Par miegu

Miegs – tas ir vēl joprojām līdz galam neizpētīta, bet ļoti svarīga mūsu dzīves sastāvdaļa. Trešo daļu dzīves mēs pavadām miegā. Miegs ir nomoda un apziņas polaritātes pāris, t.i., bez miega nav nomoda, kā bez tumsas nav gaismas. Un tas tā ir burtiski, jo bez miega cilvēks nevar dzīvot – tas ir pierādīts arī pētījumos, un bez kvalitatīva miega – nevar kvalitatīvi dzīvot.
Kas tad ir kvalitatīvs miegs? Un kas vispār ir miegs?

Īsi par miegu…


Miegs – tas ir vēl joprojām līdz galam neizpētīta, bet ļoti svarīga mūsu dzīves sastāvdaļa. Trešo daļu dzīves mēs pavadām miegā.
Miegs ir nomoda un apziņas polaritātes pāris, t.i., bez miega nav nomoda, kā bez tumsas nav gaismas. Un tas tā ir burtiski, jo bez miega cilvēks nevar dzīvot – tas ir pierādīts arī pētījumos, un bez kvalitatīva miega – nevar kvalitatīvi dzīvot.
Kas tad ir kvalitatīvs miegs? Un kas vispār ir miegs?
Miegs ir stāvoklis , ko raksturo:
1) tipiska poza
cilvēki guļ guļus ar aizvērtām acīm; atsevišķi dzīvnieki – stāvus un vaļā acīm, piemēram, zirgi; daži ar galvu uz leju, piemēram, sikspārņi,
2) minimāls kustīgums
dabā relatīvi, jo, piemēram, zivis un delfīni peld miegā, bet albatrosi var lidot guļot,
3) samazināta reakcija uz kairinājumiem
bet tā tomēr ir saglabāta,
4) atgriezeniskums,
5) sugai raksturīgs miega ilgums un arī diennakts periods, kas atvēlēts miegam
piemēram, cilvēki guļ tumsā, bet pūces, grauzēji, sikspārņi gaismā; miega ilgums cilvēkam vidēji 8 stundas diennaktī, žirafei 2 stundas diennaktī, mazajam sikspārni 20 stundas diennaktī

Miega struktūra jeb arhitektūra.
Pašreizējie priekšstati par miegu, kas balstās uz plašiem zinātniskiem pētījumiem, ir izkristalizējušies pēdējos 50 gados.
Miegam ir 2 fāzes (stadijas):
1) miegs bez ātrajām acu kustībām (NREM – non-rapid eye movement)
2) miegs ar ātrajām acu kustībām (REM – rapid eye movement).

Šajās stadijās ir atšķirīga smadzeņu darbības intensitāte, kustību intensitāte un muskuļu saspringums, dažāda ir iespēja cilvēku pamodināt, t.i., ir dažādi pamošanās sliekšņi, dažādi ir acu kustības ātrumi. Sapņus cilvēks redz REM fāzē, bet svarīgākais ir tas, ka ir nepieciešama pareiza šo fāzu maiņa, lai miegs būtu kvalitatīvs.

Miegs ir vitāli svarīgs cilvēka organisma stāvoklis. Kad organismam nepieciešams miegs, tā iestāšanās ir neizbēgama.
Miegs ir aktīvi regulēta un organizēta bioloģiskā funkcija.

Miegu regulē 3 procesi
1) hameostātiskais process – to miegu nosaka iepriekšējā miega un nomoda daudzums,
2) cirkadianais process – regulē miega/ nomoda maiņu 24 stundu laikā,
3) process, kas regulē 2 miega fāžu maiņu miega laikā ( NREM un REM)
Šo procesu un arī to savstarpējo saistību izpēte turpinās visā pasaulē.

Cilvēkam vidēji nepieciešams 8 stundu miegs, kaut katram indivīdam var būt savs ģenētiski noteikts miega ilgums. Ir pierādīta miega nepārtrauktības nozīme. Ja cilvēks guļ mazāk par vidēji 8 stundām, vai miegs nav bijis nepārtraukts (diennakts darbs, jaunie vecāki) kaut kopumā diennaktī varbūt pat gulēts vairāk par 8 stundām – tas nepārprotami ietekmē daudzus notikumus nākamajā dienā: samazināta uzmanība, iegaumēšanas un domāšanas grūtības, kas, savukārt, samazina darba spējas, mācību kvalitāti un paaugstina, piemēram, satiksmes negadījumu risku.

Bet par šiem stāvokļiem cilvēki parasti ārstiem nesūdzas un viņu pašsajūta uzlabojas, ja nākamajā naktī ir iespēja izgulēties. Pie ārsta cilvēks griežas ar sūdzībām par bezmiegu, kas ir viens no traucēta miega simptomiem.


 


Lai aizmiegot nebūtu jāskaita aitiņas


Miega speciālisti joprojām nezina skaidru atbildi, kādēļ cilvēki guļ, taču ikviens zina, ka tas ārkārtīgi ietekmē cilvēka labsajūtu un darba spējas. Miegs ir pasīvs process. Aizmigt vajadzētu, atslābinot ķermeni un nemanāmi iegrimstot miegā, nevis ar piepūli cenšoties sevi iemidzināt.
Ja tevi ilgstoši nomoka bezmiegs, vai arī miegs ir nemierīgs un sapņi – murgaini, tu bieži uztrūksties no miega, vai arī aizmiedz ar lielām grūtībām, tad ieteicams konsultēties ar ārstu. Ja problēma ir pārejoša, tu vari sev palīdzēt ar vienkāršiem, bet dažreiz grūti izpildāmiem, ieteikumiem, lai miegs būtu ciešs un atspirdzinošs.
1. Nodrošini sev pietiekami ilgu laiku miegam – pieaugušam cilvēkam vajadzīgas septiņas līdz astoņas stundas miega (ņemot vērā, ka tev ir grūti aizmigt, pierēķini vēl kādu stundu). Bērniem un pusaudžiem parasti ir nepieciešams ilgāks laiks miegam.
2. Ja tu strādā dažādās maiņas, nemaini savus gulēšanas laikus nedēļas nogalēs vai brīvdienās, bet centies uzturēt savu pierasto miega režīmu, ja iespējams.
3. Samazini kofeīna patēriņu. Kafija, kolas, šokolāde un citi dzērieni ar kofeīna piedevu rada satraukumu, nevis uzmundrinot mūs, bet gan neļaujot mums atslābt. Kofeīna iedarbība var turpināties no sešām līdz astoņām stundām. Ja tev ir problēmas ar miegu, tad kofeīna produktus nevajadzētu lietot vispār.
4. Nelieto alkoholu. To uzskata par nomierinošu līdzekli, kas uzdzen miegainību, taču tas miegu padara trauslu un ir vajadzīgs ilgāks laiks pēc alkohola lietošanas, lai labi izgulētos. Alkohols arī veicina krākšanu un elpošanas traucējumus (elpošanas pārtraukšanu miega laikā). Turklāt krākšana ietekmē arī partnera miegu.
5. Izvairies no stresa, vai pieej problēmām konstruktīvi. Sarakstīts milzum daudz grāmatu par to, kā cīnīties ar stresu, taču tas vairs neattiecas uz šī raksta galveno tēmu. Tomēr, ja satrauktas domas neļauj doties pie miera, tad pirms gulētiešanas ieteicams uzrakstīt iespējamos risinājumus.
6. Seksuālās aktivitātes vēlams ieplānot, lai tās netraucētu pietiekami izgulēties.
7. Vingro regulāri, taču nevingro neilgi pirms gulētiešanas. Vingrošana paaugstina ķermeņa temperatūru, un ja tā notiek neilgi pirms gulētiešanas, var izraisīt bezmiegu.
8. Arī depresija var negatīvi ietekmēt miegu.
9. Nelieto tabakas produktus. Nikotīns ir gan stimulējošs, gan atslābinošs līdzeklis, un lielā mērā tas ietekmē miegu. Bez tam, tabakas dūmi var pastiprināt deguna aizsprostošanos un veicina krākšanu, kā arī elpošanas traucējumus miegā.
10. Miegu traucē arī akūtas vai hroniskas sāpes. Šīs sāpes nomierinošie preparāti, kas satur opiju, var pastiprināt krākšanu un elpošanas traucējumus miegā.
11. Konsultējies ar savu ģimenes ārstu, ja bezmiegu vai miega traucējumus nav izdevies atrisināt ar augstāk minēto ieteikumu palīdzību.


Miega deficīts traucē gūt panākumus


Slikti izgulējies cilvēks karjerā negūst spožus panākumus. Kā norāda Vācijas Miega zinātnes un miega medicīnas asociācija (DGSM), neliela snauda dienas vidū palīdz atgūt spēkus un veicina darba spējas.
Intervijā vācu ekonomikas žurnālam “Capital” DGSM vadītājs Gērans Hajaks norādīja, ka veselīgs miegs nodrošina panākumus darbā. Pēc viņa vārdiem, “slikti izgulējušies cilvēki biežāk paliek zemākajās algas kategorijās, savukārt labi izgulējušies cilvēki nopelna vismaz divreiz vairāk un karjeras sasniegumos tiek daudz tālāk nekā pārējie.”
Ja rītos divu stundu laikā pēc pamošanās cilvēks nespēj aizgaiņāt miegu, tad šī pazīme norāda uz miega trūkumu. Īsu pusdienas laika snaudu Hajaks uzskata par “vienu no svarīgākajām nākotnes stratēģijām” biznesā. Labi izgulējies cilvēks lietderīgāk izmantos darba laiku nekā tas, kurš nemitīgi žāvājas un izjūt miegainību.
Atkarībā no individualitātes, pieaugušo cilvēku organismā izjūtams divu vai triju fāžu noguruma ritms. “Tie, kuriem izdodas šīs fāzes izmantot nelielai snaudai, pēc tam spēj labāk sakoncentrēties darbam,” apgalvo zinātnieks. Viņš iesaka snaust ne ilgāk par 30 minūtēm.


Smadzenes daļēji spēj kompensēt miega trūkumu


Studentiem un maiņu strādniekiem jau sen zināms, ka miega trūkums nelabvēlīgi ietekmē smadzeņu darbību. Tomēr žurnālā “Nature” publicētie Sandjēgo universitātes profesora, psihiatra Kristiana Gilina vadībā veiktie pētījumi liecina, ka smadzenes daļēji spēj kompensēt miega trūkumu. Miega trūkumā nonākušas smadzenes aktivizē noteiktas savas daļas. Tā tiek aktivizētas daļas, kas saistītas ar runas spējām, bet samazinās to daļu aktivitāte, kas .atbildīgas. par matemātisku funkciju veikšanu. Tās smadzeņu daļas, kas visaktīvāk darbojas nomodā, miega trūkuma gadījumā ir vislielākās cietējas, tādēļ tās cenšas savu funkciju veikšanā iesaistīt tobrīd neizmantotos smadzeņu resursus, uzskata speciālists.
Tomēr pat vienkārši atmiņas testi liecina, ka pēc bezmiega nakti negulējuši cilvēki uzrāda par 50 procentiem sliktākus rezultātus nekā naktsmieru baudījušie.


Nepareizs miega ilgums kaitē sirdij


Piecas stundas miegam ir par maz, 11 – par daudz. Amerikāņu zinātnieku veiktā pētījuma rezultāti liecina, ka miega badā dzīvojošām sievietēm, kā arī tām, kas guļ pārāk ilgi, ir lielāks risks saslimt ar sirds asinsvadu slimībām, ne kā tām sievietēm, kas regulāri miegā pavada astoņas stundas.
Speciālisti analizēja datus par 71 000 sieviešu miegu 10 gadus ilgā periodā, konstatējot, ka daiļā dzimuma pārstāvēm, kas miegam ļaujas piecas vai pat mazāk stundas diennaktī, ir par 45 procentiem lielāks risks iedzīvoties koronāro artēriju sašaurinājumos salīdzinājumā ar kontroles grupu, kas gulēja astoņas stundas.
Tām sievietēm, kas miegā pavadīja vidēji sešas stundas, sirds asinsvadu saslimšanas risks pieauga par 18 procentiem salīdzinājumā ar kontroles grupu, bet septiņu stundu atpūtas piekritējām – par deviņiem procentiem. Aprēķinos tika ņemti vērā papildus faktori, piemēram, liekais svars un smēķēšana.
Zinātniekus pārsteidza arī pretējais efekts – pārāk ilgs miegs kaitē sirdij. 11 stundas dienā guļošām sievietēm slimības risks pieauga par 38 procentiem, liecina Bostonas mediķu dati. Iepriekš veiktajos pētījumos tika gūti pierādījumi nepietiekami ilgā miega saistībai ar paaugstinātu asinsspiedienu, sirds darbības biežuma nestabilitāti un palielinātu kortizola līmeni.
Taču Bostonas grupas pētnieki norādīja, ka maz ir zināms par nepietiekama un pārmērīgi gara miega ilgtermiņa ietekmi uz kopējo veselības stāvokli, piemēram, par saistību ar sirdstrieku un sirds asinsvadu slimību risku.
Koronārās sirds slimības izraisa koronāro asinsvadu sašaurināšanās, kas bieži var novest pie sirdstriekas. Taču riska faktorus ietekmē arī dažāda dzīves stila izvēle – smēķēšana, fiziski vingrinājumi un diēta. Jaunākie pētījumi liecina, ka šeit var pieskaitīta arī gulēšanas paradumus.
Miega speciālists Nadžibs Ajass, kura vadībā notika pētījumi, iegūtos datus nosauca par nozīmīgu vēstījumu cilvēkiem, kas arvien vairāk strādā un vakaros vēlu skatās televizoru vai lieto internetu. Atbilstoši ilgs miegs ir uzskatāms nevis par luksusu, bet gan par veselīga dzīvesveida sastāvdaļu.
Pētījumā piedalījās gandrīz 122 000 medmāsu vecumā no 35 līdz 55 gadiem, daļai no kurām bija jāatbild uz jautājumiem par miega paradumiem. No šajā grupā iekļautajām 71 617 personām vairāk nekā 900 piedzīvoja sirdslēkmes, no kurām 271 izrādījās letāla.


 


Labāk izgulēties, nekā…


Pastāvīga neizgulēšanās cilvēka organismā izraisa parādības, kas tuvas novecošanās procesam. Pie šādas atziņas nonākuši Čikāgas universitātes zinātnieki, novērojot miega ietekmi uz jaunu cilvēku fizioloģiskajām funkcijām, kas bija brīvprātīgi pieteikušies eksperimentam.
Mūsdienās vairums attīstīto rietumvalstu cilvēku diennaktī guļ vidēji 7,5 stundas, bet 20. gs. sākumā šis rādītājs tajās pašās valstīs bija 9 stundas. Nakts miega ilguma samazināšanās izskaidrojama ar strādāšanu maiņās un pieaugušajām atpūtas un izklaides iespējām vakara stundās.
Par miegu un sapņiem cilvēki vienmēr ir izrādījuši lielu interesi, bet agrākos laikos pētījumi aprobežojās galvenokārt ar miega trūkuma ietekmi uz smadzeņu funkcijām. Amerikāņu zinātnieki nolēma noskaidrot miega nepietiekamības ietekmi uz organisma fizioloģiskajām funkcijām kopumā. Britu medicīnas žurnālā «Lancete» ievietotajā publikācijā Čikāgas universitātes pētnieki ziņo, ka jau dažas dienas pēc tam, kad brīvprātīgajiem eksperimenta dalībniekiem miega ilgumu samazināja no 8 stundām līdz 4 stundām, viņu organismā notika krasas fizioloģiskas izmaiņas — asinīs palielinājās cukura daudzums un tika izjaukts hormonu līdzsvars. Šīs parādības raksturīgas organisma novītuma sākumam un agrīnajām diabēta stadijām. Drīz vien tika konstatēti arī citi padzīvojušu cilvēku veselības traucējumi — paaugstināts asinsspiediens, svara palielināšanās un slikta atmiņa. Savukārt tiem eksperimenta dalībniekiem, kam nakts miegs ilga 8 stundas, fizioloģiskās sistēmas sāka strādāt ievērojami labāk nekā jebkad agrāk, kad tika gulēts mazāk.
Čikāgas zinātnieku pētījums neapstrīdami liecina, ka organisma normālai funkcionēšanai nepieciešams vismaz astoņu stundu ilgs nakts miegs.


