Vismaz deviņas.
Piecas visiem zināmās maņas – redzi, dzirdi, garšu, ožu un tausti – pirmo reizi aprakstīja Aristotelis, kurš, par spīti savai ģenialitātei, nereti pieļāva kļūdas. (Piemēram, viņš mācīja, ka mēs domājam ar sirdi, bites rodas no bojātas buļļu gaļas un mušām ir tikai četras kājas.)
Pieņemts uzskatīt, ka cilvēkam piemīt vēl četras maņas:
Vismaz deviņas.
Piecas visiem zināmās maņas – redzi, dzirdi, garšu, ožu un tausti – pirmo reizi aprakstīja Aristotelis, kurš, par spīti savai ģenialitātei, nereti pieļāva kļūdas. (Piemēram, viņš mācīja, ka mēs domājam ar sirdi, bites rodas no bojātas buļļu gaļas un mušām ir tikai četras kājas.)
Pieņemts uzskatīt, ka cilvēkam piemīt vēl četras maņas:
1. Termorecepcija – siltuma uztvere (vai tās trūkums) ādā.
2. Ekvilibriorecepcija – līdzsvara jušanas sistēma līdzsvara orgāns šķidrumu saturošos dobumos iekšējā ausī.
3. Nocicepcija – sāpju uztvere ādā, locītavās un ķermeņa orgānos. Savādi, bet tas neattiecas uz smadzenēm, kur nav sāpju receptoru. Neatkarīgi no šķietamajām izjūtām galvassāpes nerodas smadzenēs.
4. Propriocepcija – „ķermeņa apzināšanās”. Tās ir instinktīvas zināšanas par to, kur atrodas kāda ķermeņa daļa, to neredzot un nejūtot. Piemēram, aizveriet acis un paviciniet gaisā pēdu. Jūs joprojām zināt, kur tā atrodas attiecībā pret pārējo ķermeni.
Katram sevi cienošam neirologam ir viedoklis par to, vai mums piemīt vēl arī citas maņas. Daži spēj uzskaitīt pat 21 maņu. Kā ir ar izsalkumu? Vai slāpēm? Spēja apzināties dziļumu, saprast kaut kā nozīmi vai valodu? Vai nebeidzami intriģējošā tēma par sinestēziju, kad vairākas maņas saplūst un mūziku, piemēram, var uztvert krāsās?
Vēl jāpiemin elektroenerģijas uztvere un arī draudošo briesmu izjūta, kad mati ceļas gaisā.
Dažas maņas piemīt tikai dzīvniekiem. Haizivīm raksturīga elektrorecepcija, kas tām ļauj just elektriskos laukus, magnetorecepcija ļauj noteikt magnētiskos laukus un piešķirt navigācijas spējas putniem un kukaiņiem, eholokācija un „sānu līnija” zivīm palīdz just spiedienu, bet pūces un brieži, kam piemīt infrasarkanā redze var medīt un baroties naktī.
THE BOOK OF GENERAL IGNORANCE
06.11.2011
Komentāri:
guga 14:51:05 06.12.2011
62.85.19.217
Bez tam, ja mēs runājam par līdzsvara izjūtu - tā, tāpat kā skaņa, ir saistīta ar telpu, resp. ar to pašu stihiju, ja skatāmies pēc klasisko 5 stihiju modeļa, un arī saistīta ar to pašu ārējo orgānu. Un te arī parādās tā kopība.
guga 14:47:41 06.12.2011
62.85.19.217
Par Termorecepciju varētu piekrist 'No malas', bet līdzsvara izjūta, kaut arī saistīta ar ausi, tomēr nav nekādi tieši saistīta ar dzirdi. Mehānisms ir principiāli cits un sajūta arī cita. Noteikti varam izdalīt vēl citas izjūtas, kas principā nav saistītas ne ar ko citu.
Tomēr klasiski mēs runājam par piecām maņām un acīmredzot ir pilnīgi noteikti iemesli, kāpēc tā.
No malas skatās 14:07:43 05.12.2011
195.244.150.2
Manuprāt, tikai reto no šeit uzskaitītajām maņām būtu adekvāti izdalīt atsevišķi no 5 pamata maņām.
Piemēram, Termorecepcija tā vien tauste vien ir un infrasarkanā redze ne ar ko no redzes konceptuāli vispār neatšķiras. Tas, vai redz, krāsaini, melnbalti vai infrasarkano spektru, jau nemaina faktu, ka informācija tiek uztverta caur redzi.
Viena no maņām, ko, manuprāt, varētu, tomēr, nodalīt atsevišķi ir intuīcija, jeb priekšnojauta bez jebkādas iepriekšējas pieredzes. Zem tā, varbūt, arī varētu iekļaut briesmu sajūtu, bet tā arī visbiežāk rodas tikai caur gūto pieredzi.
Līdzīgi arī Propriocepciju nevarētu izdalīt atsevišķi, jo tas ir kaut kas, kas ir apgūts laika gaita un, manuprāt, neko daudz neatšķiras no ātruma kloķa atrašanas un pārslēgšanas mašīnā, ar ko brauc jau, piemēram, 6 gadus.
Ja es kļūdos, tad, lūdzu, labojiet ar skaidriem pamatojumiem.