari un militāro līderu zvērības viņa valstī.

Morihejs gāja garīgu meklējumu ceļu un viņu dzīves laikā būtiski ietekmēja trīs redzējumi. Pirmais notika 1925. gadā, 42 gadu vecumā. Pēc tam, kad viņš (būdams neapbruņots) bija uzvarējis kendo meistaru, izslīdēdams no visiem viņa triecieniem un uzbrukumiem, Morihejs izgāja dārzā.

"Pēksņi Visums nodrebēja. Zelta migla pacēlās no zemes un apņēma mani. Es sajutu sevi pārveidotu zelta tēlā un mans ķermenis kļuva viegls kā pūka. Pēkšņi es sapratu pasaules būtību: Karavīra ceļš nozīmē izpaust Dievišķo Mīlestību, garu, kurš aptver un piepilda visas lietas. Pateicības un prieka asaras lija pēr maniem vaigiem. Es aptvēru, ka visa Zeme ir manas mājas, bet saule, mēness un zvaidznes - mani tuvi draugi. Visas piesaistes materiālajām lietām izgaisa."

Otrs redzējums notika 1940. gadā. "Apmēram divos no rīta, veict rituālo attīrīšanos, es pēkšņi aizmirsu visus cīņas mākslu paņēmienus, kādus jebkad biju zinājis. Visas tehnikas, ko man bija nodevuši mani skolotāji, izvērsās pilnīgi no jauna. Tagad tās bija kļuvušas par līdzekļiem, lai kultivētu dzīvi, zināšanas, vērtības un veselo saprātu, nevis veidu, kā metāt un durstīt cilvēkus."

Trešais redzējums bija 1942. gadā, pašā Otrā Pasaules kara karstumā, vienā no cilvēces vēstures tumšākajiem periodiem, Morihejs ieraudzīja Vareno Miera Garu, ceļu, kurš varētu vest uz visas cīņas novēršanu un cilvēces samierināšanu.
"Karavīra ceļš tika nepareizi izprasts kā līdzeklis, lai nogalinātu vai iznīcinātu citus. Tie, kas meklē sacensības, pieļauj nopietnu kļūdu. Sist, kropļot vai iznīcināt - tas ir smagākais grēks, ko var izdarīt cilvēks. Patiesais Karavīra Ceļš ir novērst konfliktu, tā arī ir Miera Māksla, Mīlestības spēks."
Morihejs apmetās laukos un visu atlikušo dzīvi veltīja izaugsmei un Aikido - Miera Mākslas attīstīšanai. 

Atšķirībā no agrāko laiku militārās klasikas autoriem, tādiem kā Kara Māksla un Piecu Gredzenu grāmata, kuri uzsver kara neizbēgamību un izceļ viltīgu stratēģiju kā uzvaras līdzekli, Morihejs saprata, ka cīņas turpināšana - ar citiem, ar sevi un ar apkārtējo vidi, izpostīs Zemi.

"Pasaule turpina dramatiski mainīties, kaujas un kari var mūs pilnībā iznīcināt. Tas, kas mums ir vajadzīgs šobrīd - saprašanās tehnikas, nevis strīdu tehnikas. Ir nepieciešama Miera Māksla, nevis kara Māksla."

Morihejs pasniedza Miera Mākslu kā radošu treniņu prātam un ķermenim, kā praktisku agresijas novēršanas līdzekli, kurš veicina bezbailību, gudrību, mīlestību un draudzību. Viņš interpretēja Miera Mākslas jēgu tās visplašākajā iespējamajā veidā un ticēja, ka saskaņas, harmonijas, sadarbības un līdzjūtības principi varētu drosmīgi tikt izmantoti visos izaicinājumos, ar kuriem mēs sastopamies dzīvē - personīgajās attiecībās, mijiedarbībā ar sabiedrību, darbā, biznesā, saskarē ar dabu. Katrs var kļūt par karavīru miera labā.

Kaut gan Aikido tika radīts Japānā, pēc būtības tā ir dāvana visai silvēcei. Daudzi ir izvēlējušies vai izvēlēsies nākotnē Aikido kā viņu pašu Ceļu, nodarbojoties ar to uz tatami un praktizējot to ikdienas dzīvē. Arvien vairāk un vairāk cilvēku gūs iedvesmu šajā Miera Mākslas globālajā, Visuma nozīmē un tā iespējās priekš visas cilvēces. 

Džons Stīvenss

http://ki-moscow.narod.ru/litra/bi.htm
www.reiki.lv
www.samuraisports.lv 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv