ir nepārtraukti un ar visu sirdi jācīnās
par patiesumu!”
O-sensejs Morihejs Uešiba – aikido pamatlicējs
Par šo jautājumu var runāt daudz, bet pagaidām jūsu uzmanībai tikai pieskārties šai pavisam ne vienkāršajai tēmai.
ir nepārtraukti un ar visu sirdi jācīnās
par patiesumu!”
O-sensejs Morihejs Uešiba – aikido pamatlicējs
Par šo jautājumu var runāt daudz, bet pagaidām jūsu uzmanībai pirmais mēģinājums tikai pieskārties šai pavisam ne vienkāršajai tēmai.
No praktiskā viedokļa Aikido ir daudz tradicionālu japāņu cīnas mākslu bu-do [kareivja ceļš] sintēze un ir noslēgta darbojošās aizsardzības paņemienu sistēma gan pret neapbruņotiem, gan arī apbruņotiem uzbrucējiem. Bet tā ir tikai viena medaļas puse: Aikido tāpat var kalpot par brīnišķīgi izveidotu [‘ķermeņa valodā’] mācību grāmatu, kas sludina morālos, filozofiskos un citus audzināšanas pamatus. Tajā ieliktas arī dinamiskas meditēšanas formas, kuras aikidokas izmanto ar mērķi attīstīt un atjaunot fiziskos un garīgos spēkus.
Jau no pirmajiem treniņiem skonieks sāk apgūt šīs cīņas tradīcijas. Tā, piemēram, nodarbībās tam, kurš aizsargājas, vienmēr ir adekvāti jāreaģē uz visām partnera uzbrūkošajām darbībām, izmantojot tikai tos tehniskos paņēmienus, kas atšķiras ar mijiedarbības dabiskiem principiem.
Daudz gadu un intensīvu treniņu laikā, kā arī ar tiem saistīto garīgo veidošanos, skolnieks iepazīst dzīves nozīmi, daudzās likumsakarības un tās izpausmes formas. Savāktā pieredze pakāpeniski iekļūst viņu zemapziņā, formējot harmoniski attīstītu personību un intensīvi tiek izmantota nākotnē visās darbošanās nozarēs. Pie tam virspusējs, tikai uz savu Es orientēts un tāpēc apziņu saturošs pasaulskatījums automātiski tiek atslēgts. tā rezultātā aikidoka atrod tādu kā paša personīgo atbalsta punktu un var noteikt savu vietu pasaulē. Tāds pastāvīgs, patiess stāvoklis ļauj viņam efektīvi un maksimāli pilnvērtīgi izmantot visus savus garīgos un fiziskos spēkus, lai risinātu dzīvei svarīgus uzdevumus un sarežģītas problēmas. Tāpat tas dod viņam brīvību, regulējot savstarpējās attiecības ar citiem cilvēkiem un ar dabu, harmoniskas radošas sadarbības garā.
Ar Aikido palīdzību var atrast pareizo ceļu [Do], lai atbrīvotu visos priekšmetos un dzīvajās būtnēs potenciāli ielikto garīgo enerģiju [Ki],kuru tāpat sevī ietver jebkura pilnīga un harmoniski attīstīta personība, kura ir spējīga uz mērķtiecīgu darbību. Tieši tāpēc tas, ka tevī ir šāda enerģija, Aikido tiek vērtēts daudz reižu augstāk kā iezubrītu uzbrūkošu un aizsardzības paņēmienu kopuma izmantošana. Aikido dod iespēju atpazīt un risināt jebkuru konfliktsituāciju pašā tās pirmsākumā un dod iespēju vadīt uzbrūkošā vai arī pār sevi nevaldošā partnera darbības vēl pirms fiziskas vai garīgas sadursmes ar viņu.
9.11.2004
Komentāri:
vaikido, ehkido 10:55:58 25.02.2005
Тактика противодействи 1103; Айкидо
Основной принцип Айкидо - использовать силу противника против него же. Если вы попытаетесь опрокинуть айкидоку, он использует вашу силу против вас, и вы упадете сами. Мастер Лонг учел это, и придумал специальную технику, которая позволяет противостоять айкидокам. Суть этой техники состоит в следующем. Войдя в контакт, вместо того, чтобы пытаться повалить айкидоку, старайтесь удержать его в равновесии и не дать ему упасть. Он отработанным годами рефлексом обратит вашу силу против вас и не позволит вам не дать ему упасть. В результате он упадет.
textrons, textrons@yahoo.it 01:37:33 26.12.2004
http://aikido.pie-dabas.net
Informācija par AI-KI-DO aktivitātēm Latvijā.
mb, 14:26:36 10.11.2004
jebkura cīņas māksla patiesi vērtīga un neuzvarama var būt vienīgi tad, ja to caurstrāvo sargājošas mīlestības un atbildības visu dzīvo būtņu priekšā devīgais gars
džuzepe, dd@cc.lv 23:49:31 09.11.2004
Atšķirībā no daudziem cīņas veidiem, aikido nepieļauj agresiju pret cilvēku, ja vien viņš pats to neizraisa. Aikido tehnika nav balstīta uz kontruzbrukumu pretiniekam tūlīt pēc viņa uzbrukuma atvairīšanas, bet gan uz momentānu funkcionālu reakciju uz to veidu, kā noticis uzbrukums.
aikidoka, 23:43:06 09.11.2004
Mūsdienu aikido tā ir kara māksla, kas sakņojas no Daito-rju Aiki-dzjucu; savukārt, pēdējā pamatus, kā uzskata, lika princis Teidžuns, imperatora Seiva (850-880 m.ē.g.) sestais dēls. Kopš tā laika šo mākslu praktizēja tikai samuraji, un kā ģimenes noslēpums tā tika nodota paaudzei paaudzē līdz pat 1868 gadam, kad nobeidzas brīvprātīga Japānas izolācija no pasaules. Tieši tad Sokaku Takjeda, ģimenes galva, uzsāka atklātu mākslas pasniegšanu arī ārpus ģimenes klana. Pēc būtības, var teikt, ka Takjeda kļuva par saikni starp samuraju un mūsu laikiem. Viens no Sokaku Takjeda izcilākajiem audzēkņiem bija Morihejs Ujesiba.
Mebiuss, 22:50:18 09.11.2004
Tikai tas, kurš nodarbojas ar Aikido,
var izprast visu tā nozīmi...