APCERE UN VESELĪBA

Mierīga apcere – tā mūs glābj, kad cieš ķermenis un mokās dvēsele. Mierīga apcere – tā dod cerību un parāda ceļu uz izveseļošanos, kad, šķiet, visi ceļi ir nogriezti. Atrasties mierīgas apceres stāvoklī – tas nozīmē prast dzirdēt un saprast sevi. Tas nozīmē atrast atbildes uz visiem saviem jautājumiem – atbildes, kuras atrodas tevī pašā, tikai tu tās nedzirdi dzīves kņadas un savu domu bezjēdzīgās drūzmēšanās dēļ.

Mierīga apcere – tā mūs glābj, kad cieš ķermenis un mokās dvēsele. Mierīga apcere – tā dod cerību un parāda ceļu uz izveseļošanos, kad, šķiet, visi ceļi ir nogriezti.


Atrasties mierīgas apceres stāvoklī – tas nozīmē prast dzirdēt un saprast sevi. Tas nozīmē atrast atbildes uz visiem saviem jautājumiem – atbildes, kuras atrodas tevī pašā, tikai tu tās nedzirdi dzīves kņadas un savu domu bezjēdzīgās drūzmēšanās dēļ. Mūsu organisms ir gudrs. Par dzīvi un par sevi tas zina visu. Zina arī ceļus uz atveseļošanos. Tikai mēs neļaujam tam īstenot šīs zināšanas dzīvē. Mēs negribam saklausīt savu organismu, mēs labprātāk daudz runājam un daudz rosāmies. Dodiet taču vārdu savam organismam. Viņam ir ko jums sacīt.


Ja Rietumu pasaule zinātu, kas ir meditācija, -cik daudz mazāk tur būtu slimu cilvēku, cik daudz vairāk būtu laimīgo un veselo! Tas patiesi ir brīnumains līdzeklis – veselības pamats.


Bērnībā man bija daudz iespēju apgūt koncentrētas apceres mākslu – meditāciju, jo es biju slims, neārstējami slims. Tā uzskatīja ārsti. Tā uzskatīja arī mani vecāki. Pārvarēt nāvi man palīdzēja meditācija. Es vēroju plaukstošu, ziedošu un noziedējušu sakuru, es redzēju, kā vējš aiznes nokritušās sārtās ziedlapiņas, -un tomēr nākamajā pavasari koks atkal atdzīvojās, un viss sākās no jauna Un es sapratu, ka dabā nāves nav, – ir tikai mūžīga atkal un atkal atdzimstoša dzīvība. Tāpēc arī cilvēks nedrīkst baidīties nāves – viņš taču ir dabas daļiņa un


dzīvo pēc tiem pašiem likumiem. Es pārstāju bīties nāves, un ar to sākās mana atveseļošanās. Var sacīt, ka mana atveseļošanās sākās ar īsto pasaules likumu, dabas likumu izpratni, – bet izpratu es tos meditējot, tikai meditējot. Vienīgi meditējot es izpratu sava organisma noslēpumus, saklausīju tā atbildes uz maniem jautājumiem – un atradu īstos atveseļošanās līdzekļus, kuri bija vajadzīgi man. Ne grāmatās, ne gudru vīru sarunās es atradu šos atveseļošanās ceļus un līdzekļus – es tos atradu sevī, atradu, pateicoties koncentrētas apceres mākslai.


Atveseļošanās sākas ar vajadzīgā stāvokļa -atveseļošanās stāvokļa – atrašanu sevī. Šajā stāvoklī nevar ieiet ikdienas dzīves burzmā, kad smadzenes aizņemtas ar vairāku problēmu vienlaicīgu risināšanu un nespēj sagremot visas tās domas, kas vienlaikus haotiski kustas to rievās. Atveseļošanās stāvoklis – tas ir iekšējā klusuma stāvoklis. Iekšējā klusuma stāvokli mums dod tikai meditācija.


Meditācija – tā mūsdienu cilvēkam, it īpaši Rietumu cilvēkam, kuru ik dienas nodarbina bezgala daudz rūpju un problēmu, nebūt nav vienkārša lieta. Es nesaku, ka jāatmet visas rūpes. Es saku, ka jāatrod tām cita pieeja, kā arī cita pieeja savai veselībai, daudzo problēmu risināšanai. Satraukta, “pļāpīga” prāta stāvoklī problēmu risinājumu, tāpat ceļus uz veselību nevar atrast. Iekšējs klusums, koncentrēta apcere – lūk, stāvoklis, kādā esot cilvēkam atnāk veselība. Nav šā stāvokļa – nav arī veselības. Nomieriniet savu satraukto prātu, atrodiet sevī iekšējā klusuma stāvokli, stāvokli, kurā esot atnāk atbildes uz visiem jautājumiem, stāvokli, kurā esot organisms sāk dziedināt pats sevi. Atrodiet sevī šo dārgumu – un jūs būsit veseli.


NEVIS AIZIEŠANA NO DZĪVES, BET GAN CIEŠA DRAUDZĪBA AR TO


Daži domā, ka meditācija – tā ir aiziešana no reālās dzīves ar tās rūpestiem. Tā tas nav. Nav nekā vēl dzīvīgāka un reālāka par meditatīvo dziedniecisko stāvokli! Jums nav jāaiziet no dzīves, lai izveseļotos, – gluži otrādi, jums jādodas pašā dzīves biežņā, jāsadarbojas ar dzīvi, jāpiesātinās ar to, jāizprot tā visā pilnībā, tikai tad jūs būsit veseli. Nekas tā nesavieno mūs ar realitāti kā meditācija. Nekas tā nenošķir mūs no dzīves kā pārlieku rosīgs, klīstošs prāts – cilvēku lielākās daļas sodība. Nekas mums nenodrošina tik pilnīgu un dziļu ieiešanu realitātē kā meditācija. Un tādēļ pat nav vajadzības aiziet no saviem parastajiem ikdienas darbiem.


Ir sena līdzība par to, kā kāds mūks brokastu laikā jautāja savam skolotājam: “Skolotāj, kā man sasniegt apskaidrību?” “Tu jau pabrokastoji?” jautāja skolotājs. “Tad ej un izmazgā savu bļodiņu.”


Šī līdzība nav par to, ka skolotājs būtu gribējis gluži vienkārši atkratīties no sava skolnieka jautājuma, – kaut gan rietumnieku prāts saskata tieši šādu skaidrojumu. Nē. Tā ir par to, ka apskaidrība var slēpties visur – pat tik vienkāršā darbībā kā bļodiņas mazgāšana pēc brokastīm.


Ja apzināti nodarbojas ar parastām sadzīves lietām, tad arī tās var dot mums augstāko dziedinošo stāvokli – meditācijas un apskaidrības stāvokli. Mēs varam apzināties savu ķermeni un savu elpošanu meditācijas laikā, bet tāpat mēs varam apzināties arī katru rokas kustību, mazgājot bļodiņu, katru ķermeņa sajūtu, dzenot sienā naglu. Un parastie ikdienas darbi kļūs par meditāciju, palīdzēs jums vairāk uzzināt par sevi un pasauli, tuvinās atveseļošanos. Dzīvot apzināti – tas ir galvenais vesela cilvēka likums.


Tēva akmens dārzā Atnesu smaržīgu tēju Un uz pakāpieniem apsēdos, Neejot iekšā.


Par ko te runāts – vai tikai par tēju? Nē, par katra ikdienas dzīves mirkļa dziļumu. Par to, ko nevar pateikt vārdiem, bet var tikai izjust.


Par meditāciju var kļūt viss: gan tējas dzeršanas rituāls, gan bļodiņas mazgāšana. Nav svarīgi, ko jūs darāt. Svarīgi – kā. Un šajā “kā” tad arī slēpjas izdziedināšanās noslēpums. Ja jūs mazgājat bļodiņu vai dzerat tēju, vai sēžat jūras krastā, bet jūsu domas ir tālu – tās maldās pagātnē un nākotnē, tās sēj jūsos bailes un cerības, šaubas un fantāzijas, tās padara jūs norūpējušos un saspringtu, tad jūs attālināties no veselības ar katru šāda stāvokļa mirkli. Jūs neglābs pat divus mēnešus ilgs bezrūpīgs atvaļinājums jūras krastā, ja jūsu domas auļos pa trokšņainām un putekļainām pilsētām un ciemiem. Jūs var glābt pat pāris minūtes atslābināts prāta tukšums pilsētas drūzmā vai darot ierasto ikdienas darbu. Prāta klusēšana un atslābināšanās ar katru mirkli tuvina mūs veselībai.


 


04.01.2006

Komentāri:

 MB: Nīna,   09:21:50 21.02.2006 
hmm.... tagad jāmeklē rokā...

 Nīna, ninuce.l@tvnet.lv  03:46:30 21.02.2006 
Paldies, ja atsūtīsiet man raksta autora vārdu un avotu, no kura raksts pārpublicēts!

 Girts,   08:07:49 05.01.2006 
Super raksts!
Lūk, Radītāja izpausmes bez tā ievietošanas konzervbundžās!!!

Bez tam, ja paskatamies uz Bībelē aprakstīto pirmo grēku ar savadākām acīm, atmetot pesteļus - tas nav nekas cits, kā
NEAPZINĀŠANĀS!

 meitene,   21:47:10 04.01.2006 
'Dzīvot apzināti' tiešām ir vairāk kā svarīgi. Galvenais ir netikai to zināt, bet arī darīt...ar to iet grūtāk nekā
varētu sakumā domāt (pēc pieredzes)...katru domu, vārdu, kustību - radīt apzināti...mūsdienu steigā, spriedzē, stresā???
Tas nav nekas neiespējams:))) Pamēģiniet!!! Kaut vai uz īsu brīdi (sākumā nemaz ilgāk nevarēsiet;)) Šādā stāvoklī
cilvēks sāk izprast sevi...vienkārši jūti ka tā ir PAREIZI, ka tā tam jābūt:)))...vienmēr...

 Gunta, ceriba332@inbox.lv  20:21:27 04.01.2006 
Tas bija tas- ko ilgi mekleju un ko man vajadzeja izlasit,lai gan daudzko jau zinaju-varbut man ir vajadzigs
apstiprinajums-celvedis-gaisma uz mana cela.
Daudzko vel ar prieku izlasitu par meditaciju.Paldies.