Aikido – pasaules Miera Māksla

Morihejs Uešiba (1883-1969) bija izcils kaujas mākslu meistars. Pat būdams astoņdesmitgadīgs večuks, viņš varēja atbruņot jebkuru pretinieku, uzveikt jebkādu uzbrucēju skaitu un noturēt pretinieku ar vienu pirkstu.
Neuzvarams karavīrs, vispirmām kārtām viņš bija miera cilvēks, kas nepieņem cīņu, karu un jebkādu vardarbību. Viņa ceļš bija Aikido, kas var tikt iztulkots kā “Miera Māksla”. Tie, kas nodarbojas ar Aikido, Moriheju Uešibu sauc par O’Senseju – “Lielo Skolotāju”.

Morihejs Uešiba (1883-1969) bija izcils kaujas mākslu meistars. Pat būdams astoņdesmitgadīgs večuks, viņš varēja atbruņot jebkuru pretinieku, uzveikt jebkādu uzbrucēju skaitu un noturēt pretinieku ar vienu pirkstu.

Neuzvarams karavīrs, vispirmām kārtām viņš bija miera cilvēks, kas nepieņem cīņu, karu un jebkādu vardarbību. Viņa ceļš bija Aikido, kas var tikt iztulkots kā “Miera Māksla”. Tie, kas nodarbojas ar Aikido, Moriheju Uešibu sauc par O’Senseju – “Lielo Skolotāju”.

Miera Māksla – ideāls, kas izveidojās reālajā dzīvē un daudzās frontēs. Jaunībā Morihejs dienēja krievu – japāņu karā kā kājnieks, vēlāk cīnījās pret bandītiem ceļojuma laikā uz Mongoliju, un pēc tam, kad apguva daudzas cīņas mākslas, pasniedza Japānas elitārās  militārajās akadēmijās. Tai pat laikā, visā viņa dzīves garumā Moriheju ļoti satrauca strīdi, nekārtības un cīņas, kuras plosīja viņa pasauli: viņa tēva kaujas ar korumpētajiem politiķiem un viņu algotajiem bandītiem, postošie kari un militāro līderu zvērības viņa valstī.

Morihejs gāja garīgu meklējumu ceļu un viņu dzīves laikā būtiski ietekmēja trīs redzējumi. Pirmais notika 1925. gadā, 42 gadu vecumā. Pēc tam, kad viņš (būdams neapbruņots) bija uzvarējis kendo meistaru, izslīdēdams no visiem viņa triecieniem un uzbrukumiem, Morihejs izgāja dārzā.

“Pēksņi Visums nodrebēja. Zelta migla pacēlās no zemes un apņēma mani. Es sajutu sevi pārveidotu zelta tēlā un mans ķermenis kļuva viegls kā pūka. Pēkšņi es sapratu pasaules būtību: Karavīra ceļš nozīmē izpaust Dievišķo Mīlestību, garu, kurš aptver un piepilda visas lietas. Pateicības un prieka asaras lija pēr maniem vaigiem. Es aptvēru, ka visa Zeme ir manas mājas, bet saule, mēness un zvaidznes – mani tuvi draugi. Visas piesaistes materiālajām lietām izgaisa.”


Otrs redzējums notika 1940. gadā. “Apmēram divos no rīta, veict rituālo attīrīšanos, es pēkšņi aizmirsu visus cīņas mākslu paņēmienus, kādus jebkad biju zinājis. Visas tehnikas, ko man bija nodevuši mani skolotāji, izvērsās pilnīgi no jauna. Tagad tās bija kļuvušas par līdzekļiem, lai kultivētu dzīvi, zināšanas, vērtības un veselo saprātu, nevis veidu, kā metāt un durstīt cilvēkus.”


Trešais redzējums bija 1942. gadā, pašā Otrā Pasaules kara karstumā, vienā no cilvēces vēstures tumšākajiem periodiem, Morihejs ieraudzīja Vareno Miera Garu, ceļu, kurš varētu vest uz visas cīņas novēršanu un cilvēces samierināšanu.
“Karavīra ceļš tika nepareizi izprasts kā līdzeklis, lai nogalinātu vai iznīcinātu citus. Tie, kas meklē sacensības, pieļauj nopietnu kļūdu. Sist, kropļot vai iznīcināt – tas ir smagākais grēks, ko var izdarīt cilvēks. Patiesais Karavīra Ceļš ir novērst konfliktu, tā arī ir Miera Māksla, Mīlestības spēks.”
Morihejs apmetās laukos un visu atlikušo dzīvi veltīja izaugsmei un Aikido – Miera Mākslas attīstīšanai. 


Atšķirībā no agrāko laiku militārās klasikas autoriem, tādiem kā Kara Māksla un Piecu Gredzenu grāmata, kuri uzsver kara neizbēgamību un izceļ viltīgu stratēģiju kā uzvaras līdzekli, Morihejs saprata, ka cīņas turpināšana – ar citiem, ar sevi un ar apkārtējo vidi, izpostīs Zemi.

“Pasaule turpina dramatiski mainīties, kaujas un kari var mūs pilnībā iznīcināt. Tas, kas mums ir vajadzīgs šobrīd – saprašanās tehnikas, nevis strīdu tehnikas. Ir nepieciešama Miera Māksla, nevis kara Māksla.”

Morihejs pasniedza Miera Mākslu kā radošu treniņu prātam un ķermenim, kā praktisku agresijas novēršanas līdzekli, kurš veicina bezbailību, gudrību, mīlestību un draudzību. Viņš interpretēja Miera Mākslas jēgu tās visplašākajā iespējamajā veidā un ticēja, ka saskaņas, harmonijas, sadarbības un līdzjūtības principi varētu drosmīgi tikt izmantoti visos izaicinājumos, ar kuriem mēs sastopamies dzīvē – personīgajās attiecībās, mijiedarbībā ar sabiedrību, darbā, biznesā, saskarē ar dabu. Katrs var kļūt par karavīru miera labā.


Kaut gan Aikido tika radīts Japānā, pēc būtības tā ir dāvana visai silvēcei. Daudzi ir izvēlējušies vai izvēlēsies nākotnē Aikido kā viņu pašu Ceļu, nodarbojoties ar to uz tatami un praktizējot to ikdienas dzīvē. Arvien vairāk un vairāk cilvēku gūs iedvesmu šajā Miera Mākslas globālajā, Visuma nozīmē un tā iespējās priekš visas cilvēces. 

Džons Stīvenss

http://ki-moscow.narod.ru/litra/bi.htm
www.reiki.lv
www.samuraisports.lv


15.03.2007

Komentāri:

 guga, Modrim 08:54:14 18.04.2007 
Jā, piekrītu - par tiem diviem simbola aspektiem arī taisnība.

 Modris, Guga,  00:38:36 18.04.2007 
Jo vairāk var saprast no simbolu valodas diženuma un pārvērst kādu simbolu konkrēti interpretētā tēlā (simbola aspektā), jo labāk. Daudzi tomēr jūsmo par simbola aizsedzošo aspektu, nevis par atklājošo, jo - kā zināms - simbols vienlaikus gan aizsedz, gan atklāj patiesību. Kamēr simbols ir tikai mīkla, no tā nav nekādas jēgas.

 guga, Modrim 15:27:51 17.04.2007 
Jā, Modri, tā izskatās laba un sakarīga shēma, tā ka acīmredzot var interpretēt arī tā. No otras puses simbolu nozīmes nekad netiek izsmeltas ar kādu vienu konkrētu interpretāciju. Manuprāt, simbolu valodas diženums ir tieši tajā apstāklī, ka tā iet pāri racionālā prāta konstruēto shēmu līmenim, bet tajā pašā laikā var barot to neizmeļamu shēmu variāciju ģenerēšanas procesā, kur ikviena no shēmām attēlos citu patiesības šķautni, sniegs citu lietojamu modeli praktiskām vajadzībām.

 Modris,  14:00:46 17.04.2007 
Denderas zodiaks ir iesvētīšanas procesa attēlojums, tādēļ process iet no Zivīm uz Aunu. Parastais attīstības process tiek attēlots kā ceļš no Auna uz Zivīm, pie tam zodiaka pirmās 6 zīmes norāda uz personības dominanti, bet pārējās 6 (no Svariem līdz Zivīm) - uz dvēseles dominanti. Zivīs notiek izšķirošs pagrieziens no egoistiskas mīlestības (kā laimes ideāla) uz neegoistisku jeb dievišķu mīlestību, kas cilvēku noved uz Iesvētīšanas Takas. Radikss (dzimšanas) horoskopā planētas, kuras iet atpakaļvirzienā, tāpat norāda uz ievētīšanas procesu.

 Eze, gugam 11:47:25 17.04.2007 
nu paldies, ka vēstulē kļūdas nelabo :))) eh, patīk man tās sarunas, bet tā procesuālā puse šoreiz ir visai saistīta ar darba likumdošanu un neņem vērā ne makrokosmu, ne manu mikrokosmu... bet es padomāšu un pajautāšu vēl :)))

 guga, Ezei 11:27:43 17.04.2007 
Nu nemaz tik tālu no patiesības Tu neesi :))). Tikai tā izklīšana ir visai organizēta. Vienmēr taču jāatceras, ka mikrokosmā projicējas makrokosms. Tā ka projekcijām tā vai citādi ir jāatbilst tam, kas notiek tiklab debesīs kā organismā. Procesuālo pusi nedrīkst aizmirst, procesuālo pusi. Un arī simboli ir vairāk procesuāli.

 Eze, gugam 10:47:38 17.04.2007 
Nu labi, detalizēšu... :))) saki, vai varētu būt tā:
Tu pirmiņ gāji pa Zodiaku vienā virzienā, tad otrā, tātad tas jau ir noiets etaps... atliek haotiska kustība, bet tā nevar sākties uzreiz, pavērosim pirmo impulsu... Lai atrastu vietu cilvēka ķermenī, Zodiaka zīmes vispirms izklīst un meklē sev līdzīgu vidi, piemēram, tās, kas ir pa pāriem... Zivis tuvāk ūdenim... kā nieres taukos... dvīņi ir tādi gaisīgi, bet gudri un man grūti pateikt, vai tiem patiks plaušas vai smadzeņu puslodes, Lauva gozēsies Saules pinumā, lai varētu novērot visu apkārtni, par Strēlnieku un Jaunavu šaubu nav, pamatojoties uz viņus attēlojošām zīmēm (vai simboliem?), ahā, Auni noteikti gribēs tādu cietāku pamatu saviem 'buc', bet Mežāži vairāk pretendēs uz trešo aci, cenšoties iztēlot sevi par Vienradzi, Vēzis ir gan viens kaitīgs atpakaļrāpulis, varbūt ne, bet mums ir tādi aizspriedumi, ka viņš jau nu var būtvisur, ne tā kā Skorpions, kas kārtīgi barojas pie sava žults kausa - vai ir vēl indīgāka viela organismā? ja neskaita mēli? nu mēle var liet ūdeni arī, bet Ūdensvīrs tas nav, šamais dzīvo citā šķidrā nemateri''alā substancē, proti - nākotnē Ūdensvīra laikmetā.. vai tam būtu sakars ar limfu? jo pa asinīm jau nu Vērša karstā elpa plūst... vēl tikai pietrūkst Svaru.. katram gadījumam izteisīsim Dvīņu izsaukšanu no smadzenēm un ielaidīsim tur Svarus, lai nomierinās un nostājas līdzsvarā...

Nu, guga, tagad vari labot kļūdas :)))

 guga, Ezei 09:57:50 17.04.2007 
Labs jautājums :))). Lai iepriekšējie būtu lietojami, tos arī vajag detalizēt. To pat vajadzētu darīt vispirms - vai ne?! :)))

 Eze, gugam 09:05:13 17.04.2007 
labi, pajautāšu :))) Kā tur tālāk bija?

 gugu, Ezei 08:58:46 17.04.2007 
Nu Tu jau gribi, lai visu uzraksta priekšā :))). Visu jau nemaz nevajg uzrakstīt priekšā. Kam vajadzēs, paši atradīs. Un forumi jau nu nav tā vieta, kuri domāti priekš tam, lai visu uzrakstītu priekšā. Ir pietiekoši, ja forumos izvirzām jautājumus :))).

 Eze, gugam 05:56:09 17.04.2007 
nu, turpini :)))

 guga, P.S.2 04:36:32 17.04.2007 
Bet tāpat eksistē vēl arī interpretācija, kas saistās ar Zodiaka zīmju projekciju cilvēka enerģētiskajā sistēmā, kas atkal dod citādu interpretāciju zīmēm arī evolucionārajā aspektā. Tā ir vēl pavisam atšķirīga.
Utt.

 guga, P.S. 04:31:17 17.04.2007 
Teiksim Denderas sistēma sākas ar Zivju zīmi, kas apzīmē atrašanos 'pirmatnējos ūdeņos' - matērijas līmenī. Tad caur Ūdensvīra sniegtajām divām pretējām pārbaudījumu un atbalsta strūklām notiek tālāka attīstība un augšupejas impulsa iegūšana, abas pretējās tendences (palikt horizontālā līmenī vai virzīties uz priekšu) ir jāatrisina Mežāža līmenī un jāizdara galīgā izvēle. Strēlnieks ir pirmā zīme, kur 'Mednieks' dodas uz priekšu, pēc augstāka ieguvumu jau nešauboties. Skorpiona līmenī jāuzvar kaislības un rupjākos egoisma līmeņus, Svaru līmenī iemācās nolīdzsvarot pretējības. Jaunavas līmenī izprot fundamentālo dzīvības procesu dabu un sastopas ar Dzīvību tās universālajā nozīmē. Nākošajā solī Lauvā atraisās izziņas enerģija un cilvēks iepazīst spēkus, Vēzī izprot mīlestību un iemācās vienkāršās kalpošanas un rūpēšanās mācības. Augstākās izziņas potenciāls pilnā apmērā atraisās Dvīņos un tad nākošā solī Vērsis sniedz pilnā radošā potenciāla dzimšanu, neierobežota radīšanas spēka veidā. Un visbeidzot Auna zīmē sasniedz bezgalīgā Upura pilnīgu izpratni. Tas ir Denderas simbolu loks, kurā kosmiskā simbolika tiek pārnesta uz atsevišķas dvēseles evolūcijas ceļu. Man personīgi šī interpretācija liekas lieliska sava universālā rakstura dēļ.

Bet, protams, eksistē interpretācija, kur skatās, izprotot gada simboliku tieši pretējā virzienā, uzskatot gada sākumu Pavasara punktā kā jebkura attīstības procesa sākuma simbolu un simboliski sekojot līdzi gadam līdz jaunam spirāles lokam jaunās Pavasara vienādībās. Tad Auns simbolizē dzimšanu un vienkāršu procesa sākumu un Zivis kontemplācijas stāvokli un dziļāko dabas likumu izpratni caur nobriedušu meditāciju un tādējādi it kā realizācijas aspektu.

 guga,  21:30:31 16.04.2007 
Vispār pastāv vairāki veidi kā zodiakālās zīmes izmanto kā simbolus cilvēka evolūcijas ceļa apzīmēšanai.
Tieši tāpat (un no tā izrietoši) ir arī atšķirīgi veidi kā zodiakālās zīmes projicē ķermenī - fiziskajā un smalkākos līmeņos.

 Modris, Wiccai,  17:00:14 26.03.2007
80.233.142.78

Arī Skorpioniem ir vispirms jākļūst par spēcīgajām Lauvām (šeit zodiakālā zīme ir jāsaprot kā simbols spēcīgai, egoistiskai personībai; lauvu zīmē virs saules pinuma - ego centra), lai tad kļūtu par Ūdensvīru (arī simbols; šeit ir domātas dzīvības un garīgās mīlestības straumes, kas plūst no sirds centra, kad cilvēks ir nokļuvis uz Iesvētīšanas Takas).

 Valters, Modrim 00:50:05 18.03.2007
85.255.65.38

Pamēģini vai Tu vari ierakstīt komentāru kādā citā forumā, kaut vai tajā pašā e-mistikā. Labāk jau izmēģini vismaz divos citos. Ja izdodas, tad vaina ir šiten te, e-mistikas administrācijā, un risinājums jāmeklē MB. Ja ne, - tad Tev jāsauc kāds, kas māk izdzīt vellu no datoriem.

 Modris,  00:30:51 18.03.2007
80.233.142.78


 Valters, Gustavs 00:12:07 18.03.2007
85.255.65.38

Nu tā Mazsalacas hronika jau ir Liegas Puķulaukas no biedrības
'Mazsalacas attīstības projekti' nopelns. Es tikai ievietoju to savā
Digitālajā Krātuvē, lai tauta var lietot.

 Gustavs, Valters 07:03:16 17.03.2007
84.237.252.135

Paldies par Mazsalacas pagasta hroniku:-)

 Mataks,  22:56:56 16.03.2007
83.178.215.177

Modri, var but lietojat kadu specifisku interneta parlukprogrammu?


pameginiet internet explorer... ja iespejams,


MB saka, ka nevajadzetu but problemam tādām... mistika.

 Valters,  22:09:10 16.03.2007
85.255.65.38

Ceru, Modra komentāru neierakstīšanās problēma atrisināsies.

 Valters, tests 22:08:00 16.03.2007
85.255.65.38

Testa teksts

 Anna, Matakam,  20:29:48 16.03.2007
85.234.164.55

Jokaini, ka nebiju to pamanījusi :).

Bet man savukārt jokaini izliekas tas, ka, uzklikšķinot uz Wiccas sacītā: 'Ar jums viss ir kārtībā?' - 'pēdējos komentāros' - šis viņas komentārs pie tēmas neparādās... hmm.

Un Modris laikam vispār nevar komentārus ierakstīt :(. Tas nav vis jokaini, bet gan garlaicīgi, jo viņš bija sācis izvērst tēmu turpinājumos.

Būs jokaini, ja šis mans komentārs parādīsies, jo acīmredzot ir kādas tehniskas grūtības, kamdēļ laikam visi nemaz nevar kaut ko ierakstīt...

 Modris. mb,  18:38:35 16.03.2007
80.233.142.78


 Mataks,  16:40:55 16.03.2007
159.148.139.49

es jau esmu tāds jokains, tapec jocigi uzvedos :D

 Wicca, Modris 15:22:55 16.03.2007
213.175.125.22

Krēme teica, ka cilvēkam vispirms ir jākļūst par egoistisko, spēcīgo Lauvu, pirms kļūst par garīgi mīlošo un kalpojošo Ūdensvīru.


A, ko, Krēmes kungs saka  par Skorpioniem?

 Modris,  14:02:36 15.03.2007
80.233.142.78

Tas ir pārsteidzoši, cik bieži notiek šādi apvērsumi apziņā: pusmūžu veiksmīgi nogalinot un kropļojot pretiniekus, beidzot nonāk pie atziņas, ka ar veiksmīgi apgūtajiem spēkiem un spējām ir jādara kaut kas pilnīgi pretējs; pusmūžu nežēlīgā konkurences cīņā grābjot miljonus un miljardus, otrajā dzīves pusē nonāk pie secinājuma, ka ar šo naudu jādara kaut kas cits, nevis jāliek tai kalpot tikai savām kaislībām un kaprīzēm, un tad miljardieris sāk ziedot labdarībai, celt slimnīcas un skolas, dibināt kultūras iestādes, utt. Vai šis apvērsums apziņā būtu noticis bez iepriekšējā perioda un sasniegumiem egoistiskajā cīņā, bez savu spēju attīstības, pateicoties egoismam? Krēme teica, ka cilvēkam vispirms ir jākļūst par egoistisko, spēcīgo Lauvu, pirms kļūst par garīgi mīlošo un kalpojošo Ūdensvīru.

 Mataks,  11:05:14 15.03.2007
159.148.139.49

'Karavīra ceļš tika nepareizi izprasts kā līdzeklis, lai nogalinātu vai iznīcinātu citus. Tie, kas meklē sacensības, pieļauj nopietnu kļūdu. Sist, kropļot vai iznīcināt - tas ir smagākais grēks, ko var izdarīt cilvēks. Patiesais Karavīra Ceļš ir novērst konfliktu, tā arī ir Miera Māksla, Mīlestības spēks.'