www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Kaija, Kornēlija
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiSogjal Rinpočes padomi meditācijā16.05.2006

...Sākumam savācieties un izveidojiet kontaktu ar savu iekšējo "klusuma vietu"; ja jūs būsiet tur, meditācija sāks pamazām atklāties. Vienkārši atveriet savu iekšējo plašumu un ļaujiet visām jūsu domām un jūtām pierimt. Vēlāk, kad jūs pielietosiet kādu nebūt metodi - kā piemēram, sekošanu elpošanai - ar tādu pieeju jums būs vieglāk būt vērīgam. Nemēģiniet tik daudz sekot elpošanai, cik patiešām sakust ar elpošanu. Par koncentrācijas objektu var izvēlēties arī kādu priekšmetu, kā ziedu, Buddas tēlu vai mantras skanējumu. Bet sākumam labāk par visu ir aptvert savu iekšējo telpiskumu un sagaidīt savas debesīm līdzīgās dabas rīta ausmu. Domājiet par sevi kā par debesīm, kas ietver sevī visu Visumu. Kad sēžat, lai viss norimst un nomierinās, un lai viss jūsu pretrunīgais "es" ar visu savu neīstumu un nedabiskumu izšķīst, un tad izlauzīsies jūsu patiesā daba. Jūs uzzināsiet kādu sevis paša pusi, kas ir patiesāka un īsta - savu patieso "es". Jo vairāk jūs to izzināsiet, jo vairāk jūs atklāsiet sevī sākotnējo labo un kļūsiet tam tuvāks. Visa meditācijas jēga ir tajā, lai pierastu pie šīs savas puses, par ko jūs esat aizmirsuši. Tāpēc arī saka: "meditācijas nav, ir pierašana". Pierašana pie kā? Pie savas patiesās dabas, jūsu Buddas dabas.

Lūk tāpēc "Lielās pilnības ceļā" (Dzogčen), kas ir augstākā un galīgā Buddas mācība, mūs aicina "iegūt prāta dabas mieru un nemainību". Vienkārši mierīgi sēžiet, un lai visas jūsu domas un priekšstati izšķīst jūsu prāta būtiskajā dabā. Tas ir līdzīgi tam kā izklīst mākoņi vai migla, un lūk atklājas tīra debess, un tajā spīd saule - priecīgi un gaiši. Kad viss izkliedēsies līdzīgi mākoņiem vai miglai, jūs sajutīsiet savu patieso dabu, jūs sāksiet "dzīvot". Tad jūs to pazīstat, un tajā brīdī jums ir patiešām labi. Tas nav līdzīgi nekādai citai labklājības sajūtai, ko jums iespējams ir gadījies just agrāk. Tas ir patiesa, neliekuļota labā avots, kurā jūs iegūstiet dziļu miera, apmierinājuma un pārliecības par savu patieso dabu sajūtu.

Mēs bieži runājam par nepieciešamību darīt "labo" un par atturēšanos no ļaunuma, un dažādas reliģijas arī runā par morāli un ētiku. Bet lieta ir tajā, ka kamēr jūs neesat saskārušies ar sākotnējo labā avotu, būt labam ir visai sarežģīti, jo jūsu sirdis nav pilnīgi iegremdētas tajā. No otras puses, kad jūs patiešām saskarsieties ar savu apgaismoto dabu, ar apgaismības apziņas sirdi (bodhičitta), tad viss, kas vien parādīsies jūsu prātā, pēc savas būtības būs svētīgs. Tāpēc meditācija - tā ir pamatatslēga ētiskajām problēmām....

Ja praktizējot meditāciju mēs varam sasniegt rāmu prāta stāvokli un vienkārši uzturēt šo stāvokli, tad kaut kas mums atklāsies - labais vai prāta daba. Tehnisku paņēmienu - tādu kā sekošana elpai - jēga ir palīdzēt jums to atklāt.

tradition.lf.lv 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv