www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Aļģirds, Orests, Oļģerts, Alģis
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiElektroniskās narkotikas03.01.2008

Zinātniskās fantastikas novelē „The Man in the High castle”, Philip K.Dick iedomājās alternatīvu pasauli, kurā otrajā pasaules karā uzvarēja Japāņi un Trešais Reihs. Dika izdomātajā pasaulē Japāņu okupācijas pārvalde ieviesa un legalizēja marihuānu, ka vienu no pirmajiem gājieniem kā nomierināt Kalifornijas populāciju. Lietas nav daudz dīvainākas arī šobrīd vispārpieņemtajās gudrībās, ko vieglsirdīgi sauc par realitāti. Arī „šajā pasaulē” uzvarētāji ieviesa ļoti pārliecinošu, ultra-spēcīgu sabiedrības pārveidojošu narkotiku. Šī narkotika bija pirmā no augošās tehnoloģisko narkotiku grupas, kas pārvieto tās lietotāju alternatīvā realitāte, tieši iedarbojoties uz lietotāja maņām, bez ķīmisku vielu ievadīšanas nervu sistēmā. To sauc par televīziju.

Neviena epidēmija vai reliģiskā histērija nav spējusi tik ātri izplatīties un pārvēst tik daudzus cilvēkus tik īsa laika posmā.

Tuvākā analoģija televīzijas atkarības spēkam un vērtību sistēmas izmaiņu daudzumam, kas notikušas smaga lietotāja dzīve, ir heroīns. Heroīns nolīdzina skatu, ar heroīnu, lietā nav ne aukstās ne karstas; lietotājs skatās uz pasauli, lai arī, kas tur būtu, tam nav nozīmes. Ilūzija par saprašanu un kontroli, ko dod heroīns, ir līdzīga patērētāja neapzinātam uzskatam, kas tas, kas redzams kaut kur pasaulē ir „ īsts” Kaut gan patiesībā redzams vajadzīgā produkta kosmētiskā virspusē. Televīzija, kaut arī bez ķīmiskas iejaukšanās, ir tik pat atkarību izraisoša un psiholoģiski bojājoša, kā jebkura cita narkotika.
Atšķirībā no narkotikām vai alkohola, televīzija ļauj tās lietotājam pazust no reālās pasaules un ieiet patīkamā un pasīvā mentālā stāvoklī. Realitātes uztraukumi un satraukumi tiek tik pat efektīvi tiek atlikti, kad lietotājs iedziļinās televīzijas programmā, kā „tripā” ko dod narkotikas vai alkohols. Un arī alkoholiķi, kas tikai nedaudz apzinās savu atkarību, domā, kas tie spēj kontrolēt savu dzeršanu vairāk nekā tas ir patiesībā... cilvēki līdzīgi pārvērtē savu spēju kontrolēt televīzijas skatīšanos... Visbeidzot tieši nelabvēlīgas sekas, kas redzamas tik daudzo tik daudzo skatītāju dzīves, padara televīzijas skatīšanos par nopietnu atkarību. Televīzijas skatīšanās padara dzīves pieredzes izplūdušas un nepiesaistošas, uzņemoties uz sevi lielāku realitāti. Tā pasliktina attiecības samazinot un dažreiz iznīcinot normālas runāšanas un komunicēšanās iespējas (Cik laika no sava sarunu laika TV fani runā par to, kas tur ir rādīts? Atstāstot un apspriežot tur redzētos attēlus?)

Apslēptais pārliecinātājs

Visnepatīkamākais ir tas ko rāda televīzijā nav realitātes atspoguļojums, bet gan ir mākslīgi radīta datu pārraide, kas var tikt izveidota lai „aizsargātu” vai uzspiestu kultūras vērtības. Mūsu priekša ir atkarību izraisoša un visu-pārliecinoša narkotika, kas pasniedz pieredzi, kuras satura kontekstu nosaka tās narkotikas izplatītāji. Vai, kas cits spēj radīt tik auglīgu augsni fašismam un totalitārismam, ka TV? ASV, ir daudz vairāk televizoru kā ģimeņu un vidējais laiks, ko cilvēks pavada skatoties televizoru ir vairāk kā 5 stundas dienā, gandrīz viena trešdaļa no nomoda. Apzinoties šos parastos faktus, mēs šķietami nespējam reaģēt uz to iejaukšanos mūsu dzīvē. Nopietni pētījumi uz televīzijas ietekmi uz veselību un kultūru ir sākušies tikai nesen. Un tomēr neviena narkotika visā vēsturē nav spējusi tik ātri un pilnīgi izolēt veselas to lietotāju populācijas no kontakta ar realitāti. Un neviena narkotika visā vēsturē nav spējusi tik pilnīgi pārmainīt vispārpieņemtos uzskatus pār to, kultūrā, kuru tā ir inficējusi
Televīzija savā dabā ir valdītāju visizvēlētākā tautas ietekmēšanas metode. Satura kontrolēšanas iespējas, dažādību iespējas un atkārtošanas iespējas padara to par nevainojamu piespiešanas, smadzeņu skalošanas un manipulācijas metodi. Televīzija skatītāja radā transa stāvokli, kas ir nepieciešamais priekšnosacījums smadzeņu skalošanai. Kā jau ar visām pārējam narkotikām un tehnoloģijām, televīzijas pamata tēls nevar būt izmaināms; televīzija ir ne mazāk izmaināma, kā tehnoloģija, kas ražo automātiskos kaujas ieročus.

Terence McKenna "Dievu ēdiens."
Austra Armaņa tulkojums latviešu valodā 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv