Ājurvēda. Medicīnas sistēmas pirmsākums

5000 gadus veca Indijā veidojusies medicīnas sistēma, kas paaudžu paaudzēs tiek praktizēta joprojām un spēj palīdzēt tā pat, kā mūsdienu terapijas metodes. Ājurvēdas medicīna balstīta uz pārliecību, ka slimības rodas tad, kad cilvēka prātā, ķermenī vai dvēselē zūd līdzsvars. Organisms ar slimībām pats tiek galā, ja tas ir garīgā un fiziskā harmonijā.

KAS IR AJŪRVĒDA


Ajūrvēda nav tikai zinātne, bet arī reliģija un filozofija. Ajūrvēdā dzīves ceļa visas puses un posmi tiek uzskatīti par svētiem. Vārds „filosofija” nozīmē patiesības mīlestību, bet patiesība Ajūrvēdas izpratnē ir Esamība, Tīrā pastāvēšana. Ajūrvēda ir mācība par Patiesību, par to, kā tā izpaužas dzīvē.


Saskaņā ar Ajūrvēdu katrs cilvēks ir unikāls fenomens, kas nav atdalāms no kosmosa. Viss, kas pastāv makrokosmosā, eksistē arī mikrokosmosā. Katrs cilvēks ir kosmiskās apziņas izpausme.


Tīrās visuma apziņas vibrāciju rada nedzirdamā skaņa „OM”. No šīs skaņas rodas Pieci Lielie Elementi – Ēters, Gaiss, Uguns, Ūdens un Zeme. Šie pieci lielie elementi izpaužas kā trīs bioloģiskie sākumi jeb veidojumi, un tos sauc par Vatu, Pitu un Kafu. Tie vada visus procesus organismā, tai skaitā arī patoloģiskos.


Cilvēka ieņemšanas brīdī Vata, Pita un Kafa ar savu kompozīciju nosaka viņa uzbūvi, ko sauc par Prakriti. Prakriti nozīmē „Pirmais radītais”. Katra cilvēciska būtne ir kosmosa „Pirmais radītais”, un tieši tādēļ katrs cilvēks ir atsevišķa būtība, unikāls fenomens. Prakriti pētīšana ir vērsta uz katra indivīda unikalitātes izpratni. Ajūrvēda sniedz mums tiešu pieeju šai izpētei.


Ajūrvēda kā dziedināšanas māksla pamatota „Prakriti”, individuālās uzbūves zināšanā. Ja katrs cilvēks zinātu savu uzbūvi, viņam būtu viegli, piemēram, noteikt viņam vispiemērotāko pārtiku un dzīvesveidu. Ēdiens, kas vienam ir noderīgs, otram būs inde. Tādēļ, lai padarītu savu dzīvi veselīgu, laimīgu un harmonisku, jāzina sava uzbūve saskaņā ar ajūrvēdu.


Pastāv astoņi iespējamie uzbūves tipi: V, P, K, VP, VK, PK, VPK un Līdzsvarotais. Vata ir auksta, sausa un mainīga. Pita – karsta, eļļaina un uzbudināma. Kafa – auksta, mitra un noturīga. Katram uzbūves tipam piemīt sava iedzimta pieeja fizisko un mentālo enerģiju vadīšanai.


Citiem vārdiem – ājurvēda ir metode, kas palīdz organismam palīdzēt pašam sev. Sistēma balstīta uzskatā, ka visums sastāv no pieciem elementiem – gaisa, uguns, ūdens, zemes (gļotas) un ētera (vēja). Cilvēkos šie elementi pārstāvēti trīs konstitucionālajos pamattipos jeb došās – vata (gaiss un ēters), kapha (ūdens un zeme), pitta (uguns un ūdens). Šīs došas nosaka gan cilvēka veselību, gan to, kā viņš reaģē uz apkārtējo pasauli. Visbiežāk neviena no tām nepastāv tīrā veidā, bet gan kombinācijās, kur kāda ir dominējošā. Cilvēka ķermeņa uzbūve un veselība ir atkarīga no vecāku došu stāvokļa bērna ieņemšanas brīdī.


Vata
Vatas ir nestabilas, kustīgas, steidzas, viņām ir straujš pulss. Viņām ir daudz ideju, ko nerealizē līdz galam. Vatām ir nemierīgs miegs, arī miegā viņas ir aizņemtas. Neregulāri ēd un to, kas pagadās. Cīnās ar aizcietējumiem, vēdera pūšanos. Tradicionālās vatas tipa slimības ir tās, ko mēs Eiropā saucam par nervu sistēmas slimībām – paralīzes, artrīti, miega traucējumi. Vatas ir vēsas, jo viņām ir slikta asinsrite.


Pitta
Grib būt ļoti pareiza. Visam ir jābūt tā, kā pitta vēlas. Ja tā nav, tad kļūst dusmīga, neapmierināta, agresīva. Pitta arī nesaprot, ka kāds varētu kaut ko nesaprast. Ja es, pitta būdama, saprotu, tad arī citiem jāsaprot! Jo pittām ir vairāk trūkst līdzsvara organismā, jo mazāk viņas saprot apkārtējos cilvēkus un ir agresīvākas. Viņiem nav problēmu ar aizcietējumiem, vēdera izeja ir divreiz dienā. Pittas tipa cilvēki ir silti, viņi diezgan stipri svīst. Ja pittas tipa cilvēks apēd ķiploku, viņš smaržo ar visu ķermeni. Pittām ir raksturīgas problēmas ar gremošanas traktu. Ēdot tipam nepiemērotu uzturu, viņiem būs gastrīts, čūla. Pittas ir ļoti uzticami draugi. Labi projektu menedžeri, miegs pittām parasti labs.


Kapha
Omulīgi, viņiem ļoti bieži ir liekais svars. Viņi var būt tievi, bet ar lieko svaru, jo viņiem ir iedzimti lieli smagi kauli, lielas locītavas un deguns. Mazliet neveikli, bet vairums omulīgi un apaļīgi. Viņi var ēst akmeņus, un kuņģis necietīs. Taču kaphām raksturīga bronhiālā astma, problēmas ar šķidrumu aizturi, gļotu uzkrāšanos. Viņiem ir svarīgs ģimenes siltums. Uzdevumus izpilda lēni, bet pamatīgi. Viņi lēni saprot un lēni mācās, bet, kad ir sapratuši un iemācījušies, viņus nevar pārliecināt par pretējo.


Kopumā iespējamas desmit kombinācijas. Atkarībā no tām ājurvēdas speciālisti izvēlas individuālu pieeju, kā organismam palīdzēt atgūt līdzsvaru un labsajūtu. Ļoti reti, bet var būt, ka visi trīs pamattipi ir līdzsvarā. Šie cilvēki vienmēr un visur labi jūtas, māk pieskaņoties citiem. Cilvēki, ar kuriem pārējiem ir ļoti viegli kontaktēties.


Veselības problēmas ķermenī ājurvēdas medicīnas saista ar došu līdzsvara izmaiņām. Lai atjaunotu labsajūtu un veselību, cilvēkam jāregulē dzīvesveids un jāmaina savus paradumus.


Ājurvēdas ārsti uzskata, ka šī terapija tiek galā ar slimību cēloņiem, nevis tikai noņem simptomus.


Ēdienreize sākas ar saldo ēdienu
Dzīve saskaņā ar ājurvēdu sākas ar uztura maiņu atbilstoši došai. Jo tieši ar uzturu var koriģēt daudzas veselības problēmas un profilaktiski pasargāt sevi no saslimšanas. Došu pirmajā konsultācijā ārsts nosaka pēc pulsa diagnostikas, mēles, matiem, ādas, urīna, izkārnījumiem, ķermeņa uzbūves, balss. Pacientiem jāpilda arī tests. Pēc medicīnas vēstures un pulsa diagnostikas tiek noteikts arī, kurā no orgānu sistēmām ir disbalanss, vai tas ir akūts vai hronisks.


http://www.aparmita.lv/


12.10.2005

Komentāri:

 Janis  14:10:08 19.07.2012

Ir radies jauns, unikals Ayurvedas Centrs Tallinnaa ar specialistiem no Indijas, vairak www.ayurveda.ee