Advaita, Advaita Vēdanta vai neduālisms

Advaita, Advaita Vēdanta vai neduālisms – tā dēvē Vēdantas filozofijas atzaru, kas apgalvo, ka pastāv tikai viens Avots, viss notiek tajā un nav nekā, izņemot to. Avotu sauc par Brāhmanu, Ātmanu, Apziņu, Potencialitāti, Klusumu, Dievu, Sirdi utt. Dzenbudismā un Dzogčenā to varētu saukt par Tukšumu, Daoismā – par Dao. Izpausmju daudzveidība mulsina un liek domāt, ka esam savrupi un nodalīti no Dieva. Tas ir ciešanu pirmcēlonis. Pievēršot uzmanību Avotam un pārstājot identificēties ar prātu un ķermeni, cilvēks atklāj neierobežotu dimensiju, kas atrodas aiz laika, formu, izpausmju un mērvienību robežām, kas ir VIŅŠ PATS. Līdz ar to, tiek apjausts, ka pati koncepcija, kuras ietvaros cilvēks dzīvo dzīvi, ir novērsies no garīgā ceļa, no jauna sāk piekopt to, praktizēt un tad kaut ko sasniedz, ir maldīga, jo nav nekā, izņemot Avotu. Šķietamais meklētājs pazūd un paliek tikai Avots. Personībai ar to nav nekāda sakara. 

Advaita, Advaita Vēdanta vai neduālisms – tā dēvē Vēdantas filozofijas atzaru, kas apgalvo, ka pastāv tikai viens Avots, viss notiek tajā un nav nekā, izņemot to. Avotu sauc par Brāhmanu, Ātmanu, Apziņu, Potencialitāti, Klusumu, Dievu, Sirdi utt. Dzenbudismā un Dzogčenā to varētu saukt par Tukšumu, Daoismā – par Dao. Izpausmju daudzveidība mulsina un liek domāt, ka esam savrupi un nodalīti no Dieva. Tas ir ciešanu pirmcēlonis. Pievēršot uzmanību Avotam un pārstājot identificēties ar prātu un ķermeni, cilvēks atklāj neierobežotu dimensiju, kas atrodas aiz laika, formu, izpausmju un mērvienību robežām, kas ir VIŅŠ PATS. Līdz ar to, tiek apjausts, ka pati koncepcija, kuras ietvaros cilvēks dzīvo dzīvi, ir novērsies no garīgā ceļa, no jauna sāk piekopt to, praktizēt un tad kaut ko sasniedz, ir maldīga, jo nav nekā, izņemot Avotu. Šķietamais meklētājs pazūd un paliek tikai Avots. Personībai ar to nav nekāda sakara. “Es esmu” – tā raksturo tam vistuvāko, vistīrāko stāvokli, kad ir tikai esamība, bet visi uzslāņojumi iztrūkst. Tomēr tas ir stāvoklis, norāde uz galveno, uz ko nevar norādīt, jo VIŅŠ PATS norāda. Šāds teksts var skanēt absurdi vai sofistiski, bet tas nav būtiski. Ja reiz Jūs esat šurp nonākuši un interese ir, lasiet un pamazām viss kļūs skaidrāks.

Mēs tulkojam Advaitas tekstus no krievu un angļu valodas un ievietojam šeit, jo latviski par attiecīgo tēmu izdotas vien dažas grāmatas. Ja izmantojat materiālus, kas publicēti šeit, būtu vēlams norādīt avotu – tas sekmētu informācijas tālāku izplatīšanos; arī tāpēc, ka tulkotie teksti pārsvarā ir ekskluzīvi. Ja jums ir iebildumi pret noteikta teksta publicēšanu šajā resursā, aicinam sazināties ar mums un viss tiks atrisināts miermīlīgā ceļā.

esesmu.lv

28.10.2012

Komentāri:

 kajs  08:06:59 13.01.2013

Te arī ir neduālisma lasāmviela latviešu valodā:

http://www.scribd.com/collections/3773754/Advaita-latviski