Emanuels Svedenborgs

Fragments no Emanuela Svedenborga darba “Jaunā Jeruzalme un tās debešķīgā mācība”


Dzenaties papriekšu pēc Dieva Valstības
tad jums visas lietas taps piemestas
“. Mat. 6, 33.


Ar pilnu tekstu var iepazīties http://tradition.lf.lv/

Fragments no Emanuela Svedenborga darba “Jaunā Jeruzalme un tās debešķīgā mācība”


Dzenaties papriekšu pēc Dieva Valstības
tad jums visas lietas taps piemestas
“. Mat. 6, 33.


GRIBA UN SAPRĀTS.


Cilvēkam ir divi spējas, kas iztaisa viņa dzīvību; vienu sauc par gribu, otru par saprātu. Tās savā starpā gan izšķiŗas, bet ir tā radītas, lai tās būtu viens, un kad tās ir viens, tad tās sauc par sirdsprātu. Tā tad cilvēka sirdsprāts ir viņa griba un saprāts, un visa cilvēka dzīvība ir tanī.


Kā visas lietas pasaules visumā, kuŗas saskan ar Dievišķo kārtību, attiecas uz labo un patieso, tā visas lietas pie cilvēka attiecas uz viņa gribu un saprātu, jo labais pie cilvēka pieder viņa gribai, un patiesais pie viņa pieder viņa saprātam; jo šīs divi spējas, jeb šīs divi dzīves cilvēkā ir trauki labā un patiesā uzņemšanai un to nesēji. Griba ir visa labā trauks un nesējs, un saprāts ir visa patiesā trauks un nesējs. Labais un patiesais [bona et vera] pie cilvēka nav nekur citur. Un tā kā labais un patiesais [bona et vera] pie cilvēka nav nekur citur, tad arī mīlestība un ticība nav nekur citur, jo mīlestība pieder labajam un labais mīlestībai, tāpat kā ticība pieder patiesajam un patiesais ticībai.


Tā kā nu visas lietas pasaules visuma attiecas uz labo un patieso, un visas baznīcas lietas uz mīlestības labo un ticības patieso, un tā kā cilvēks ir cilvēks pateicoties minētām divi spējām, tad šinī mācībā ir runa arī par tām, jo citādi cilvēkam nevarētu būt par tām nekāda skaidra jēdziena, nedz arī būtu uz ko savas domas pamatot.


Griba un saprāts iztaisa arī cilvēka garu, jo tanīs mājo viņa gudrība un sapratnība, un vispār viņa dzīvība; bet ķermenis ir tikai paklausība.


Nekas nav tik svarīgs, kā zināt, kāda kārtā griba un saprāts iztaisa vienu sirdsprātu. Tie iztaisa vienu sirdsprātu tāpat, kā labais un patiesais kopā iztaisa vienu ; jo līdzīga laulība ir starp gribu un saprātu, kā starp labo un patieso. Kāda šī laulība ir, to pilnā mērā var redzēt no tā, kas agrāk sacīts par labo un patieso ; un proti, kā labais ir pati lietas būtība, un patiesais ir lietas izpausme no tās, tā griba pie cilvēka ir pati viņa dzīves būtība, un saprāts ir dzīves izpausme no tās, jo labais, kas pieder gribai, veidojas un redzami izpaužas saprātā.


Tiem, kas ir labajā un patiesajā, ir griba un saprāts; bet tiem, kas ir ļaunumā un nepatiesībā, nav ne gribas, ne saprāta, bet gribas vietā viņiem ir iekāre, un saprāta vietā zināšana. Jo īsta cilvēcīga griba ir labo, un saprāts patieso uzņemošs trauks kāpēc arī nevar teikt ‘griba’ attiecībā uz ļauno, nedz ‘saprāts’ attiecība uz nepatieso, jo tie ir pretstati, un pretstats [savu pretstatu] iznīcina. No tam nākas, ka cilvēku, kuŗš ir ļaunumā un no tam nepatiesībā, nevar saukt par prātīgu, nedz par gudru un sapratīgu. Ļaunajiem ir arī aizvērti iekšķīgākie gara iecirkņi, kur galvenām kārtām griba un saprāts mājo. Mēdz gan domāt, ka arī ļaunajiem esot griba un saprāts, jo arī viņi saka, ka viņi gribot un saprotot, bet viņu gribēšana ir tikai iekārošana, un viņu saprašana ir tikai zināšana.


Tulkots no latīņu valodas.


Darbu šai publikācijai sagatavoja : skanēja – Jānis Vītols un Iluta Bērziņa, OCR apstrādi veica un rediģēja – Iluta Bērziņa. Šajā interneta izdevumā saglabātas visas oriģinālā izdevuma rakstības un stila īpatnības arī tur, kur tās neatbilst mūsdienu latviešu valodā pieņemtajām normām.


Ar pilnu tekstu var iepazīties http://tradition.lf.lv/


01.02.2005

Komentāri:

 Karlsons, Aivar 09:06:57 10.02.2005 
jaa, droshi, parunasimies par pasaules izcelšanos un citam globalaam problemaam;-)

 AIVARS, KARLSONAM 02:27:00 10.02.2005 
Karlson!Tu esi topā!Mums vajadzētu kādreiz saskrieties.Varbūt esam pazīstami.Tad gan būtu cirks.
Lai Tev skaista šī diena!

 AIVARS, GGG 02:24:01 10.02.2005 
Ja esi lasījis Jāņa evaņģēliju,tad tur ir teikts;patiesi ,patiesi Es tev saku:ja cilvēks nepiedzimst no augšienes,neredzēt tam Dieva valstības.
Tas nozīmē ka tu savā sirdī ielaid Jēzu. Un Tava dzīve izmainās.Tu esi Dieva templis un vienmēr vari rēķināties ar Viņa aizsardzību.
Zinātniski var teikt-kaut kādas kultūras pamats...Bet īstenība ir cita.Šie evaņģēliji ir kā prieka vēsts cilvēku glābšanai,tas ir vienīgais ceļš uz izglābšanos arī tev.
Jo,,Pār visām lietām ievērojiet,ka neviens rakstu pravietojums nav patvaļīgi iztulkojams;jo pravietošana nekad nav cēlusies no cilvēku gribas,bet Dieva cilvēki ir runājuši Svētā gara spēkā,,(Pētera 2. vēstule1-20)
Man tā reizēm skumji.Tu tāds gudrs cilvēks šķieties...ok-es te zākājos .Tu neesi labāks.Tu arī zākājies.Un sagrozi manis teikto.Es runāju par fundamentālistiem;tu tos pataisi par ierindas musulmaņiem.
Un nu pamēģini saprast,ka tur jau tā traģēdija slēpjas,ka tu arī Jēzu identificē kā pravieti,tāpat kā ši te tikai 1500 gadu vecā islama reliģija.Un kamēr musulmaņi Jēzu nenosauks par savu Dievu -šis pasaules konflikts būs mūžīgs.Viņi var lūgt cik grib -Dievs neatbildēs uz lūgšanām.
Fundamentālistu grēki ir milzīgi,kaut vai par piem.-Budistu iznīcināšana Afganistānā,narkotiku izplatīšana pa visu pasauli ,miermīlīgo musulmaņu iznīcināšana,pašnāvnieku -teroristu sagatavošana...
Kristīgā pasaule šo konfliktu formulē tieši - sātana pirmsnāves spēku koncentrācija.Paraut sev līdz pēc iespējas vairāk tautu šajā konfliktā,lai cilvēki nespētu izglābties,jo kur karš-tur viņš uzgavilē.
Atceries miļo GGG -šī nav zinātniskā literatūra,bet tas ir garīgi apspriežams jautājums.Un mums šajos laikos ir jābūt sevišķi gudriem lai varētu atšķirt patiesību no viltojuma.
Man arī bībele daudzus gadus bij tikai tā,bet tikai nesen esmu sapratis,ka bībele ir Dieva saruna ar tevi,jo kad tu gribēsi aprunāties ar Dievu atšķir bībeli-un saņemsi tās dienas problēmas pamācību,kas tev ir aktuāla.Tā ir fantastika.Atbildes uz visiem jautājumiem.
Piedod ja vari.Esmu tikai cilvēks.

 Diablo, Karlsonam 09:30:37 09.02.2005 
Kas par literaturu? Vai gadijuma La Veja gramatinas nava? 'Sargtonus' ari vajadzetu palasities...

 ggg, Karlsonam 09:28:14 09.02.2005 
Literatuuras bez sava gala, protams, tajaa skaitaa labas un ljoti labas literatuuras, bet Evangjeeliji ir Rietumu kultuuras pamats un neapshaubaami daargas peerles, tikai arii Koraans - vismaz galvenaas Suuras, ieveerojamaakaas budistu sutras, Dhammapada, Bhagavadgiita, Dao-de-czin un visbeidzot muusu pashu tautas dziesmas utml. ir daargas peerles... un shiis lietas arii visas vajadzeetu lasiit, lai tik viegli nenaaktu praataa zaakaat nevienu kultuuru peec tam...

 Karlsons, ggg 01:30:05 09.02.2005 
Aivars te jaucas ar citatiem un divainu faktu samudzinajumiem... bet ir man labaka literatura ko studet par evangelijiem...

 ggg,  17:27:52 08.02.2005 
Nekaadi nesaprotu, kaapeec lai musulmani, kursh redz Jeezu - vienu no 6 klasiskajiem islama pravieshiem - citi musulmanji par to nogalinaatu.

 ggg, Karlsonam 17:13:22 08.02.2005 
Aivara deelj nelasiit Evangjeeliju - nu to gan nevajag ljaut sev nodariit:)))... Tas nava to veerts. Vismaz jau nu Mateja un Jaanja evangjeelijus izlasi, ja nevari uz vairaak sanjemties - un lasi labaak kaadu vecaaku tulkojumu, ja speej lasiit gotu druku un saprast vecaas latvieshu valodas 'apgriezienus', var lasiit pat origjinaalo Glika tulkojumu. Labaaks par veelaakajiem no noziimes viedoklja esot - taa saka seno valodu speciaalisti:)))...

 Karlsons,  15:57:16 08.02.2005 
nelasīšu evangeelijus ne par ko!!! un pigu pasaules galam:P

 AIVARS,  15:26:58 08.02.2005 
Dieva izklāsts ir mazliet savādāks;visas tautas tiks glābtas.Tas nozīmē,ka Dievam ir savs plāns pie visām tautām.Arī musulmaņiem.Jo ,,Kristus ciešanas,,ir visvairāk skatītā filma šajās zemēs.Otrajā vietā ,,Titāniks,,.Tur pat šīs filmas,,Kristus ciešanas,, tirgo uz ielas no rokas.Arvien vairāk musulmaņi pravietiski redz Jēzu.Izstāstot citiem fundamentālisti par to viņus nogalina.Ķīnā miljons gadā pieņem kristīgo vēsti.
Dievs ir teicis-Evaņģēliju zinās visas tautas un tikai tad nāks gals.
Arī ebrejus Dievs sāks uzrunāt-kā?- to mēs redzēsim ,,...un viņi skatīs,ko sadūruši...un vaimanās,,.Tas attiecas arī uz mums,jo daudzi nesaprot ko viņi katru dienu sit pie krusta ar savu uzvedību.
Visa pasaule zinās evaņģēliju,bet cik tiks glābti;tas atkarīgs no katra cilvēka indviduāli,cik nopietni viņš nožēlos savus grēkus Dieva priekšā.
Cilvēks var kļūt stiprs tikai tad,kad viņš ir noformulējis,kas būs viņa sirds centā.Jo cilvēks uz šīs zemes ir niecība Dieva varenības priekšā.Bet stiprs kļūst ielaižot savā sirdī Dievu,jo Viņš saka:Es esmu ceļš un dzīvība...

 bubis,  13:31:01 08.02.2005 
labojums - sorry! uzrakstiiju citeejot Haijamu 'bazniicaas' - origjinaalaa laikam gan bija 'moshejaas' - Haijama izteicienam nebija pretkristietisks vai pretjuudaistisks rakturs, tas veershas pret jebkuru formaalu religjiju, balstiitu uz paniku un baileem - tiklab islama kaa citaas kultuuraas...

 bubis, paardomas 13:26:12 08.02.2005 
Viens no Aleksandrijas teeviem Origena teica: 'Dievs ir speeciigs visus izglaabt, un vinsjsh visus izglaabs'. Shii Origenas ideja laikam jau balstaas uz taa pamata, ka griekju vaards 'eons', ko latviski Biibelee parasti tulko kaa Muuzhiiba - nenoziimee nekaadu absoluuti nebeidzamu laiku lineaaraa laika izpratnee, bet gan ir interpreteejams senaas pasaules cikliskaa laika priekshstatu noziimee kaa ljoti ilgs laiks vai arii viens radiishanas cikls. Taapeec jau arii laikam ir iespeejams izteiciens 'no muuzhiibas uz muuzhiibu'...

Haijams ir teicis apmeeram taa - 'Klosteros, bazniicaas, sinagogaas patveras vaajie, kas baidaas no elles. Cilveeks, kas Dieva lielumu zina, neseej sirdii slikto bailju seeklu'. Musulmanji vispaar saka 'Dievs ir liels'..., asociaacijaa ar to arii shii Haijama chetrrinde.

 Karlsons, Aivar 09:08:43 08.02.2005 
Dievs nevis muļķus mīl, bet Trīsvienību!

 EMANUELS, Aivar 14:55:52 07.02.2005 
'Dzenaties papriekšu pēc Dieva Valstības
tad jums visas lietas taps piemestas'. Mat. 6, 33.

 Aivars, PAR MŪSU DIEVA APMELOŠANU 23:02:44 06.02.2005 
Ja tad kas jums sacīs:redzi,še ir Kristus,-tad neticiet,Jo uzstāsies viltus kristi un pravieši un darīs lielas zīmes un brīnimus,lai pieviltu,ja iespējams ,arī izredzētos.
Tāpēc ,kad tie jums sacīs;redzi,viņš ir kambaros,-tad neticiet.Jo, kā zibens izšaujas no rīta puses un atspīd līdz vakara pusei,- tā būs Cilvēka Dēla atnākšana....Un ta dCilvēka Dēla zīme parādīsies pie debesīm,un tad visas ciltis virs zemes vaimanās un redzēs Cilvēka Dēlu nākam debesu padebešos ar lielu spēku un godību....(Mateja evanģēlijs 24-23) Ja kāds Indijā,Tibetā,zinu arī Japānā,ir sevi uzdevis par Jēzu Kristu-tad viņš ir bijis melis,to pierāda tas,ka viņš nav spējis iedvesmot un dziedināt šīs tautas.Pilnas grāmatas ir ar līdzīgām muļķībām.Tie nav zinātnieki,pat ne godīgi muļķi,jo Dievs muļķus mīl.

 bubis, ierosinaajumam 20:31:45 06.02.2005 
Pirmaas Latvijas republikas laikaa Sveedenborgieshi bij Latvijaa darbojushies tomeer tiiri aktiivi... Pirmaas republikas laikaa ekonomiskaa atjeegshanaas tomeer notika daudz aatraak un arii genofonds nebija tik smagi veel cietis - taapeec arii nopietnu centienu dazhaados mekleejumu virzienos bij vairaak kaa shobriid. Bet nu no mums pashiem vien viss atkariigs.

 ierosinājums,  20:23:01 06.02.2005 
Prātīgs vecis ir bijs tas Emanuels Svedenborgs. Interesanti kāpēc, par Svedenborgu tik maz zina Latvijā, tomēr džeks dzīvojo un 'pesteļoja' labā nozīmē:-),te pat kaimiņos. Varbūt lapas veidotāji varētu vairāk stāstīt par šādiem cilvēkiem ,KURI NEPELDĒJA PA STRAUMEI...labs piemērs ir šis saits http://tradition.lf.lv/

 Ko Aivars saka par šo rakstu?,  16:41:42 06.02.2005 
Jēzus Kristus dzīvojis Indijā
http://www.apollo.lv/portal/articles/40281

 RV,Aivars,  17:37:16 05.02.2005 
Atstaj ludzu savu e-pastu...

 AIVARS, RV 15:31:05 05.02.2005 
Protams.Lūdzu savu telefonu.

 RV,Aivars,  09:47:57 05.02.2005 
Vai var ar Jums sarunaat tikshanos?

 AIVARS, Ū Ū Ū 16:40:10 03.02.2005 
Lielākie pareģošanas giganti ir bijuši ;mūsu laikos-Jānis ,,Jāņa atklāsmes grāmata,, ,antīkajā- Daniels ,,Daniela grāmata.Pirmsantīkās--Noass.
Tagad iesaku Deividu Vilkersonu.Viņš ir dzīvs.Rīgā grāmatas var nopirkt uz lāčplēša ielas. Viņš precīzi pareģo mūsu laiku notikumus.Viss tas piepildās.Visšokējojošākā grāmata ir ,,liec bazūni pie mutes,,.Obligāti iesaku sameklēt.
Visvairāk tulkotā pasaulē ir Elena Vaita.

 bubis, ? 13:11:17 03.02.2005 
Jaa, taa patieshaam saakaas Sveedenborga pasaules uzskata izmainja (lai gan jau vinja teevs esot bijis ljoti religjiozs cilveeks). Bet tas, ko vinjsh ieguva shajos redzeejumos un 'sakaros ar gariem un engjeljiem' kaa vinjsh to sauca arii ir aprakstiits shaadaas graamataas kaa 'Jaunaa Jeruzaleme' un citas. Taas ir daudz vairaak koncepcijas kaa paredzeejumi.

 ?, bubis 12:22:04 03.02.2005 
Murgi un paredzējumi

Viens no visizdaudzinātākajiem XVIII gs. pareģiem bija Emanuēls Svēdenborgs, bīskapa Jaspera Svedberga dēls. Viņš mācījās Upsalas universitātē un visvairāk interesējās par astroloģiju.

1710. gadā Upsalā sākās mēris un Svēdenborgs devās mācīties uz Eiropu. Zinātniski darbi matemātikā un celtniecībā deva viņam iespēju pretendēt karaļa Kārļa XII galmā uz karaliskā padomnieka vietu — doku, kanālu un celtņu projektēšanai. (Voltērs savā laikā Kārli XII nosauca par neparastāko cilvēku virs zemes.) Kalpojot karalim, viņš saņēma muižnieka titulu un uzvārdu Svēdenborgs.

Taču, par spīti spīdošajai karjerai, padomnieks 1745. gadā lūdz viņu atvaļināt un veltī visu savu laiku paredzējumiem un mistikai. Daži vēsturnieki uzskata, ka viņu pie vientuļnieka dzīves novedusi nelaimīga mīlestība — jaunībā nācies pirms kāzām atteikties no laulāšanās ar meiteni, kura nav viņu mīlējusi. Par šo notikumu kļuvis zināms no Svēdenborga dienasgrāmatas, ko viņš rakstījis 1743.–1744. gadā, ceļodams pa Holandi un Angliju. Daudzas lappuses tajā veltītas dažādiem murgiem un redzējumiem.

Pusnemaņas stāvoklī naktī no 1744. gada 6. uz 7. aprīli viņš pierakstījis pirmo īsto redzējumu, ar kuru, kā uzskata, tad arī sākas Svēdenborga gaišreģa biogrāfija.

«Ap pulksten desmitiem likos gultā,» viņš rakstīja, «pēc pusstundas virs galvas izdzirdu klaudzienu. Pēc tam — līdz ar troksni — sekoja pamatīga sapurināšana no galvas līdz kājām. Man šķita, ka virs manis noliecies kāds svētais. Tad es aizmigu.

Apmēram starp pulksten 12.00 un 2.00 mani atkal sāka kratīt drebuļi, turklāt atskanēja tāds troksnis, it kā daudzi vēji aurotu vienlaikus. Tas viss mani satracināja un apdullināja.

Tajā mirklī, kad tiku kaut kur nonests, biju pie pilnas apziņas un brīnījos, ko tas viss varētu nozīmēt. Tad es sāku runāt tā, it kā vārdi man būtu ielikti lūpās.»

 bubis, uuu veel 11:39:55 03.02.2005 
Ja kas tad http://tradition.lf.lv/Sveedenborgieshi.htm ir noraades uz dazhaam pamatiigaam Sveedenborgam veltiitaam WEB lapaam. Varbuut tur arii kaut ko var vairaak atrast. Tur it kaa ir dazhaadi Sveedenborga darbi (anglju tulkojumi) online'a utml.

 bubis, uuu 11:36:11 03.02.2005 
Kaut kaa neesmu dzirdeejis, ka vinjsh buutu paregjojis kaut ko dikti taa uz priekshu gadsimtiem kaa tur Nostradams vai tas paavests - kaa tur vinjam bija Pijs, bet kursh numurs neatceros...
Esmu gan lasiijis Sveedenborga biograafijaa, ka vinjam ir bijushi taadi ikdienas situaaciju paregjojumi ljoti preciizi, tas gan. Tur par kaut kaadu pazhaaru esot briidinaajis utml.

 ūūū!,  10:15:55 03.02.2005 
Kur var iepaziities ar Svedenborga paregojumiem?Jau ieprieksh pateicos!

 ggg,  21:03:51 02.02.2005 
Hinduismaa triis kvalitaates Esamiiba, Apziņa, Laime.