www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Judīte, Guna
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiBrīvmūrnieku simboli Rīgas Arhitektūrā - papildināts29.09.2004

Brīvmūrnieki jeb masoni ir senākā vīriešu apvienība pasaulē, kuras simboliku galvenokārt veido alķīmiķu un mūrnieku amatrīku zīmes. Tās simbolizē personisku un garīgu izaugsmi.

Simboli tiek izmantoti mācības procesā, izskaidrojot brīvmūrniecības principus un mācību.Simbolu nozīme un tajos ietvertā doma tiek turēta noslēpumā. Par to skaidrojumiem plašsaziņas līdzekļos brīvmūrniecības pārstāvji atbild ar humoru: «Katrs var domāt, kā viņam tīk, atbilstoši savai attīstības pakāpei izprotot zīmes un to nozīmi.»

Par brīvmūrniecības darbību Latvijā liecina ne tikai Latvijas Universitātes profesora Aivara Strangas pētījumi, bet arī Rīgas arhitektūrā izmantotās zīmes, kuras pamana tikai zinātāji.

Ēkas pārsvarā celtas 19.gs. beigās un 20.gs. sākumā un to autori ir izcili arhitekti kuri apbūvējuši Latviju un Rīgu lielos apjomos. Greznas savrupmājas vai vareni īres nami, kuri šodien atrodas ielu krustojumos šodien, toreiz iezīmēja centra apbūves kvartālu stūrus un no tiem arī veidojās pilsētas nākotnes struktūra, arhitektūra un apbūves mēroga kvalitāte.

Vecrīgā ēkas veidotas vairāk smalkākas, šaurākas jo tām bija jāiekļaujas kopējā Vecrīgas siluetā. Simboli uz ēku fasādēm, ēku izvietojums L-burta veidā nepārprotami liecina par arhitektu saistību ar brīvmūrniecību.

Rīgas Lielie Kapi
Barona iela 14
Vāgnera iela 15
Smilšu iela 2
Dzirnavu iela 117
Mednieku iela 7
Raiņa blv. 1
Brīvības iela 52
Brīvības iela 68
Lāčplēša iela 28
Maskavas iela 166
Tērbatas iela 33
Šķūņu iela 12/14

www.jmsorg.lv 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv