www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Doloresa, Aleksandrs
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiApziņas nepārtrauktības godināšana.03.12.2007

            Klusas pārdomas Ziemassvētku noskaņās.

Kopš sevi atceros, manā ģimenē vienmēr tika svinēti Ziemassvētki. Toreiz, mazs būdams, neko nesapratu no visām tām Kristus padarīšanām un man tuvāka bija Jaunā gada gaidīšana – ar interesantām televīzijas pārraidēm, ar salūtu un salūta gaidīšanu pagalmā ar sētas bērniem. Ziemassvētki man šķita tikai tāda kā iesildīšanās Jaunā gada gaidīšanai – tika gādāta egle, tika no ankambara vilkts ārā vecum vecs koferis ar eglīšu mantiņām un tad, protams, sekoja egles pušķošanas rituāls. Jā, nu, dāvanas jau arī, kā bez tām - tas viss bija jauki, tomēr Jaunā gada gaidīšana neapšaubāmi bija lielāks notikums.

            Vēlākos gados prioritātes lēnām sāka mainīties vietām un radās jautājumi – kādā sakarā Ziemassvētkos tiek nesta mājās egle? Kāpēc tā tiek rotāta? Kāpēc eglē tiek dedzinātas svecītes? Jautāju vecākiem, jautāju skolotājiem, taču saņemtā atbilde – kristīgajā tradīcijā tā pieņemts – neizteica neko. Vēl vēlākos gados literatūrā uzdūros skaidrojumam, ka egle simbolizē dzīvību un tāpēc tā šādi svētkos tiek godāta. Ar to arī samierinājos.

            Pēdējos gados par agrāk uzdotajiem jautājumiem ir atnākusi cita apjausma. Rastās atbildes man pašam liekas ļoti pašsaprotamas, taču būtu interesanti uzklausīt citus viedokļus.

            Cilvēka spējai apzināties līdz kādai garīgās attīstības pakāpei raksturīga pārtrauktība. Vienkāršākie piemēri - šajā stadijā cilvēka spēja apzināties pārtrūkst miegā, pārtrūkst nāves un dzimšanas brīdī. Tāpēc mēs neatceramies iepriekšējās dzīves, tāpēc reizēm ar grūtībām atceramies sapņus. Mazliet sarežģītāks piemērs – arī nomodā esot, lielākā daļa cilvēku dzīvo bez apzināšanās klātbūtnes, pilnīgi atrodoties domājošā prāta pakļautībā. Atrodoties darbā, šādi cilvēki apdomā problēmas, ar kurām būs jāsastopas vakarā mājās. Savukārt, pārrodoties mājās, cilvēki sāk apdomāt, ko darīs nākošā dienā darbā. Rezultātā cilvēks nekad nav klātesošs tur, kur viņš atrodas. Ja viņš ir „šeit” (mājās), tad viņš nav „tagad” (jo ir noraizējies par rītdienu), ja cilvēks ir „tagad”, tad viņš nav „šeit” (jo prātā risina problēmas darbā). Pamēģiniet pasekot līdzi savu domu skrējieniem! Par būšanu „šeit un tagad” runāt ir ļoti populāri, bet vai visi runātāji ir gatavi to paši īstenot?

            Atļaušos apgalvot, ka cilvēka spēja apzināties ir viens no galvenajiem kritērijiem garīgajai attīstībai. Apzināšanos spēju var saglabāt ikdienā, to var saglabāt aizmiegot, to var saglabāt dzimšanas un nāves brīdī. Un kas tad cits ir Mūžīgā Dzīvība, ja ne nepārtraukta spēja apzināties?

            Egle, neskatoties uz dabas aizmigšanu ziemā, saglabā savu zaļumu. Egle it kā paliek nomodā arī tad, kad visapkārt valda ziemas miegs; bez tam eglei ir raksturīga trijstūra forma – viena no pamatformām, kurā sakņojas sakrālā ģeometrija (tur šī raksta ietvaros gan dziļāk neiesim). Vai egle nav lielisks simbols apziņas nepārtrauktībai? Un kāds tur brīnums, ja cilvēks, reiz līdz tam aizdomājies, no dienas un nakts garuma aspekta raugoties gada pašā tumšākajā (miegainākajā!) periodā ienesis egli mājās un sācis to rotāt, šādi godinot sava Ceļa gala mērķi – apziņas nepārtrauktību.

            Nobeigumā – paraugieties degošā svecē! Vai tur tomēr nedaudz nevar saskatīt līdzību ar cilvēku ar starojošu vainaga čakru? „Sit, Jānīti, vara bungas / Vārtu staba galiņā (i)”. It kā jau ne pa tēmu un tomēr – kam tad citam, ja ne tās pašas apziņas nepārtrauktības simbolizēšanai kalpo palikšana nomodā Jāņu naktī?

            Lai jums klusu un mierīgu pārdomu brīžu bagāts Ziemassvētku laiks!          

/Ģirts/      

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv