Medicīnas cigun

Medicīnas cigun ir sena Ķīnas ārstniecības un atveseļošanās sistēma, kas ietver “trīs dārgumus” – pareizu elpošanu, pareizas kustības un pareizu domāšanas veidu. Latvijas Veselības ministrijā medicīniskais cigun ir apstiprināts par oficiālu ārstniecības un profilakses metodi, tā dēvēto medicīnas tehnoloģiju.

 Medicīnas cigun ir sena Ķīnas ārstniecības un atveseļošanās sistēma, kas ietver “trīs dārgumus” – pareizu elpošanu, pareizas kustības un pareizu domāšanas veidu. Latvijas Veselības ministrijā medicīniskais cigun ir apstiprināts par oficiālu ārstniecības un profilakses metodi, tā dēvēto medicīnas tehnoloģiju.
Terapeitiskā efekta pamatā ir tradicionālā Ķīnas medicīnas mācība par ci enerģiju, par to, kā tās stāvoklis un cirkulācijas veids ietekmē veselību. Ārstniecībā un profilaksē tiek izmantoti divi cigun terapijas veidi: cigun vingrinājumi (kustības, elpošanas un mentālie), ko pacients vai pacientu grupa izpilda speciālista (kas parasti tiek dēvēts par cigun meistaru) vadībā, un arī tā dēvētās ārējās ci iedarbība. (Ārējā ci ir enerģija, kas uz pacientu tiek izstarota no cigun meistara ķermeņa dažādām zonām un punktiem vai nu tiešā kontaktā, vai bez tā.) Šoreiz parunāsim par vienu no “trim dārgumiem” – pareizu domāšanas veidu. Un sāksim ar prāta nomierināšanu, ko var panākt ar centrēšanas metodi.


Definīcija un uzdevums


Centrēšanas būtība ir visas savas uzmanības un apziņas ievietošana ķermeņa iekšienē. Pirms tehnikas sīkāka apraksta piedāvāju īsu teorētisku ievadu.
Galvenais centrēšanas uzdevums ir prāta nomierināšana. Mūsu saprāts, apziņa un prāts tradicionāli ir raduši visu kontrolēt. Prātā pastāvīgi rosās domas. Tās var būt gan patīkamas, gan nepatīkamas, bet vienmēr ir plūstošas, mainīgas, un, ja domām tiek ļauta vaļa, tās jau pēc dažām minūtēm novērš mūsu uzmanību no veicamā uzdevuma.


Kas notiek centrēšanas stāvoklī


Laikā, kad prāts ir mierīgs, organismā notiek daudzi svarīgi fizioloģiski procesi. Nozīmīgākie no tiem ir trīs: atpūšas galvas smadzeņu garoza, sāk intensīvāk darboties smadzeņu zemgarozas centri, dziļi atslābinās lielie un mazie muskuļi. Mēģināsim sīkāk paanalizēt, kas īsti šais procesos notiek.
Pirmkārt, centrēšanas stāvoklī atpūšas galvas smadzeņu garoza. Garoza atpūšas, tātad ātrāk atjaunojas spēki. Ir taču zināms, ka piecu minūšu ilga dziļa atslābināšanās sniedz tādu efektu, it kā gulēts būtu vismaz pusstundu. Tā notiek tāpēc, ka garozu ātrāk atstāj uzbudinājuma perēkļi. Šie perēkļi pamatā ir elektriski impulsi, un uzmanības koncentrēšana ķermeņa iekšējos apgabalos pārslēdz elektrisko aktivitāti uz iekšieni. Šāda pārslēgšana ir iespējama tādēļ, ka pastāv tā dēvētās kortikoviscerālās saiknes, proti, smadzeņu garozas (latīņu cortex) saiknes ar iekšējiem orgāniem (latīņu viscera). Tātad eksistē smadzeņu saikne ar jebkuru no iekšējiem orgāniem, un šī saikne ir jātrenē. Centrēšanas procesā šī saikne ar domu spēku palīdz pārslēgt garozas enerģiju uz iekšieni.
Otrkārt, centrēšanas stāvoklī sāk labāk darboties zemgaroza. Smadzeņu zemgarozas centru mums ir ļoti daudz. Šie centri un dziedzeri vada visus orgānus. Vislabāk pazīstamie centri ir hipofīze, kas ražo hormonus visu endokrīno dziedzeru vadīšanai, hipotalāms, kas kopā ar citām smadzeņu struktūrām atbild par uztveri un emocijām, un čiekurveida dziedzeris epifīze, kuras pārziņā ir cilvēka bioritmu organizācija un pigmentācijas apmaiņa. Bet zemgarozā ir vēl daudzi citi centri.
Prāts ir radis visu kontrolēt. Padod tik prātam barību, un tas šo barību bezgalīgi zelēs un atgremos – atkal un atkal no jauna pārmals domas. Tomēr prāts maldās, domādams, ka spēj pilnībā kontrolēt veselības stāvokli. Uzdodiet prātam jautājumu: Cik kortikoliberīnus mana hipofīze ir saražojusi pēdējo divu minūšu laikā? Atbildes vietā – klusums. Un kā nu ne – prāts, visticamāk, nemaz nezina, ka tie kortikoliberīni vispār ir. Tomēr bez tiem mēs nevaram dzīvot – šīs vielas regulē daudzu dzīvībai svarīgu hormonu veidošanos. Nupat minētais ir tikai viens piemērs, bet organismā ir tik daudz kā tāda, par ko mēs nemaz nezinām! Tāpēc ar mums nenotiks nekas ļauns, ja prāts mazliet atpūtīsies. Tas nāks tikai par labu. Nebūdami pakļauti pastāvīgai apziņas kontrolei, smadzeņu zemgarozas centri strādā pat labāk.
Treškārt, centrēšanas stāvoklī atslābinās muskuļi. Atslābināts muskulis labāk atpūšas, jo to vadošie galvas smadzeņu centri atbrīvojas no uzbudinājuma. Tas notiek tāpēc, ka sasprindzināts muskulis pastāvīgi raida uz smadzenēm signālu “es strādāju, man vajadzīgs nervu stiprinājums”, bet atslābināts muskulis šādu signālu neraida. Smadzenes nestrādājošam muskulim, protams, pārstāj veltīt papildu uzmanību, un sākas ilgi gaidītā atpūta.
Turklāt atslābinātā muskulī uzlabojas asinsrite, it īpaši – sīkajos asinsvados. Līdz ar to paātrinās vielmaiņa un no asinīm tiek ātrāk izvadīti sārņi. Arī tas rada patīkamas sajūtas.
No psiholoģijas un enerģētikas viedokļa, nomierinot prātu, tiek saglabāta enerģija, ko mēs bieži vien mēdzam izšķiest, lai gūtu ārēju kairinājumu, vārdu sakot, kosmosa apsildīšanai.


Pasaule paģēr mūsu uzmanību. Jo uzmanība nozīmē spēku, enerģiju. Un visai daudz ir to, kas vēlas no mums šo enerģiju iegūt. Tā ir ļoti vērtīga, jo cilvēks ir šīs planētas augstākā būtne, un Dievs viņu apgādā ar visaugstākās kvalitātes enerģiju. Šī enerģija ir ļoti radoša. Un mēs to tērējam, ja esam stipri uzbudināti, satraukti. Stiprs uzbudinājums ir nelīdzsvarotu ārējo kairinātāju sekas. Sv. Damaskas Jānis raksta, ka šādos gadījumos enerģija pārvēršas kaislībā, un kaislību nomaina skumjas.
Ķīniešu tradīcijā ir jēdziens pieci zagļi. Raug, ko par tiem raksta vienas no, manuprāt, labākajām grāmatām par Taidzi Cjuaņ autors Čou Dzinhua: “Dao teorijā ir aprakstītas pāru atbilstības: enerģija un nieres, gars un sirds, dvēsele un aknas, Po jeb dvēseles neapzinātais un plaušas, zināšanas un liesa. Ja visas šīs dzīvībai svarīgās enerģijas un orgāni spētu mijiedarboties tā, kā daba to noteikusi, jūs izjustu brīnišķīgu vienotību ar dabisko Dao ceļu. Tomēr “pieci zagļi” pārtrauc orgānu un enerģiju dabisko mijiedarbību, traucējot meditāciju un/vai ikdienas dzīvi. Šie pieci zagļi ir acis, ausis, mute, deguns un apziņa. Ja tiem tiktu ļauta vaļa, tie nozagtu ķermenim visu iekšējo enerģiju. Tāpēc tiek piedāvāti dažādi līdzekļi, kā saglabāt kontroli pār tiem.
Ir teikts, ka ausīm ir jāpaliek bez dzirdes, lai enerģija varētu koncentrēties nierēs. Acis ir jāaizver, lai tās būtu bez redzes un apzinātā jeb nomodā esošā dvēsele koncentrētos aknās. Mute ir jātur ciet, lai tā būtu bez valodas, un gars koncentrētos sirdī. Degunam jāpaliek bez ožas, un Po tiek virzīts uz plaušām. Un, visbeidzot, prāts jātur bez satraukuma, lai zināšanas jeb izpratne koncentrētos liesā.”1 Neiedziļināsimies terminoloģijas sīkumos, jo ir atšķirība starp to, ko ar vārdiem dvēsele un enerģija saprotam mēs un ko ar to domā daoisti. Bet ne jau par to mēs vēlamies runāt. Galvenais ir – ko darīt, lai saglabātu enerģiju.


23.12.2005

Komentāri:

 Karlsons, Gunti  15:28:43 03.01.2006 
tu dullais... :D

 Guntis Strautnieks, guntis.str@mail.ru  15:13:35 03.01.2006 
Guntis jaukai meitenei iedeva Pashrealizaciju LIDO kroogaa Doma laukumaa Jaungada pirmajaa dienaa
:)

 Falunj Da Fa, Gutni   20:26:44 02.01.2006 
es tevi meklēju, meklēju...

 Falunj Da Fa, Gutni   20:25:12 02.01.2006 
es tevi meklēju, meklēju...

 Karlsons,   20:23:48 02.01.2006 
Guntis vēl šogad nav manīts... vai kas noticies būtu?

 mb, Wellata  09:24:05 29.12.2005 
ja ir pareizs, tad jābut arī nepareizam;-)))

 Wellata ,   17:46:06 28.12.2005 
wtf ir ' pareizu domāšanas veidu'? tātad ir arī 'nepareizs' domāšanas veids?

 Guntis Strautnieks, guntis.str@mail.ru  09:46:23 28.12.2005 
Ja kaads velas par medicinu utt. materialus elektroniskaa formaataa:http://www.metanauka.ru

 Guntis Strautnieks, guntis.str@mail.ru  15:38:12 27.12.2005 
Varu interesentiem - medikjiem utt. piedaavaat kopiju no Sahadza-Jogas izdevuma - kalendaara
formaata rokasgraamata par Sahadza-Jogas mediciinu ar praktisko pielietoshanu un zinatniskajiem
petijumiem...Nav Sahadza-Jogai nearstejamu slimibu...ir tikai cilveeku neveeleeshanaas atziit savas
kljuudas !

 Guntis Strautnieks, guntis.str@mail.ru  15:52:55 23.12.2005 
Kur tad palika Falunj Da Fa ???