Kā radies Mēness

Mēness ir Zemes vienīgais pavadonis un tuvākais dabīgais objekts. Zemes dabīgais pavadonis spēcīgi ietekmē uz Zemes notiekošo – rada paisumu un bēgumu, kā arī iespaido dzīvās būtnes. Daži zinātnieki uzskata, ka, pateicoties tieši Mēness ietekmei, uz Zemes ir labvēlīgi apstākļi dzīvībai.
Mēness atrodas 384 400 kilometru attālumā. Tā apriņķošanas periods ap Zemi ir 27,3 dienas. Tā rotācijas periods ap savu asi ir tikpat garš kā apriņķošanas periods ap Zemi, tādēļ mēs no Zemes redzam tikai vienu pavadoņa pusi. Temperatūra uz Mēness virsmas svārstās no +120 līdz -230 grādiem pēc Celsija.Mēness ir Zemes vienīgais pavadonis un tuvākais dabīgais objekts. Zemes dabīgais pavadonis spēcīgi ietekmē uz Zemes notiekošo – rada paisumu un bēgumu, kā arī iespaido dzīvās būtnes. Daži zinātnieki uzskata, ka, pateicoties tieši Mēness ietekmei, uz Zemes ir labvēlīgi apstākļi dzīvībai.


Mēness atrodas 384 400 kilometru attālumā. Tā apriņķošanas periods ap Zemi ir 27,3 dienas. Tā rotācijas periods ap savu asi ir tikpat garš kā apriņķošanas periods ap Zemi, tādēļ mēs no Zemes redzam tikai vienu pavadoņa pusi. Temperatūra uz Mēness virsmas svārstās no +120 līdz -230 grādiem pēc Celsija.


Mēness virsma ir krāteriem klāta. Tā kā uz Mēness nav atmosfēras un tektonisko procesu, pavadoņa virsma ir praktiski nemainīga. Lielākā daļa krāteru ir radušies Saules sistēmas planētu formēšanās laikā.


Ja mēs palūkojamies uz Mēnesi, jo sevišķi pilnmēness laikā, skaidri redzam, ka tas ir vietām gaišs, vietām tumšs. Senākos laikos cilvēki domāja, ka tumšie laukumi ir ūdens, tādēļ nosauca tos par jūrām. Tomēr, kā izrādījās vēlāk, šiem laukumiem nav nekāda sakara ar ūdeni. Pēc smagās meteorītu bombardēšanas Mēness virsmā bija daudz plaisas, pa kurām izplūda vulkānisks materiāls, kas pēc tam atdzisa. Bijušie lavas ezeri ir tumšie laukumi.


Ir vairākas teorijas par Mēness izcelsmi, bet mūsdienās tikai viena no tām tiek uzskatīta par vispareizāko. • Mēness radies vienlaikus ar visām citām Saules sistēmas planētām – tika atmesta, jo Mēness kompozicionāli atšķiras ar to, ka tam nav dzelzs kodola.
 • Mēness ir Zemes savākts asteroīds – teorija neattaisnojās, jo pēc tam, kad tika iegūti Mēness iežu paraugi, atklājās, ka tie ir ļoti līdzīgi Zemes iežiem. Kā arī jāpiebilst, ka potenciālais asteroīds būtu lidojis tik ātri, ka tā noķeršana praktiski nav iespējama.
 • Trešā teorija liecina, ka Zeme savulaik ir griezusies tik ātri, ka tās daļa ir atdalījusies un kļuvusi par Mēnesi. Analizējot Zemes patreizējo kustību un citus parametrus, teorija tika atmesta.
 • Ceturtā un visjaunākā teorija, kas ir arī populārākā un atzītākā, vēsta, ka Mēness radies Zemes formēšanās pirmsākumos, kad planētā ietriecies Marsa izmēra objekts. Tam jau bija izveidojies dzelzs kodols, kas sadursmes rezultātā sakusis ar Zemes kodolu. Pēc trieciena ap Zemi izveidojies putekļu un atlūzu disks, no kura tad arī ir radies Mēness.

Lielās sadursmes teorijas autori ir doktors Viljams Hartmans un doktors Donalds Deivis, kas šo ideju pirmo reizi prezentēja 1975. gadā žurnālā Icarus.


Kāpēc šī teorija atzīta par pieņemamāko? Pēc Apollo lidojumiem no Mēness tika atvesti 382 kilogramu iežu paraugi, kas palīdzēja izstrādāt šo teoriju. Patlaban šī teorija vislabāk izskaidro Zemes un Mēness uzbūves īpatnības. • Zemei ir liels dzelzs kodols, savukārt Mēnesim tāda praktiski nav. Sadursmes rezultātā objekta dzelzs kodols sakusa ar Zemes kodolu. Kosmosā ap Zemi nonāca tikai klinšainie ieži, kuros gandrīz nemaz nav dzelzs.
 • Zemes blīvums ir 5,5 g/cm3, bet Mēness tikai 3,3 g/cm3. Atšķirības iemesls ir mazais dzelzs daudzums Mēness sastāvā.
 • Mēness skābekļa izotopu sastāvs ir tāds pats kā Zemei. Savukārt Marsa un citu meteorītu sastāvs būtiski atšķiras. Tas liecina, ka Mēness ir veidojies no tiem pašiem materiāliem no kā ir radusies Zeme.

Lai gan Lielās sadursmes teorija ir pārliecinoši nostiprinājusies, vēl joprojām ir daudz jautājumu, uz kuriem jāatrod atbildes. Patlaban notiek “atmoda” Mēness izpētes jomā, kas saistīta ar iespējamās Mēness bāzes izveidi. Ap Mēnesi riņķo vairāki automātiskie kosmosa kuģi, kā arī tuvākajā laikā to skaits palielināsies. Tiek meklētas labākās vietas, kur nosēsties kuģim, kā arī tiek strādāts pie dažādiem Mēness bāžu projektiem.

www.starspace.lv
29.01.2008

Komentāri:

 Wu,  10:21:55 05.02.2008
195.13.166.253

Ļoti interesanta bilde ar mēnesi.


Šāda veida ikmēneša kustību noteikti nevar izraisīt Ņūtona 'vispasaules' gravitācijas likuma izraisīti spēki. Rad bumba vienkārši grieztos, nevis šūpotos turp-atpakaļ.

Vienīgais no dabā atrodamajiem spēkiem, kuru es varu iedomāties, kurš varētu izraisīt šāda veida kustību, ir pastāvīgais magnēts, un arī - no 'ārpuses' stingri kontrolētā vidē. Zeme un Mēness ir līdzīgi magnētiem.

Piemēram, paņemsim divus lodveida magnētus katru savā rokā, un satuvināt un mēģināt tos pakustināt katru ap savu asi. Bet neļaut tiem sasisties kopā. Tad var sajust spēkus, kuri var izraisīt tādu kustību, kura ir fotogrāfijā.

 Modris,  17:34:25 30.01.2008
80.233.142.78

Jā, un vēl par to Mēness izsišanas no Zemes teoriju: tikai dzīvsudrabs un citi šķidrumi viegli izveido lodīti no šļakatām, gan tikai tad, ja pienāk pietiekami tuvu, taču ar cietām vielām tas tik viegli vis nenotiek. Saturnam ir gredzeni, un tie gan varētu būt izveidojušies no kāda sašķīduša (-iem) pavadoņa (-iem) vai izsistas vielas no tā. Taču atkal jautājums: ja jau gredzeni ir izveidojušies no izsistas vielas, tad kādēļ šie fragmenti nav apvienojušies vienā sfēriskā ķermenī? Otrais jautājums: ja jau Zemē ir kādreiz ietriecies Marsa lieluma ķermenis un, kā liekas, arī palicis tajā (un šis ķermenis mineraloģiski taču bija atšķirīgs no Zemes minerāliem), tad kur uz Zemes ir svešā ķermeņa krišanas pēdas (zemes garozas lūzuma robeža, varbūt atšķirīgs minerālu sastāvs)? Mmm? Un pats galvenais jautājums: kad hipotētiski varēja būt notikusi šāda ietriekšanās? Vai tad, kad Zeme vēl bija šķidra, kvēlojoša lode? Pirms miljardiem gadu? Mmm?

 Modris,  14:37:52 30.01.2008
80.233.142.78

Ezoterisko mācību par lielākajām attīstībām es vēl pilnībā neesmu apguvis, un tā arī ir diezgan trūcīgi atklāta, jo, kā liekas, nav īpaši aktuāla studentiem, kas vēl nav iesvētītie. Tomēr tik daudz es zinu, ka planetārā shēma sastāv no 7 globusu ķēdēm, tātad kopā no 49 globusiem. Tā ir diezgan sarežģīta mācība par planētu un visas Saules sistēmas kopumā ciklisko attīstību.

 Modris,  14:19:13 30.01.2008
80.233.142.78

Fu, nē taču! Mēnesim bija sava 7 globusu ķēde, un redzamais Mēness ir tikai tikai 4. Mēness ķēdes globusa atlieka. Es arī varu jaukties kā tāds ķēms.

 Modris,  13:59:09 30.01.2008
80.233.142.78

Tā kā Mēness pieder Zemes globusu ķēdei, tad 'matrjošku' princips globusu izkārtojumā it kā atkrīt pats no sevi, vai ne?

 Modris, Nerram,  12:35:56 30.01.2008
80.233.142.78

Ezoterikai nav nekādu novirzienu, izņemot viltvāržus, kuri savas fantāzijas dēvē par ezoteriku. Ezoterika ir tikai viena - un tā ir hierarhiskā informācija. Saules Logoss pašlaik ir savā otrajā inkarnācijā - šī ir otrā Saules sistēma. Zeme, protams, nevar būt Saules inkarnācija, jo tās Logoss ir tikai viens centrs Saules Logosa ķermenī. Par globusu izvietojumu (t. i., kā matrjoškas viens otrā) neesmu drošs, skaidri nezinu. Būtu pateicīgs par norādi uz informācijas avotu.

 Eze,  08:15:18 30.01.2008
80.81.33.4

.. ai, ir gan pareizi...

 Eze,  08:12:29 30.01.2008
80.81.33.4

:)))

Vai es esmu sajukusi, vai arī patiešām bildē Mēness aug uz nepareizo pusi....

 nerrs,Eze,  08:00:26 30.01.2008
87.110.55.239

he un Zeme tad varbūt ir Saules iepriekšējā inkarnācija ,cienītā?hehe ...

 Eze, nerram 07:42:17 30.01.2008
80.81.33.4

Hi, tad tā radās Saules sistēma.. kāds izjauca matrjošku un aizmeta izplatījumā... kad nāks laiku beigas, noķers un saliks atkal visas vienā...

 nerrs,  06:36:50 30.01.2008
87.110.55.239

Jā gan ,tā viens ezoterikas novirziens māca ,ka Mēness ir Zemes bijusī inkarnācija .Bet citi novirzieni norāda uz Mēness arhitektonisko izcelsmi .
Tad senas leģendas uz Zemes vēsta ,ka bija laiks ,kad Zemei Mēneša nebija .Ja palasa Zaharijas Sitčina Divpadsmito planētu ,kur tiek runāts par mūsu planētas aizvēsturi ,balstoties uz šumeru tekstiem ,tad tur atkal ir cita bilde ,bet par to ,ka Mēness ir Zemes bijusī inkarnācija ,par to gan neviens vairāk nekur nav teicis .Tāpēc tas man nešķiet ticami .
Un globusi ir kā matrjoškas viens iekš otra .

 Modris,  04:40:31 30.01.2008
80.233.142.78

Tad jau citu planētu pavadoņiem arī vajadzētu rasties līdzīgi, he, he, he..., un visi tik apaļi..., un daži pat ar skaidri saredzamām riepu atstātām sliedēm..., he, he he, kā uz viena no Jupitera pavadoņiem. Starp citu, ezoterika māca, ka trīs Jupitera pavadoņi esot mākslīgi radīti un uz tiem dzīvojot Jupitera iedzīvotāji, nezinu tikai, vai uz pavadoņu ārejās virsmas vai izdobtajās iekšpusēs (labi pasargāti, tā sakot), kā arī - vai viņi ir blīvi fiziski vai ēteriski fiziski. Noslēpumu pasaulē ir daudz, tikai acis un prātu jātur vaļā, protams, ar kritiskā prāta kontroli, citādi var aiziet pa pieskari. Tomēr: VARBŪT, ka tā viss arī ir.

 Modris,  04:25:16 30.01.2008
80.233.142.78

Droši vien visi zina, ka ezoterika māca citu Mēness izcelsmes versiju. Pēc tās Mēness ir Zemes Logosa (teiksim planetārās Dievības jeb planetārā Dieva) iepriekšējā inkarnācija, citiem vārdiem - Mēness ir Zemes māte. Tagad tas ir nedzīvs līķis, kas pamazām sairst putekļos. Tā kā Zeme ir 4. mūsu planetārā Logosa inkarnācija, tad vajadzētu būt vēl diviem 'līķīšiem', un tie arī esot, taču smalkajos, nefiziskajos plānos. Jebkura planetārā shēma sastāv no 7 globusiem un dzīvības impulss pāriet no viena uz otru. Šā vai tā, bet Mēness neesot radies 'kādam Marsa lieluma objektam ietriecoties Zemē un izsitot no Zemes kādu gabalu'.
Arī ar tiem Mēness bāžu projektiem tā ir kā ir, jo NLO ekipāžas uz Mēness esot zemiešiem nepārprotami norādījušas, ka viņi pagaidām uz Mēness neesot vēlami (skat. krievu dokumentālo filmu 'Mēness. Cita realitāte', kas vairākas reizs tika rādīta pa REN TV un ir ļoti interesanta, ar krievu kosmonautu, augstu militārpersonu un zinātnieku, tai skaitā akadēmiķu, piedalīšanos. Filmā ir daudz foto un video dokumentu.). Tādēļ gan amerikāņi, gan krievi darbus pie Mēness apgūšanas programmām esot pārtraukuši.