www.e-mistika.lv Šodien vārda dienu svin:
Kaija, Kornēlija
 
JAUNUMI
N-Latvija
Budisms
Kabala
Veselība
Rožkrustieši
Antroposofija
Brīvmūrniecība
Kristietība
Par mums
Arhīvs
* Bibliotēka
Domu nolasītājs
E-Mistērija
Lasītava
Takas un CeļiniekiŪdenspīpju pīpētājiem (jeb 1 ūdenspīpe = 200 cigaretes)18.01.2007

Ziedlapiņas, kaltēti augļi, medus, garšvielas, mazliet tabakas — nekā slikta — skandē ūdenspīpju tirgotāji. Bet vai tā varētu būt? Ko par nekaitīgo ūdenspīpi domā ārsti visā pasaulē, stāsta Pasaules Veselības organizācijas sadarbības partneris Latvijā tabakas kontroles jautājumos Dr. Jānis Caunītis.

— Kā suvenīrus ūdenspīpes ved no eksotiskām valstīm, dažreiz piedāvā restorānu ēdienkartēs kopā ar Austrumu daiļavu dejām, draudzīgās vakarēšanās tās kļūst par pasākuma galveno notikumu. Pat ģimenes ārstu ballē kā viena no atrakcijām reiz tika piedāvāta ūdenspīpe. Turklāt vecāki savas nezināšanas dēļ bieži pakļauj bērnus dūmu kaitīgajai iedarbībai vai pat pieļauj, ka viņi pamēģina ūdenspīpi. Stundā, kas pavadīta, pīpējot ūdenspīpi un elpojot dūmus, kas rodas, oglei degot, tiek ieelpots pat līdz 200 reizēm lielāks dūmu tilpums, nekā izsmēķējot vienu cigareti*. Tie satur tvana gāzi, smagos metālus un vēzi izraisošus savienojumus gluži tāpat kā visparastākās cigaretes. Ūdenspīpes mēdz būt dažādi konstruētas, bet tās visas veidotas tā, lai dūmi pirms to ieelpošanas izietu cauri ūdenim, it kā tos filtrējot no kaitīgajām vielām. Sešpadsmitajā gadsimtā šo paņēmienu izdomāja ārsts Abuls Fass, lai samazinātu pīpēšanas kaitīgo ietekmi uz veselību.

Izrādījās — tāpat kā peles nerodas no netīras veļas, arī ūdenī necik daudz no dūmos esošajam indēm nepaliek. Atdzesētas tās nonāk pīpētāja un tuvumā esošo cilvēku plaušās. Jau pirms pieciem gadsimtiem cilvēki ātri vien saprata, ka šis dūmu caur ūdeni laišanas triks ir tikai maska, lai aiz skaistā noformējuma slēptu veselībai un dzīvībai bīstamo nodarbi. Mūsdienās nepatiesais stāsts par ūdeni, kas izfiltrē kaitīgās vielas no dūmiem, kļuvis par izdevīgu reklāmas paņēmienu, lai tik ļoti kaitīgo pīpēšanu padarītu par it kā nevainīgu laika kavēkli un izklaidi. Tomēr tā nav, jo tabaka jebkādā veidā — košļāta, likta aiz lūpas, smēķēta cigaretēs vai pīpēta ūdenspīpēs — ir nāvējoši kaitīga veselībai.

Lai kas nebūtu rakstīts uz paciņas vai kādas slavas dziesmas neskandētu tirgotāji, arī ūdenspīpēm paredzētajā tabakā ir nikotīns. Un lai gan neliels daudzums nikotīna no dūmiem paliek ūdenī, tiek izkūpināts milzīgs to daudzums, tāpēc filtrēšana nav uztverama kā kaitīguma samazinātāja. Jaunākie pētījumi liecina, ka no nikotīna atkarīgais ieelpo krietni lielāku daudzumu dūmu, ja daļa nikotīna palikusi ūdenī. Līdz ar milzīgo plaušās nonākušo dūmu daudzumu organismā iekļūst vairāk citu kaitīgo vielu. Turklāt gruzdošā ogle, kas dedzina tabaku, vēl rada toksiskus dūmus.

No cigarešu smēķēšanas atkarīgajiem ūdenspīpes pīpēšana nesniedz apmierinājumu. Tāpēc pēc ūdenspīpes kūpināšanas lielākoties viņi taisnā ceļā dodas aiz stūra uzvilkt cigaretes dūmu, tā vēl vairāk ieriebjot savam organismam. Austrumnieciskais šarms — skaistais ūdenspīpes trauks, smaržīgā tabaka, mīts par tīrajiem dūmiem — nodara milzīgu postu, jo ūdenspīpi bieži vien neatsakās lietot pat zvērināti nesmēķētāji un cilvēki, kuri smēķēšanu pārtraukuši. Arī vecāki, kuri parasti savus bērnus sargā no smēķētāju tuvuma, saldā aromāta dēļ ļauj viņiem uzturēties indīgajos dūmos. Nereti cilvēki, kuri atmetuši smēķēšanu, it kā niekojoties kompānijas pēc uzpīpē ūdenspīpi un atkal atgriežas pie cigaretēm.

Bieži vien uz ūdenspīpēm paredzētās tabakas paciņām raksta — 0% darvas. Tehniski šis apgalvojums ir patiess. Bet tad arī uz cigaretēm vai cigāriem to varētu attiecināt, jo, uz tabaku skatoties, aptaustot vai kaut vai apēdot, darvas nav. Tā rodas, tabaku dedzinot. Turklāt ūdenspīpē ievieto lielu tabakas daudzumu, ko pārklāj ar alumīnija foliju, uz kuras liek kvēlojošu ogli, tāpēc, tai degot un reaģējot ar alumīniju, rodas milzīgs kancerogēnu dūmu apjoms.

Valstīs, kur ūdenspīpes tradicionāli ir ļoti izplatītas, piemēram, Ēģiptē, veikti vairāki pētījumi, kas neapstrīdami pierāda, ka ūdenspīpes pīpēšana izraisa tādas pašas slimības kā smēķēšana: vēzi, dažādas sirds un asinsvadu slimības, elpceļu problēmas. Turklāt jebkurš tabakas patēriņa veids atņem spēku un dzīvesprieku, vispārīgi pazemina imunitāti.

Ūdenspīpes kūpināšana grūtniecības laikā paaugstina spontānā aborta vai priekšlaicīgu dzemdību risku. Bērniem, kuru klātbūtnē pīpē ūdenspīpi, ir lielāks risks saslimt ar dažādām alerģijām un elpošanas sistēmas slimībām. Papildus tabakas izraisītajām kaitēm ūdenspīpē nes līdzi tuberkulozes draudus un risku inficēties ar tādiem vīrusiem kā herpe un hepatīts, jo parasti to no viena iemutņa pīpē vairāki cilvēki. Nereti ūdenspīpēm pievieno dažādus aksesuārus — iemutņa filtrus vai ķīmiskas vielas, ko pievienot ūdenim, kas it kā samazina kaitīgo vielu iedarbību uz pīpētāja organismu. Tomēr tie visi ir vien reklāmas triki un dūmu kaitīgumu nenovērš.

Vēl viens no riska momentiem ūdenspīpju plašai popularitātei jauniešu vidū ir tās lielā saistība ar marihuānas smēķēšanu.

dunkurs.blogs.lv 

Kopējot ievietoto informāciju, lūgums pievienot linku uz www.e-mistika.lv