www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Doloresa, Aleksandrs
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiCik maņu ir cilvēkam?06.11.2011

Vismaz deviņas.
Piecas visiem zināmās maņas – redzi, dzirdi, garšu, ožu un tausti – pirmo reizi aprakstīja Aristotelis, kurš, par spīti savai ģenialitātei, nereti pieļāva kļūdas. (Piemēram, viņš mācīja, ka mēs domājam ar sirdi, bites rodas no bojātas buļļu gaļas un mušām ir tikai četras kājas.)
Pieņemts uzskatīt, ka cilvēkam piemīt vēl četras maņas:

1. Termorecepcija – siltuma uztvere (vai tās trūkums) ādā.
2. Ekvilibriorecepcija – līdzsvara jušanas sistēma līdzsvara orgāns šķidrumu saturošos dobumos iekšējā ausī.
3. Nocicepcija – sāpju uztvere ādā, locītavās un ķermeņa orgānos. Savādi, bet tas neattiecas uz smadzenēm, kur nav sāpju receptoru. Neatkarīgi no šķietamajām izjūtām galvassāpes nerodas smadzenēs.
4. Propriocepcija – „ķermeņa apzināšanās”. Tās ir instinktīvas zināšanas par to, kur atrodas kāda ķermeņa daļa, to neredzot un nejūtot. Piemēram, aizveriet acis un paviciniet gaisā pēdu. Jūs joprojām zināt, kur tā atrodas attiecībā pret pārējo ķermeni.

Katram sevi cienošam neirologam ir viedoklis par to, vai mums piemīt vēl arī citas maņas. Daži spēj uzskaitīt pat 21 maņu. Kā ir ar izsalkumu? Vai slāpēm? Spēja apzināties dziļumu, saprast kaut kā nozīmi vai valodu? Vai nebeidzami intriģējošā tēma par sinestēziju, kad vairākas maņas saplūst un mūziku, piemēram, var  uztvert krāsās?

Vēl jāpiemin elektroenerģijas uztvere un arī draudošo briesmu izjūta, kad mati ceļas gaisā.
Dažas maņas piemīt tikai dzīvniekiem. Haizivīm raksturīga elektrorecepcija, kas tām ļauj just elektriskos laukus, magnetorecepcija ļauj noteikt magnētiskos laukus un piešķirt navigācijas spējas putniem un kukaiņiem, eholokācija un „sānu līnija” zivīm palīdz just spiedienu, bet pūces un brieži, kam piemīt infrasarkanā redze var medīt un baroties naktī.

THE BOOK OF GENERAL IGNORANCE 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv