Ko gaidīt no meditācijas

Ko mēs gaidām no veselības? Tikai – lai tā būtu. Meditācijas stāvoklis – tas ir veselības stāvoklis. Tāpēc meditācija ir dziednieciska. Taču nevajag to izmantot kā tabletes, lai izārstētos. Jo meditācija nav zāles, tā ir pati veselība Meditācija ir nevis rūgts pulveritis, ko izrakstījis ārsts, bet gan gaiša prieka un esības pilnības stāvoklis.

Ko mēs gaidām no veselības? Tikai – lai tā būtu. Meditācijas stāvoklis – tas ir veselības stāvoklis. Tāpēc meditācija ir dziednieciska. Taču nevajag to izmantot kā tabletes, lai izārstētos. Jo meditācija nav zāles, tā ir pati veselība Meditācija ir nevis rūgts pulveritis, ko izrakstījis ārsts, bet gan gaiša prieka un esības pilnības stāvoklis.


Vai mēs kaut ko gaidām no poēzijas? No dabas? No saulrietiem un rītausmām? No jūras šalkoņas un sakuras zieda?


Negaidot no meditācijas neko citu kā vien pašu meditāciju (bet tā ir lieliska pati par sevi – kā pati daba, kā dzeja, kā mūzika), mēs reizē ar to saņemam ļoti daudz. Saņemam tieši tādēļ, ka negaidām! To ir ļoti svarīgi apgūt. Tas, kurš uzreiz jau gaida rezultātu, nesaņem neko. Tas, kurš saprot, ka galvenais ir nevis rezultāts, bet gan pats stāvoklis, pats process, saņem rezultātu, kas vienmēr pārsniedz gaidīto tieši tādēļ, ka mēs neko negaidījām.


Tātad, ja mēs negaidām rezultātu, tad to saņemam. Un šis rezultāts ir brīvības sajūta, atbrīvošanās no savārguma un nopietnām slimībām, no spriedzes un stinguma, no bailēm un aizvainojumiem uz dzīvi, no neapmierinātības ar likteni; dvēseles miers un harmonija ar pasauli, dzīves pilnvērtības izjūta; prasme kontrolēt savu uzvedību, valdīt pār sevi un pareizi novērtēt visus notikumus un dzīves parādības, kā arī sevi šajā pasaulē. Meditācija – tā ir veselības iegūšana šā vārda visplašākajā nozīmē: gan garīgās, gan fiziskās veselības iegūšana. Tikai garīgi vesels cilvēks ir arī fiziski vesels.


Meditējot mēs nošķiramies no pārlieku rosīgās, civilizācijas atnestās cilvēku vēlmju čaulas, no rūpēm un sīkiem egoistiskiem centieniem. Mēs aizmetām šo čaulu, lai atkal savienotos ar savu īsteno dabu. Savienojoties ar savu īsteno dabu, mēs atkal savienojamies ar Visumu, mūsu sākotnējā daba taču ir vienota ar Visumu. Radītājs mūs bija iecerējis kā Dabas bērnus, Visuma bērnus, taču mēs nez kāpēc aizmirsām par to, nošķīrām sevi no lielā dziedinošā Visuma likuma un tāpēc kļuvām slimi un nelaimīgi. Visums vienmēr ir vesels, tas neslimo, tas ir spēcīgs un enerģisks. Kad esam vienoti ar Visumu, arī mēs neslimojam, mēs, tāpat kā Visums, esam spēcīgi un enerģiski.


Ļoti daudzu problēmu cilvēcei tagad nebūtu, ja ļaudis zinātu, kas ir meditācija, un prastu meditēt. Kad cilvēks atrodas meditācijas stāvoklī, tad un tikai tad viņš kļūst patiesi viņš pats, izjūt un izprot sevi. Cilvēks, kurš apguvis meditāciju, saprot, kas tas ir -izjust laimi gluži vienkārši tāpēc, ka tu dzīvo, pat bez jebkādiem ārējiem iemesliem. Tāds cilvēks var būt laimīgs pat pilnīgā vientulībā, jo pats dzīves process sniedz viņam milzīgu baudu. Tāds cilvēks līdzinās ziedam, kas atvēries un izplata ap sevi brīnumainu aromātu. Tāds cilvēks zied kā puķe, ir laimīgs par savu ziedēšanu, pat ja neviens to neredz. Tā zieds bauda savu ziedēšanu pat tad, ja līdzās nav neviena, kas ieelpotu tā aromātu un papriecātos par tā skaistumu. Un tāds cilvēks izplata ap sevi tik lielisku enerģētisko strāvojumu, ka viņš noteikti piesaistīs sev citu cilvēku mīlestību un prieku, visu, kas viņam dzīvē nepieciešams. Lūk, ko mums dod meditācija: tā atklāj mums mūs pašus un dzīvesprieku. Bet pats galvenais ir tas, ka meditācijas stāvoklis ir pats dzie-dinošākais stāvoklis pasaulē.


Es vienmēr atcerēšos dienu, kad pirmo reizi piedzīvoju šo brīnišķīgo vienotību ar Visumu un ar savu veselo dabu. Iespējams, ka tā bija labākā diena manā mūžā.


Tas notika, kad es gluži vienkārši skatījos uz jūru, stāvot kalna virsotnē. Brīnišķīgā jūras ainava apbūra mani, un es tā ieslīgu apcerē, ka kādā mirklī vairs neatšķīru, kur beidzas mans ķermenis un sākas saulē mirdzošā jūra, klintis, gaismas pilnais gaiss… Es jutos kā viens veselums ar visu pasauli -ne metaforiski, ne alegoriski, es sajutu to fiziski, ar savu ķermeni, it kā būtu saplūdis ar telpu, izkusis tajā.


Turklāt izgaisa uzmācīgās, apnikušās domas, šaubas, bailes – viss izgaisa, palika tikai tīrs esības prieks un vienotība ar pasauli. Es kļuvu par dabas daļiņu -bez bailēm un problēmām, bez slimībām, bez šaubām, brīvs no bezcerības, kas mani pavadīja kopš pašas bērnības.


Eksistēja tikai vienots, dziļš, bezgala piesātināts esības mirklis – brīnišķīgās esības, tās īstenās esības, par kuru lielākā ļaužu daļa ikdienas steigā pat nenojauš. Iestājās patiesības un veselības mirklis. Es sajutu, ka izveseļošanās ir iespējama, ka es jau tuvojos veselībai, jo, izjutis patiesās dzīves mirkli, es tiekšos pie dzīves atkal un atkal, bet tas, kurš tiecas tik neatlaidīgi kā es, katrā ziņā uzveiks gan slimības, gan pašu nāvi.


Tā bija burtiski piedzimšana no jauna. Es no jauna iemantoju sevi, es no jauna iemantoju visu pasauli, es no jauna iemantoju dzīvi. Pasaule bija manī, bet es biju pasaulē, un starp mums neeksistēja nekādas robežas.


Es skatījos uz pasauli – un redzēju sevi. Es ielūkojos sevī – un redzēju pasauli. Visā bija vienotība un veselība. Bet, lai to sasniegtu, vajadzēja tikai ieslīgt apcerē! Es iemantoju pasaules lielāko dārgumu, neizkustoties no vietas. Tas izrādījās tik vienkārši. Tam vispār nav vajadzīga nekāda sagatavošanās.


Tikai ielūkojoties sevī un atklājot savu vienotību ar Visumu, var ieiet veselības, miera un iekšējas harmonijas stāvoklī.


no K. Niši lekcijas


06.01.2006

Komentāri:

 xYO40eLVCT, xYO40eLVCT 09:19:50 15.01.2007 
Hi! Very nice site! Thanks you very much! 6NKmjj20IlC0K

 HappY, HappY 22:08:28 15.01.2006 
Stāvu veikalā pie letes un dzirdu aiz muguras runājam divas pusmūža sievietes...
'Nu kā tad klājas Anniņ?'
'Nu labi klājas.'
'Tu redz ko?'
'Nē nu ko lai citu tad saka?'

...

???

 Girts, Gugam,  12:56:52 15.01.2006 
Skatījos, ko Tavā lapā Solvita teikusi - brīnišķīgi!

Vai Tev pašam nav uznācis iegribiens piesēst pie latviešu tautasdziesmām un patulkot tās? Ar to zināšanu bekgroundu, kas Tev ir - tas ir padarāms darbs! Protams, resurss, par kuru jādomā - laiks un tā pietiekamība.

Tajā pat laikā - izteikt to pašu evanģēliju vēsti ar Dainām - tas būtu super! Raudupe ir mēģinājusi salīdzināt ar vēdām, taču, kaut arī tas ir patiesi labs darbs, viņš liekas tikai apetīti rosinošs.

Vispār jau par šito lietu mēs kaut kad te labi sen atpakaļ runājām. Ja pareizi atceros.

Varbūt var apvienoties 'kopīgā dziesmā'?

 Andris8,  15:42:08 14.01.2006 
ES tāpat !

 Girts Gugam,  07:36:59 14.01.2006 
Ļoti skaisti foto Tavā lapā, skatījos un kaifoju!
Paldies Tev!

 guga, sit pa šķīvjiem 16:30:17 11.01.2006 
http://tradition.lf.lv
Nekas dižs jau nav, jo nav tam īsti laika. Ideja kādreiz bija mēģināt sadzīt visu padomju samizdatu - ar to tas sākās, bet nu tam vajag lielu resursu:))).

 sit pa šķīvjiem/guga,  15:49:34 11.01.2006 
Labprāt apmeklētu Tavu WEB lapu ..=)

 guga, sit pa šķīvjiem 11:32:04 11.01.2006 
A šeit es esmu rakstījis saviem bijušajiem pasniedzējiem, piemēram, kad man vajadzēja konsultāciju labam darbam, un klasiskā reakcija ir kurvītis bez komentāriem, jo Tu taču nekas neesi. Tik lecīgu attieksmi pārējā pasaulē man parasti nav nācies sastapt - ar ļoti retiem izņēmumiem.

 guga, sit pa šķīvjiem 11:25:42 11.01.2006 
Dažādi! Piemēram, rakstīju uz Aurobindo ašramu par atļauju publicēt savā WEB lapā kaut ko no Aurobindo aforismiem un tā arī sāku regulāri sarakstīties ar puisi, kas viņiem uztur ašrama ikmēnešnieka WEB lapu.
Līdzīgā veidā interesēdamies par Harija Dīkmaņa saistību ar Šivanandas ašramu pēc 1940.gada emigrācijā kaut arī nedabūju šo informāciju, bet sāku sarakstīties ar vienu Šivanandas tradīcijas sekotāju indieti, kas mācās kādā Amerikas augstskolā utt.

Lieta ir, ka pasaulē cilvēki ir daudz atvērtāki kā mēs šeit. Tu vari mierīgi pieklājīgi uzrakstīt kādam it kā ļoti ievērojamam cilvēkam, zinātniekam vai garīgam darbiniekam ar pasaules vārdu un ar ļoti lielu varbūtību dabūsi atbildi, nemaz nerunājot par parastiem cilvēkiem. Starp tiem Tu vienmēr vari atrast kādus, kam kādu iemeslu dēļ, teiksim, arī Latvija un kāds no Latvijas var likties interesanti un, ne jau vienā dienā, bet, ja parādīsi, ka Tev arī par kopīgās intereses jautājumiem ir patiešām patiesa interese, nodibināt pastāvīgāku kontaktu.

 sit pa šķīvjiem/guga,  23:31:35 10.01.2006 
Kur tā sapazinies ar Indiešiem?..=))

 shiva, hari@om.ki 19:16:35 10.01.2006 
manuprat, konkreetam cilviitim mantra var buut jebkura skanja, jo katrai skanjai ir sava unikaala vibraacija. Ja ir taada kaa ieksheeeja vajadziiba peec parmainjaam (jeb dziedinaashanas) var eksperimenteet un atrast shim briidim iisto un lietot, liidz pazuud nepiecieshamiiba peec taas...

 guga, sit pa šķīvjiem 15:20:42 10.01.2006 
Nee, neesmu bijis... Patiesiibaa nedomaaju arii, ka tas buutu ljoti svariigi pats par sevi. Ja runa iet par lielajiem Zemes gariigajiem centriem, tad Latvija pati ir viena no taadiem (pareizaak viss Baltijas regjions). Komuniceet ar cilveekiem shodien arii var neatkariigi no atrashanaas vietas bez probleemaam. Man ir draugi Indijaa, piemeeram, ar kuriem es regulaari sarakstos.

 sit pa šķīvjiem/guga,  13:38:55 10.01.2006 
Esi bijis Indijā?

 Girts, Tartangs Tulku,  08:36:33 10.01.2006 
Man priex, ka tik labi pateici un pēc būtības!
:o)

 guga, P. S. sit pa shkjiivjiem 23:25:34 09.01.2006 
Ja juuti bazhas mantru jautaajumaa, izveelies meditaacijas veidu, kursh Tev ir saprotams un pienjemams. Meditaacijas veidu ir simtiem, ir tiiri kristiigas meditaacijas tradiicijas, piemeeram (eksistee taada neformaala starpkonfesionaala organizaacija, piemeeram, kaa kristiigo mediteetaaju biedriiba).

Taapat arii Austrumu lielajaas tradiicijaas buus desmitiem tehniku kas tikpat kaa nekaa nav saistiitas ar kultuurkontekstu, ir balstiitas uz labi saprotamu un caurspiidiigu filozofiju utml.

 guga, sit pa shkjiivjiem 23:19:26 09.01.2006 
Mantra - burtiski tulkojot 'prāta atbrīvošana'. Izshkjir vairaaku tipu mantras:
1) mantras - sanskrita luugshanas. Taas ir pa lielam paartulkojamas jebkuraa valodaa. Piemeeram Om nama Shivaja - Om paklanos Labajam - dieva personiibai taa izniicinoshajaa, kontroleejoshajaa aspektaa, Kungam Shivam (Shiva - Labais). Tomeer vairumaa gadiijumu no teiksim kristiigajaam luugshanaam patvaljiigaas valodaas atshkjiras ar to, ka interpreteejami ir ne tikai vaardi, bet arii atsevishkjas zilbes un burti, klaat naak skaitliskas interpretaacijas, pie tam interpretaacijaam ir ljoti daudz liimenju. Liidziigi kaa tas ir Jaunaas Deriibas griekju origjinaalam vai klasiskajai latiinju tulkojuma versijai vai Vecaas Deriibas senebreju versijai;
2) mantras - magjiskas formulas noteiktu procesu iedarbinaashanai, pilniigi analogi liidziigaam formulaam jebkuraa tautaa un valodaa (atshkjiriiba ir varbuut tikai sistemaatikas pakaapee);
3) mantras - sveeto rakstu panti (tos arii skandee, dzied);
4) seeklas mantras - taas ir mantras, kas ir noteiktu procesu, speeku, psihes aspektu utt. skaniski atteeli. Shii tipa mantras - vienas un taas pashas - vieni un tie pashi skanju kopojumi, parasti zilbiski, kaa likums ir sastopami dazhaadaas kultuuraas un tautaas. Piemeeram Raam mantra indieshiem (uguns seeklas mantra), to taadaa pashaa veidaa lieto tibetieshu budisti (par ko veel nebuutu jaabriinaas, jo budisti lieto ne vienu vien pilniigi to pashu mantru, ko hinduisti), bet teiksim shii pati mantriskaa kombinaacija tiek lietota kaa piedziedaajums ne vienaa vien no senaakaa slaanja latvieshu tautas dziesmaam un arii veel citaas kultuuraas.

Klausoties taas mantras, ko parasti vispaareeji lieto ikdienas gariigai praksei manupraat taas sliktaakaas sekas vareetu buut pasha klausoshaas cilveeka ieksheejie konflikti un stresi taa iemesla deelj, ka cilveeks nesaprotot un nezinot kultuurkontekstu laagaa nespeej vinjas pienjemt, baidaas utt.

 sit pa šķīvjiem/guga,  22:49:47 09.01.2006 
Paldies par info. Bet ir viens bet, kas man radās lasot Tavu tekstu un vispār. Vai mantras drīkst klausīties Rietumu cilvēks, kas nepārzin šos tekstus, vai tas nevar noves pie bistamām psihiskām sekām?

 guga, sit pa shkjiivjiem 22:02:02 09.01.2006 
Pienjemsim, ka runa iet par Maharishi Mahesh Yogi TM. Rietumu pasaulee parasti praktiski nezina, ka eksistee vispaariiga hindu tantriska meditaacijas sisteema, ko parasti angliski taa tulko un vaardkopu 'transcendentaalaa meditaacija' viennoziimiigi identificee ar Maharishi Mahesh Yogi TM sisteemu (kurai dziljaakaa noziimee laikam jau gan ir sava saistiiba ar to, kas plashaakaa noziimee, bet ko Maharishi tomeer stingri virza kaa specifisku proprietary sisteemu un TM iespeejamaas saistiibas ar tradicionaalaam hindu sisteemaam parasti neuzsver).

Maharishi Mahesh Yogi - bija pagaajushaa gadsmita viena no izcilaakajiem Indijas jogiem Svami Bramanadas Sarasvati skolnieks un sekretaars, kas gadsimta viduu bija Ziemeljindijas Shankaracharja, resp. Ziemeljindijas hindu religjiskais liideris. Peec Bramanandas aizieshanas muuzhiibaa Maheshs uz kaadu briidi dziivoja vientuljnieka dziivi, bet veelaak devaas uz Ameriku un pukju beerniem saaka sludinaat savu specifisko meditaacijas metodi - TM. Savaa veidaa iipasha varbuut ir arii pati metode, lai gan taa ir patiesiibaa vienkaarshi specifiska mantru meditaacija, bet veel vairaak izplatiishanas un apmaaciibas veids kaa arii pavadoshaas un ar to saistiitaas lietas, ko Maharishi Mahesh Yogi izplata piedevaam. Teiksim sidhi programma ir viena no lietaam, kas pa laikam piesaista paaugstinaatu interesi, taapat Maharishi Ajurveeda, Stapatjaveeda, Gandharvaveeda, 'pasaules valdiiba', plauksmes programmas, vides atveseljoshanas programmas un citi tml. pasaakumi...

 guga,  21:39:26 09.01.2006 
Kaadaa noziimee transcendentaalaa meditaacija? Kaa vispaariiga rakstura termins vai kaa specifiski Maharishi Mahesh Yogi izveidotaa sisteema?

Tartanga Tulku gabalinjsh - ljoti jauki, paldies!

 sit pa šķīvjiem,  20:56:17 09.01.2006 
Kāds var paskaidrot kas ir transcendentālā meditācija??

 TARTANGS TULKU,  16:49:42 09.01.2006 
Tiklīdz mūsu ķermenis un elpošana ir pietiekami nomierinājusies un atslābinājusies, tā uzreiz, gandrīz kā pēc burvju mājiena, rodas prieka sajūta. Šo sajūtu vajag vairot un krāt, jo prieka sajūta ir kum nije 'krējums', pati tās būtība. Un mēs varam ietekmēt prieka sajūtu, mēs varam panākt, ka tā kļūst bagātīgāka, dziļāka un plašāka. Tā var izaugt tik liela, ka kļūst mūžīga, ka to nekad vairs nevar zaudēt. Prieks sabiezē kā nektārs, mēs uzkrājam to savā ķermenī, mēs piepildām ar prieku ikvienu brīvo ķermeņa vietiņu. Izmantojot relaksāciju, mēs varam izdziedināt pat savu alkatību, šo savu ēnas pusi, savu nelīdzsvaroto daļu, kas darbojas pret mums. Šī nomierinošā prieka sajūta var dziedināt mūsu domas, sajūtas, uzskatus un apziņas radītos tēlus, apņemot un cauraužot tos tā, ka mūsu apziņā vairs nepaliek nekā negatīva.

 mb,  15:12:46 09.01.2006 
iesakuma vajag pilnigu ķermeņa relaksaciju panākt... un tad nomierināt prātu, atlaižot atnākušās domas, nepieķeroties... tikai vērojot

 sinx,  15:09:49 09.01.2006 
kā var panāgt ļoti dziļu meditācijas stāvokli, vai stundām sēžot krēslā un gaidot , kad tas pats iestāsies?

 Ausekliite Girts,  19:05:41 08.01.2006 
Jaa, vareetu buut, ka runaajam nedaudz katrs par citu. ;)
Me jau arii netaisa biznesa plaanu meditaacijai, bet apzinaaties ne tikai taas procesu, bet arii veelamaas sekas... ir
patiikami. Un taada apcere zinaamaa meeraa arii ver pat paariet apceres(bija gan kaut kaads sarezjgjiitaaks nosaukums
tai) meditaacijaa.

 Girts Auseklītei,  18:44:02 08.01.2006 
Domāju, mēs runājam par dažādām lietām.
Arī rakstā, vismaz es saprotu, ka runa iet par konkrētas meditācijas rezultātu gaidīšanu. Un līdz ar to, nesaņemšanu.
Banāla līdzība - ja visu dienu sapņo un gaida vakara seksa orgasmu, visticamāk, tā nebūs!

Tomēr, ja godīgi, es nedomāju arī, ko varētu saņemt no meditēšanas kā tādas! Man nav šāda 'biznesa plāna' ar
pesimistisko, reālo un optimistisko scenārijiem. Kam tas vajadzīgs, ja kaifīgs ir pats process? A ko tas atnesīs - to
arī kristīsim!

 Ausekliite Girtam,  18:34:16 08.01.2006 
Tad tu paareejaa laikaa aarpus mediteeshanas nemeedz iedomaaties, ko vareetu ieguut no mediteeshanas?

 Girts Auseklītei,  18:25:49 08.01.2006 
Meditācijas rezultātu laikam labāk tomēr negaidīt. Man parasti, to gaidot, izdodas saņemt trīs pirkstu kombināciju.
Varbūt citiem ir savādāk, nezinu.

Toties, vienkārši kaifojot par pašu procesu, rezultāts atnāk bez klauvēšanas!

 Ausekliite,  18:13:19 08.01.2006 
Tam, ka kristieshi ljoti kritizee Austrumu maaciibas, ak, cik biezji par pamatu ir vienkaarsha nezinaashana. Savukaart
dazjaadu tradicionaalo konfesiju maaciitaaji ir zinaams, ka savaas studijaas iekljauj arii Austrumu izzinaashanu. Ir
zinaami maaciitaaji, kuri uz veedisko un kristiigo ticiibu luukojas kaa uz kaut ko vienam otru papildinoshu. Tas gan,
diemzjeel, laikam nesakriit ar bazniicas konservatiivaas puses uzskatiem.

Jaa, raksts pozitiivs. Tiesa, shur tur me skjiet citaadaak. Piemeeram, par meditaacijas rezultaatu sasniegshanu, ja tos
negaida - tas vairaak liidzinaas par tautaa visai biezji pienjemto attieksmi, kad jautaa, kaa klaajas, atbildeet nevis
'labi', bet 'ne visai' un uzskaitiit likstas. Taa teikt, lai ljauna acs nenoskata. Tachu meditaacijaa atseviskjos avotos
ir tieshi taa teikts, ka, lai ar meditaaciju nodarbotos un dariitu to ar prieku, ir nepiecieshams noformuleet: ko
veelies no taa sanjemt. Liidz ar to arii gaidiit to. Taadaa noziimee, ka ja nav kaut aptuvena meerkja, tad attiistiibas
tempi ieveerojami paleeninaas.
Cita lieta gan ir rakstaa piemineetaa koncentreeshanaas uz darbiibu, nevis rezultaatu. Ja sakoncentreejas paaraak uz
veelmi, taada paarmeeriiba ir pasham trauceejosha. Bet nezisleedz veelmes esamiibu un gaidiishanu.
Bet varbuut kaut kas no me puses nebija attieciibaa uz Nishi teikto nebija izprasts liidz galam??!

 meitene,  12:34:00 08.01.2006 
forš raksts!!! Paldies :) tā sajūta, kad saplūsti ar visu apkārtesošo...(te iederējās tikai šīs trīspunktes)

 Arfa, Guntis Strautnieks, guntis.str@m 00:12:00 07.01.2006 
Bet kur mana apziņa paliks?

 MB,  11:40:06 06.01.2006 
Kristieši kritizē bet paši piekopj...

 Guntis Strautnieks, guntis.str@mail.ru 11:36:09 06.01.2006 
Ne visas meditacijas sisteemas nes labumu cilvekam...Uz to var ari ljoti iegraabties...Ne velti kristieshi ljoti
kritizee meditaciju un visas Austrumu maaciibas...Jo dazhreiz zem taam sleepjaas 'viltus guru'...Kas Juus padaris par
saviem vergiem - iznjems Jusu apozinju un ieliks tur kaadu astraalaas pasaules garu - kas Juus pakljaus savaa varaa...