Daži no visbiežāk uzdotajiem jautājumiem: atbild Ekharts Tolle

Jautājums:


Viens no visdziļākajiem filozofijas un psiholoģijas ietvertajiem principiem ir: „Izzini sevi”. Kā es varu zināt, kas es patiešām esmu? No kādiem slazdiem man jāizvairās izziņas procesā? Kādus paņēmienus man vajadzētu lietot procesa gaitā?

Jautājums:


Viens no visdziļākajiem filozofijas un psiholoģijas ietvertajiem principiem ir: „Izzini sevi”. Kā es varu zināt, kas es patiešām esmu? No kādiem slazdiem man jāizvairās izziņas procesā? Kādus paņēmienus man vajadzētu lietot procesa gaitā?


 


Atbilde:


Pats galvenais slazds, no kā jāizvairās – nesajaukt lietu saturu ar būtību. Senais aicinājums „izzini sevi” uzsver būtību, tavu patieso identitāti. Tavs vārds, tautība, reliģija, tavi uzskati, politiskā piederība, materiālā labklājība, tas, kas tev patīk vai nepatīk, vēlmes, bailes, ambīcijas, kā arī tavi uzskati par veiksmēm un neveiksmēm, labo un slikto – faktiski, visa tavas personības vēsture un tavi domu procesi … tas viss ir saturs. Viss saturs ir pakļauts mainības likumam (uz to Buda norādīja jau 2600 gadus atpakaļ) un ja tu mēģini atklāt sevi šo mainīgo lietu ietvaros, tu piedzīvosi vienas vienīgas vilšanās. Vai – kā to nostādīja Buda – tu cietīsi. Tu cietīsi, jo tu mēģini rast savas identitātes sajūtu dzīves saturā. Dzīves saturs pieder formu pasaulei. Tas ir tieši tas, kas ir ego – identificēšanās ar formu. Kad tu pārstāj identificēties ar formu, ego vairs nevada tavas dzīves procesus. Tātad, vispirms tev jāsaprot, ka tu neesi forma, tu esi tas, kas paliek pāri, ja novāc visas formas. Tev var šķist, ka, novācot no sevis visas formas, nekas pāri nepaliek, bet tā nav tiesa. Tas, kas paliek pāri, vairs nav forma, bet būtība, ko var nosaukt par iekšējo telpu. Senie Ķīnas filozofi to sauca par Tao. Tā ir ārpus laika. Tā ir mūžīga, tas ir tavs nemirstīgais „Es Esmu”.


 


Jautājums:


Ko mēs pieredzam, kad savienojamies ar patieso sevi? Kā šī pieredze izmaina mūsu dzīves veidu?


 


Atbilde:


Jūs vairs neradāt sev ciešanas. Dusmas, apvainošanās, nožēla, bēdas, niknums, vainas apziņa, u.c. – visas šīs izpausmes, kas nav atdalāmas no ego vadīta apziņas stāvokļa, vairs nerodas. Un kad jūs neciešat paši, jūs vairs neradāt ciešanas citiem. Jūs atrodaties dziļa empātijā, pie kam, ne tikai ar cilvēkiem, bet arī ar dabu un visām dzīvības formām. Visas dzīvības formas jūs ieraugāt kā vienas mūžīgas bezformu Dzīves manifestācijas izpausmi, kas būtībā jūs esat arī paši un jūs varat saskatīt šo būtību ne tikai sevī, bet visās būtnēs. Citiem vārdiem sakot, visur jūs varat ieraudzīt sevi.


 


Jautājums:


Daudzi psiholoģijas virzieni strādā pie individualitātes pastiprināšanas un personības atšķirībām, ar gribasspēka palīdzību attīstot cilvēka unikalitāti, stiprās puses un dažādas spējas. Kā tas saiet kopā ar ideju par ego transformāciju? Bez ego personības iezīmes taču ir samazinātas? Vai šāda psiholoģija ir savietojama ar garīgumu?


 


Atbilde:


Attīstīt stiprās puses un spējas bez identificēšanās ar tām un būt iekšēji neatkarīgam no jūsu aktivitāšu nākotnes iznākumiem ir lieliski iespējams. Kad jūs darbojaties bez ego, jūs ķermenī sajūtat ārkārtīgi patīkamu enerģijas plūsmu. Kad jūs baudāt pašreizējo brīdi, darbības iznākums vairs nav primāri svarīgs. Ego vadītās aktivitātes samazina pašreizējo brīdi līdz līdzeklim iznākuma radīšanai un tādejādi darbība kļūst saspringuma pilna un rada vilšanos.


 


Attiecībā uz psiholoģiju – viena pati tā nespēj izvest mūs no domājošā prāta disfunkcionalitātes un nespēj cilvēkos radīt to dziļo transformāciju, kas cilvēcei ir nepieciešama izdzīvošanai. Psiholoģija ir vajadzīga un tā var palīdzēt, tomēr ir svarīgi mācīties atpazīt ego visās tā maskējošajās izpausmēs, lai tas nespētu pārņemt savā varā atkal un atkal. Kas tad ir personība bez ego? Tā ir Visuma formu deja – fascinējoša, taču nepastāvīga – kā debesīs peldošs mākonis.


 


Jautājums:


Kādas ir jūsu domas par Jauno Derību? Izskatās, ka jums šķiet, ka dažās daļās kaut kas ir sajaukts, vai ka tās ved prom no mācības. Vai varat minēt tieši kuras daļas? Un kāpēc tā ir noticis?


 


Atbilde:


Jaunā Derība satur gan dziļu garīgu patiesību, gan patiesības kropļojumus. Kropļojumi ir divu veidu. Daži radušies Jēzus mācības nepareizas sapratnes dēļ, citi radušies pateicoties vēlmei ietilpināt Jēzus mācību zināmos priekšstatu rāmjos, pielāgot to vajadzīgajai politikai. Ja man būs vēl kāda grāmata, es varbūt uzrakstīšu par to detalizētāk. Taču jūs varat visu noskaidrot paši. Kad jūs esat klātesoši, jūs varat aizsniegt savu iekšējo zināšanu lauku un, lasot tekstu, jūs sajutīsiet, kas ir sajaukts vai izkropļots.


 


Piezīme: http://www.eckharttolle.com/


 


No angļu valodas tulkoja Ģirts


24.02.2008

Komentāri:

 Modris, Ģirtam,   19:06:01 29.02.2008
80.233.142.78

Vai arī nogāzties starp abiem :D! Vai palaist vienu no zirgiem krūmos :D!

 Girts Modrim,   18:46:23 29.02.2008
212.93.97.131

Šīs tēzes attiecas uz visu mūsu ikdienas dzīvi - protams, tai skaitā uz nacionālo identitāti. Tā patiešām ir nemitīga jāšana uz diviem zirgiem un tā vien jāskatās, ka, ja zirgi pārlieku attālinās, nesaplīst staklē bikses :))))

Par valodu - jā, reizēm noraujās šitādi nesmukumi :(((((

 Modris, Ģirtam,   16:51:03 27.02.2008
80.233.142.78

Teorētiski viss ir pareizi. Es šīs tēzes mēģinu attiecināt uz nacionālās identitātes tēmu. Trakums ir tas, ka mums iemiesojuma laikā ir vienlaikus jāstāv uz diviem zirgiem - gan saturisko, gan būtisko, gluži kā cirkā.

'Buda norādīja jau 2600 gadus ATPAKAĻ' - nu kas tā raksta, Ģirt! Jāraksta: 'PIRMS 2600 gadiem'...