Elektroniskās narkotikas

Zinātniskās fantastikas novelē „The Man in the High castle”, Philip K.Dick iedomājās alternatīvu pasauli, kurā otrajā pasaules karā uzvarēja Japāņi un Trešais Reihs. Dika izdomātajā pasaulē Japāņu okupācijas pārvalde ieviesa un legalizēja marihuānu, ka vienu no pirmajiem gājieniem kā nomierināt Kalifornijas populāciju. Lietas nav daudz dīvainākas arī šobrīd vispārpieņemtajās gudrībās, ko vieglsirdīgi sauc par realitāti. Arī „šajā pasaulē” uzvarētāji ieviesa ļoti pārliecinošu, ultra-spēcīgu sabiedrības pārveidojošu narkotiku. Šī narkotika bija pirmā no augošās tehnoloģisko narkotiku grupas, kas pārvieto tās lietotāju alternatīvā realitāte, tieši iedarbojoties uz lietotāja maņām, bez ķīmisku vielu ievadīšanas nervu sistēmā. To sauc par televīziju.

Zinātniskās fantastikas novelē „The Man in the High castle”, Philip K.Dick iedomājās alternatīvu pasauli, kurā otrajā pasaules karā uzvarēja Japāņi un Trešais Reihs. Dika izdomātajā pasaulē Japāņu okupācijas pārvalde ieviesa un legalizēja marihuānu, ka vienu no pirmajiem gājieniem kā nomierināt Kalifornijas populāciju. Lietas nav daudz dīvainākas arī šobrīd vispārpieņemtajās gudrībās, ko vieglsirdīgi sauc par realitāti. Arī „šajā pasaulē” uzvarētāji ieviesa ļoti pārliecinošu, ultra-spēcīgu sabiedrības pārveidojošu narkotiku. Šī narkotika bija pirmā no augošās tehnoloģisko narkotiku grupas, kas pārvieto tās lietotāju alternatīvā realitāte, tieši iedarbojoties uz lietotāja maņām, bez ķīmisku vielu ievadīšanas nervu sistēmā. To sauc par televīziju.


Neviena epidēmija vai reliģiskā histērija nav spējusi tik ātri izplatīties un pārvēst tik daudzus cilvēkus tik īsa laika posmā.


Tuvākā analoģija televīzijas atkarības spēkam un vērtību sistēmas izmaiņu daudzumam, kas notikušas smaga lietotāja dzīve, ir heroīns. Heroīns nolīdzina skatu, ar heroīnu, lietā nav ne aukstās ne karstas; lietotājs skatās uz pasauli, lai arī, kas tur būtu, tam nav nozīmes. Ilūzija par saprašanu un kontroli, ko dod heroīns, ir līdzīga patērētāja neapzinātam uzskatam, kas tas, kas redzams kaut kur pasaulē ir „ īsts” Kaut gan patiesībā redzams vajadzīgā produkta kosmētiskā virspusē. Televīzija, kaut arī bez ķīmiskas iejaukšanās, ir tik pat atkarību izraisoša un psiholoģiski bojājoša, kā jebkura cita narkotika.
Atšķirībā no narkotikām vai alkohola, televīzija ļauj tās lietotājam pazust no reālās pasaules un ieiet patīkamā un pasīvā mentālā stāvoklī. Realitātes uztraukumi un satraukumi tiek tik pat efektīvi tiek atlikti, kad lietotājs iedziļinās televīzijas programmā, kā „tripā” ko dod narkotikas vai alkohols. Un arī alkoholiķi, kas tikai nedaudz apzinās savu atkarību, domā, kas tie spēj kontrolēt savu dzeršanu vairāk nekā tas ir patiesībā… cilvēki līdzīgi pārvērtē savu spēju kontrolēt televīzijas skatīšanos… Visbeidzot tieši nelabvēlīgas sekas, kas redzamas tik daudzo tik daudzo skatītāju dzīves, padara televīzijas skatīšanos par nopietnu atkarību. Televīzijas skatīšanās padara dzīves pieredzes izplūdušas un nepiesaistošas, uzņemoties uz sevi lielāku realitāti. Tā pasliktina attiecības samazinot un dažreiz iznīcinot normālas runāšanas un komunicēšanās iespējas (Cik laika no sava sarunu laika TV fani runā par to, kas tur ir rādīts? Atstāstot un apspriežot tur redzētos attēlus?)


Apslēptais pārliecinātājs


Visnepatīkamākais ir tas ko rāda televīzijā nav realitātes atspoguļojums, bet gan ir mākslīgi radīta datu pārraide, kas var tikt izveidota lai „aizsargātu” vai uzspiestu kultūras vērtības. Mūsu priekša ir atkarību izraisoša un visu-pārliecinoša narkotika, kas pasniedz pieredzi, kuras satura kontekstu nosaka tās narkotikas izplatītāji. Vai, kas cits spēj radīt tik auglīgu augsni fašismam un totalitārismam, ka TV? ASV, ir daudz vairāk televizoru kā ģimeņu un vidējais laiks, ko cilvēks pavada skatoties televizoru ir vairāk kā 5 stundas dienā, gandrīz viena trešdaļa no nomoda. Apzinoties šos parastos faktus, mēs šķietami nespējam reaģēt uz to iejaukšanos mūsu dzīvē. Nopietni pētījumi uz televīzijas ietekmi uz veselību un kultūru ir sākušies tikai nesen. Un tomēr neviena narkotika visā vēsturē nav spējusi tik ātri un pilnīgi izolēt veselas to lietotāju populācijas no kontakta ar realitāti. Un neviena narkotika visā vēsturē nav spējusi tik pilnīgi pārmainīt vispārpieņemtos uzskatus pār to, kultūrā, kuru tā ir inficējusi
Televīzija savā dabā ir valdītāju visizvēlētākā tautas ietekmēšanas metode. Satura kontrolēšanas iespējas, dažādību iespējas un atkārtošanas iespējas padara to par nevainojamu piespiešanas, smadzeņu skalošanas un manipulācijas metodi. Televīzija skatītāja radā transa stāvokli, kas ir nepieciešamais priekšnosacījums smadzeņu skalošanai. Kā jau ar visām pārējam narkotikām un tehnoloģijām, televīzijas pamata tēls nevar būt izmaināms; televīzija ir ne mazāk izmaināma, kā tehnoloģija, kas ražo automātiskos kaujas ieročus.


Terence McKenna “Dievu ēdiens.”
Austra Armaņa tulkojums latviešu valodā


03.01.2008

Komentāri:

 Alex 06:27:21 08.12.2010
94.9.151.223

Esmu mūziķis, un man ir doma reali ar mūzikas palīdzību ievest cilvēkus transā tai saucamā hipnozē un izskalot nedaudz smadzenes. Ja tas būs iespējams, būs iespējams atskalot visu ieskaloto nevajadzīgo informāciju cilvēkos.

Pasaulē ir 70 % cilvēku kas reali ir debīli. Viņiem patīk dzīvot naudas un kredītu verdzībā, monopolistu pakļautībā, un reklāmas varā. Mana ideja ir vispasaules tautas opozīcija pret tiem kas mūs tur zem sistēmas. Pietiek mūs audzēt kā lopus lai būtu gaļa! Tas tiks panākts tuvākajā nākotnē ar jaunākām tehnoloģijām, sistēmām un iekārtām kas tiks ievestas tautas vidū lai gāztu vispasaules valdību, tas ir tie kas mūs piebaro katru reizi lai iegūtu lielāku svaru no mums. Akli civēki neredz ka lielākie noziedznieki ir tie kam pieder vislielākie ienākumi, tas ir bankas, resursu tirgotāji, valdība, militārie spēki utt. tikai atdebilizējot tautu to ir iespējams panākt kad tauta pateiks jums nāksies sadzīvot mūsu valstī nevis mums jūsējā. Vispasaules valdības galvenais mērķis ir ievest mūsos pasivitāti, kas tiek mācīts jau kopš skolas, lai netiktu izjaukta audzēšanas kārtībā. Tā ir sistēma un to ir jālauž, savādāk piedzīvosim nevienu vien karu, badu un iznīcību

 nerrs,  02:51:16 31.12.2008
78.84.0.103

PATIESĪBAI nav vajadzīgi pierādījumi ,jo viņa vienkārši IR!Bet ,kurš nemeklē TO sevī ,tas to atrod ārpus savas ESMES.

 kaķis,  10:20:39 16.12.2008
83.99.233.194

Arī man ir bail, ka vadošās varas pārstāvji TV vienmēr izmantos, lai parādītu pēc iespējas labvēlīgākā gaismā to, kas izdevīgs viņiem un viņu popularizētajai vērtību sistēmai. Tai pašā laikā neizdevīgi parādot to, kas tai neatbilst. Baidos, ka tā vienmēr būs, bet šāds pasaules iekārtojums nebūtu tendēts uz PATIESĪBU kā tādu, tās izzināšanu katram personīgi, individuāli. Neredzu iespēju, ka nākotnē varētu būt citādi, vai arī tomēr?

 Līga,  11:53:44 10.01.2008
81.198.170.110

Es zinu, ka šajā gadā TV būs raidījums, ko vadīs V.Vīķe-Freiberga, tas būs dialogs ar skatītājiem. Jāseko līdzi reklāmai.

 Eze, Wu 11:48:27 10.01.2008
80.81.33.4

Nupat bija interesants raidījums 'Dzīvā valoda', laikam jauns, pirms tam biju tikai reizēm skatījusies 'Valodo novados'..

Ai, un 'Klēts', 'Kūlenis'...

Nemaz bieži neskatos tos manis minētos raidījumus, bet iespaids ir tāds, ka gribas silti uzteikt, un nevis noliet ar pelēku vispārinājuma 'nekā tur nav'...

 Eze, Wu 11:41:57 10.01.2008
80.81.33.4

LTV1 man patīk raidījumi par cilvēkiem, kas Latvijā dzīvo un vidi - Province, Ielas garumā, Projekts Cilvēks, Zaļais īpašums, Tādi esam, Viss notiek, Kopā, 100g kultūras, Vides Fakti, kādreiz bija Personas kods, reizēm paskatos Vertikāli vai garīgo dimensiju, LTV2 Pirtslietas utt. Reizēm uzrunā cilvēka starojums, reizēm detaļas, reizēm kaut kas saslēdzas ar man aktuālām lietām vai vienkārši rodas kādas idejas no kadra noskaņām, kolorīta, montāžas... Tas ir tāpat kā dot iespēju Dievam kaut ko man pateikt, kad nepietiek vienai ar sevi un savu apkārtni. Reizēm tiešām liekas - nu kā es varēju notrāpīt tieši uz šo mirkli.. Un ir periodi, kad man TV pults atkal pārklājas putekļiem.

Dzīvo taču šajā pasaulē reizē ar mani bezgala daudz talantīgu cilvēku, kas ikdienā manu dzīvi nekrusto. Kāpēc man būtu jānorobežojas?

Reklāma dikti traucē, tas gan... nu, ar to Tv ir kā ar visām lietām, ar kurām jāzina mērs un lietošanas veids.

 Aviātors, Wu 10:35:42 10.01.2008
193.178.178.81

ja tie tev nav bonusi, tad jāsaka, ka tu nemāki izmantot TV priekšrocības.

 Wu, Eze 10:05:43 10.01.2008
78.84.109.7

Man no TV nekas neiet pie sirds. Nevar nonākt pie sirds, jo man mājās nav TV. :))))

Bet tas, ko es redzu TV vienmēr, kad aizeju ciemos pie vecākiem... TV ir kļuvis par tingeltangeli. Nav tur ne informācijas, ne izklaides. Tikai reklāma, kas pašķīdināta ar tukšām runām.
Raidīt TV programmās tikai reklāmu - nedrīkst, jo tad tiek pārkāpts likums. Tāpēc - TV vadības cilvēki izlocās, dala reklāmu gabalos, starp tiem liekot 'raidījumu pauzes'.

 Eze, Wu 07:47:01 10.01.2008
80.81.33.4

Kas Tev no TV piedāvājuma iet pie sirds?

 Wu, Aviators 23:15:28 09.01.2008
78.84.109.7

Bet es tagad padomāju - cik gan pasaule ir plaša un daudzveidīga. Un cik gan bezgalīgi daudz aspektu piemīt ikvienai lietai.
Nekas no tā, ko Tu uzskati par bonusu sev, nav bonuss man :)))

 Aviātors, Wu 16:20:44 09.01.2008
193.178.178.81

kādus bonusus? izziņas un izklaides bonusus - nedomāju, ka tev grūtības sagādās saprast par ko es runāju.
Vai tik 2012.gadu kā pasaules galu maiji neparedzēja? Uz ko šitas autors pasaules galu pamato?

 Wu, ? 13:21:05 09.01.2008
81.198.82.253

> Cilvēku debilizācija - tā ir valsts politika.

Es nedaudz izcelšu šo lielisko frāzi tā, lai pielec arī citiem

Cilvēku debilizācija - tā ir valsts politika.
Cilvēku debilizācija - tā ir valsts politika.

Cilvēku debilizācija -

ir
valsts
politika!


Taisnība. Un tv un radio programmu saturs, kā arī izglītības sistēma kopumā - ir tikai instrumenti šī galvenā mērķa sasniegšanai. Tāpat, kā alus un citu t.s. 'vieglo' alkoholisko dzērienu propaganda skolniekiem. Tāpat kā ekonomiskais modelis, kurš pieaugušajiem spiež daudz laika pavadīt darbā un liedz veltīt daudz laika savus bērnu audzināšanai. utt.

Nav viegli šādā vidē palikt par cilvēku.


> Tāpēc uz šādiem pārkārtojumiem varam necerēt.

Jā. Šajā situācijā - tikai paši. Labie onkuļi nepalīdzēs.
Katram pašam jādomā par savu izglītību, par savu bērnu izglītību. Tiem, kuri šo saprot, ir jāsadarbojas, lai tulkotu un izdotu pareizas grāmatas un neizdotu nepareizas... lai organizētu pareizu bērnu apmācību un neļautu notikt nepareizai... lai attīstītu zinātni... un tā tālāk. Pašiem jādara, neviens mūsu vietā nedarīs.

 Wu, Aviators 13:01:03 09.01.2008
81.198.82.253

Aviator, kādus bonusus tv piedāvā Tev?

PS.
Terence McKenna ir nevis autore, bet autors. Makkenna, Timotijs Līrijs, Oldoss Hakslijs un vēl daži citi - ir galvenie runasvīri subkultūrā, kura radās ASV apmēram 50-60 gados un tecēja pa to reni, kuru nosaka jēdzieni 'apziņas paplašināšana' un 'garīgās attīstības ceļš', izmantojot tādus dabīgus un sintētiskus ķīmiskus preparātus, kā LSD, psilocibīna sēnes, Ayahuasca, DMT. Šis ir viens no kontekstiem, kuros ir jāapskata arī 'Dievu ēdiens' ('Food of the Gods'), kas ir viena no Makkennas slavenākajām grāmatām.

http://en.wikipedia.org/wiki/Terence_McKenna
http://www.erowid.org/culture/characters/mckenna_terence/
http://deoxy.org/mckenna.htm
http://users.lycaeum.org/~sputnik/mckenna/


Makkenna ir arī liels popularizētājs idejai, ka 2012 gadā pasaule izbeigsies. Šim jautājumam viņš veltījis daudzus rakstus un grāmatu 'Invisible landscape' (http://www.amazon.com/Invisible-Landscape-Mind-Hallucinogens-Ching/dp/0062506358)

 ?,  09:59:33 09.01.2008
80.232.211.174

Nazis var būt slepkavības ierocis un nazis var būt ļoti vērtīgs darba rīks vai instruments. Jāvēršas ir nevis pret nazi, bet gan tiem, kas šo nazi cenšas izmantot noziedzīgos nolūkos pret mums.
Ļoti vērtīgi ir informēt cilvēkus par TV negatīvo iespaidu uz cilvēka psihi un personību, par problēmām, ko ilgstoša, regulāra TV skatīšanās var radīt cilvēka dzīvē. Tas ir pirmais solis. Bet tālāk vajadzētu veido plašu diskusiju sabiedrībā par to, cik bezjēdzīgi un noziedzīgi tiek izniekots valsts TV raidlaiks un tātad nodokļu maksātāju nauda. Par tām iespējām un priekšlikumiem, kā televiziju izmantot ļaužu kulturālās audzināšanas un izglītošanas mērķiem ( populāri zinātniski raidījumi, svešvalodu mācību nodarbības, saturīgas diskusijas par filozofijas, reliģijas, morāles, politikas, medicīnas u.t.t. tēmām, jaunumi zinātnē, tehnikā, politikā ) Šo sarakstu var turpināt un turpināt. No valsts televīzijas vispār būtu jāizņem tāda lieta, kā tukša izklaide. Ar to lai nodarbojas komerckanāli.
Bet, diemžēl, tas viss ir nereāli. Cilvēku debilizācija - tā ir valsts politika. Tāpēc uz šādiem pārkārtojumiem varam necerēt. Jebkurš raidījums par zinātnes vai kultūras jautājumiem, ja tāds vispār tiks veidots, būs tukšs, garlaicīgs, mazsaturīgs - tāds, kuru noskatoties cilvēks neko īpašu neiegūst.Ķeksīša dēļ. Atliek tikai viens - cilvēkiem sava psihe jāmācās aizsargāt pašiem.

 Aviātors,  16:11:59 03.01.2008
193.178.178.81

ļoti vienpusējs raksts. Pirmkārt jau nav ņemts vērā neviens bonuss, ko TV mums piedāvā. Otrkārt, pēc autores vārdiem ir jānoliedz jebkurš kino, teātra, operas, baleta, utt. apmeklējums, jo visos šajos apmeklējumos mēs atslēdzamies no realitātes. Treškārt, ne jau televīzija ir vainīga pie kaut kā, bet gan cilvēks par to, ka nav sevī norūdījis tādu gribu, ar kuras palīdzību varētu kontrolēt gan savu atkarību no TV, gan arī savu ietekmēšanos no tā, ko tur rāda. Jāņem vērā ir tas, ja mēs visi būtu Dalailamas, tad par TV slikto ietekmi nevarētu būt ne runas, jo cilvēkam ir atbildīgs par to, kādu informāciju viņš sevī uzņem par vajadzīgu, noderīgu un patiesu, nevis TV, kas sevi nekad par tādu nav pasludinājusi.

 Līga,  14:49:40 03.01.2008
81.198.170.110

TV var izvēlēties, skatīties vai nē, un ko skatīties. Domāju, ka vairāk cilvēkiem būtu jāpiedomā pie savstarpējās saskarmes un komunikācijas. Kā teica eksprezidente 1.janvāra raidījumā: 'Latviešiem būtu jāpiestrādā pie civilizētas savstarpējās saskarmes vienam ar otru'. Tas attiecas gan uz amatpersonām, gan uz fiziskām personām. Varu tikai pievienoties šim viedoklim.

 Modris,  14:18:13 03.01.2008
80.233.142.78

Ba... Ko tad nu? Metīsim savas elektroniskās kastes ārā? Vai tad kastes vainīgas? Vainīgi taču ir meli, ar kuriem ir piesātināta ne tikai televīzija vien, bet visa mūsu dzīve, visas mūsu sarunas, gluži tāpat kā ar patiesību, kura turpat vien līdzās atrodas, blakus meliem. Varbūt vaina ir atšķiršanas spēju trūkumā? Un nevis TV, radio, žurnālos , laikrakstos un grāmatās, kā arī cilvēku sarunās? Vai pirms TV melu bija mazāk?
Jā, es savu kasti tomēr ārā nemetīšu...