Mūsu pasaule ir virtuāla. Varbūtība 20%

Ļoti populāra hipotēze ir, ka visi mēs dzīvojam nevis reālā pasaulē, bet gan datorsimulācijā. Kāda ir varbūtība, ka tas tā ir? Oksfordas universitātes profesors Niks Bostroms mēģināja atbildēt uz šo jautājumu un nonāca pie negaidīta secinājuma: ir 20% iespējamība, ka mēs dzīvojam nevis reālā bet modelējamā Visumā.
Ir plaši atzīts, ka prāta darbība ir smadzeņu darbības rezultāts – neirobiologi to jau sen ir apstiprinājuši, un šo aksiomu apšauba retais. Tādējādi, šķiet, ka precīza kopija no mūsu neironos notiekošajiem procesiem būs tāds pats prāts un izpratne, kā dzīvam cilvēkam. Cilvēce ir pat guvusi nelielus panākumus šajā jomā: mēs varam radīt mākslīgo tīkleni, sinapses, algoritmus, kas kopē atsevišķas smadzeņu funkcijas, u.c. Tas ļauj domāt, ka potenciāli, prātu un apziņu var “palaist no cietā diska”, ta ir – pārnest cilvēku virtuālajā pasaulē. Protams, pie pašreizējā līmeņa tehnoloģijām mēs to nevaram izdarīt, bet tas ir teorētiski iespējams nākotnē. Turklāt, mēs varam modelēt neskaitāmas virtuālas pasaules.

Ļoti populāra hipotēze ir, ka visi mēs dzīvojam nevis reālā pasaulē, bet gan datorsimulācijā. Kāda ir varbūtība, ka tas tā ir? Oksfordas universitātes profesors Niks Bostroms mēģināja atbildēt uz šo jautājumu un nonāca pie negaidīta secinājuma: ir 20% iespējamība, ka mēs dzīvojam nevis reālā, bet modelējamā Visumā.
Ir plaši atzīts, ka prāta darbība ir  smadzeņu darbības rezultāts – neirobiologi  to jau sen ir apstiprinājuši, un šo aksiomu apšauba retais. Tādējādi, šķiet, ka precīza kopija no mūsu neironos notiekošajiem procesiem būs tāds pats prāts un izpratne, kā dzīvam cilvēkam. Cilvēce ir pat guvusi nelielus panākumus šajā jomā: mēs varam radīt mākslīgo tīkleni, sinapses, algoritmus, kas kopē atsevišķas smadzeņu funkcijas, u.c. Tas ļauj domāt, ka potenciāli, prātu un apziņu var “palaist no cietā diska”, ta ir – pārnest cilvēku virtuālajā pasaulē. Protams, pie pašreizējā līmeņa tehnoloģijām mēs to nevaram izdarīt, bet tas ir teorētiski iespējams nākotnē. Turklāt, mēs varam modelēt neskaitāmas virtuālas pasaules.
Kad skaitļošanas tehnoloģijas būs pietiekami attīstītas, esošu cilvēku apziņu kopēšanu uz cietā diska varēs aizstāt ar jaunas unikālas programmas ierakstu – ar jaunu dzīvu būtni. Ar elektronisko signālu virtuālajām acīm, ausīm, smadzenēm varēs nodot  tādu pašu informāciju kā saņem jebkura reāla radījuma smadzenes. Tā būs “Matrica” – simulēts virtuāls visums ar patvaļīgiem fizikas likumiem. Kas izriet no šī pieņēmuma?
Niks Bostroms uzskata, ka pēc pirmās virtuālās pasaules veidošanas, cilvēce neizbēgami radīts jaunas: simtiem, varbūt tūkstošiem, pat simtiem tūkstošu. Ja būtnes modelētajās pasaulēs būs pietiekoši attīstītas, tās arī sāks veidot savas virtuālās pasaules. Tādējādi viena reālā pasaule ar vienu virtuālo pasauli diez vai pastāv. Drīzāk, vai nu “Matrica” nepastāv, vai to ir tūkstošiem, miljoniem, miljardiem.
Kurš variants tiešām eksistē: ir “Matrica”, vai nē? Atbildēt uz šo būs iespējams tikai tad, kad cilvēce tādu radīs un sāks palielināt modelēto pasauļu skaitu. Tad jautājumam, “vai ir Matrica?” būtu acīmredzama atbilde. Šeit svarīgākais jautājums: vai cilvēce pati dzīvo simulētā vai reālā Visumā?
Niks Bostroms ir aprēķinājis varbūtību. Tā kā fiziskais Visums var būt tikai viens, bet virtuālie miljardiem, tad varbūtība, ka mēs dzīvojam “Matricā”, nevis reālajā pasaulē ir ļoti liels. Līdz šim mēs esam pieņēmuši, ka mūsu visums ir reāls tikai tāpēc, ka neesam saskārušies ar modelēto pasauli. Bet tiklīdz šīs tehnoloģijas mums būs, situācija kardināli mainīsies: imitētas pasaules radīšana dos mums pamatu uzskatīt, ka mēs dzīvojam simulētā visumā.
Niks Bostrom ir aprēķinājis virtuālā realitātes tehnoloģijas radīšanas tuvākajā nākotnē iespējamību. Pastāv vairāki iemesli, kāpēc mēs nevarētu radīt tādu pasauli: tehnoloģijas, ētika, pieprasījuma trūkums, uc. Tādējādi saskaņā ar zinātnieka aprēķiniem, iespēja, ka mēs kādu dienu izveidosim virtuālo pasauli, ir vienāda ar 20%. Šis skaitlis ir vienāds ar varbūtību, ka mēs jau dzīvojam “Matricā”. Ja virtuālās pasaules attīstībā šķēršļi būs sarežģītāki, nekā tas šķiet no pirmā acu uzmetiena, iespējamība samazinās līdz 5-10%. Tomēr pat tas, iespējams, ir vairāk nekā tika gaidīts, uzdodot jautājumu: vai mēs dzīvojam “Matricā”?

17.05.2012

Komentāri:

 D  11:43:09 24.07.2012

Nu tad kad kāds to reāli izdarīs, par ko stipri šaubos, tad arī parunāsim, pagaidām tās ir tikai fantāzijas. Apziņa nav smadzeņu produkts.