 


Miega traucējumi


Gulēt gultā un gaidīt miega atnākšanu ir gandrīz tas pats, kas pavadīt nakti klusā ellē. Pulkstenis, šķiet, apstājies, katra skaņa apkārtējā vidē, vai tas būtu pilošs krāns, vai gultas kājgalī ošņājošs suns, kļūst arvien spēcīgāka, un kaitinoši par sevi atgādina maznozīmīgi dienas notikumi. Laipni lūdzam bezmiegā.
Miega traucējumi, vai tajos būtu vainojams bezmiegs, darba grafiks, vai slima ģimenes locekļa kopšana, skar milzum lielu cilvēku skaitu un sabiedrību kopumā. Aptuveni 40 miljoni amerikāņu cieš no hroniskiem miega traucējumiem, liecina ASV Miega traucējumu pētījumu institūta aprēķini, bet vēl 20-30 miljoniem ASV iedzīvotāju ir pārejošas ar miegu saistītas problēmas.
Satriecošas ir ar miega traucējumiem saistīto problēmu radītās izmaksas. Institūts vērtē, ka tieši zaudējumi no bezmiega ik gadu ir 15,9 miljardi dolāru, bet vēl 100 miljardi dolāru ir netiešās izmaksas, piemēram, par īpašuma bojājumiem, tiesāšanos, pacientu hospitalizāciju un nāves gadījumiem neizgulēšanās un miega traucējumu dēļ.
Miega problēmas var radīt kofeīna un alkohola pārmērīga lietošana, medikamentu lietošanas blaknes, kā arī citu kaišu, piemēram, artrīta un žultspūšļa slimības. Miegu var traucēt arī novirzes psihē, piemēram, depresija. Taču lielākoties miega traucējumus izraisa negulētas naktis vai miegs ar pārtraukumiem.
Eksperti lēš, ka 95 procentu cilvēku ar miega problēmām nav noteikta diagnoze. Viņi bezjēdzīgi cieš situācijā, ko varētu novērst ārstējot.
Par traucētu miegu jāuzskata situācija, kad tiek ietekmēts miega ilgums, kvalitāte vai miega izpausmes.
Kas miegā notiek organismā?
Miega traucējumus jādala trijās daļās – primārie miega traucējumi, sekundārie miega traucējumi, ko izraisa psihiskas novirzes, un citi miega traucējumi, kas ir saistīti ar veselības stāvokli un atkarību.
Primāros miega traucējumus izraisa iekšējas problēmas aizmigšanas un pamošanās ciklā. Tie tiek pieskaitīti disomnijām un parasomnijām.
Disomnijas ietver:
• miega daudzuma, kvalitātes un laika novirzes, tajā skaitā traucējumus organisma bioloģiskajā pulkstenī;
• hipersomniju, kas izpaužas kā pārāk ilga gulēšana un gulēšana nelaikā;
• narkolepsiju – spēju un nepārvaramu vēlmi gulēt jebkurā diennakts laikā;
• primāro insomniju, kas saistīta ar nemieru miegā vai nomodā;
• stāvokli, kad miegā apstājas elpošana.
Parasomnijas parasti ir saistītas ar neparastu rīcību vai ķermeņa kustībām miegā. Tās ietver
• nakts murgus, jeb biedējošus sapņus;
• bailes miegā, kas izraisa strauju pamošanos un izteiktas bailes;
• staigāšanu miegā.

Miega traucējumus var izraisīt arī novirzes psihē, piemēram, satraukums un depresija. Citas miega novirzes var izraisīt medicīniska rakstura problēmas, piemēram, hormonālā līdzsvara traucējumi. Tās var izraisīt arī atkarība no narkotikām un alkohola.
Kādas ir noviržu pazīmes un simptomi?
Katram miega traucējuma veidam ir savi tipiski simptomi.
Kādi ir miega noviržu iemesli un ar tām saistītais risks?
Katrām miega novirzēm ir savi cēloņi un riska faktori. Taču šeit ir pārskaitīts, kas pasliktina situāciju miega noviržu gadījumā:
• alkohols;
• izmaiņas miega režīmā;
• hroniskas sāpes vai slimības;
• depresija un satraukums;
• uzbudinošas vielas – kofeīns, nikotīns, kokaīns;
• pārāk intensīva aizraušanās ar snaušanu dienā;
• medikamenti, piemēram, pretsaaukstēšanās preparāti, miega zāles;
• slikta guļamās telpas vides kvalitāte;
• darbs maiņās;
• stress.
Visvairāk riskam smakšanai miegā ir pakļauti korpulenti cilvēki. Tiek uzskatīts, ka narkolepsijai un dažiem citiem miega traucējumiem ir saistība ar ģenētiskām izmaiņām.
Ko var darīt situācijas uzlabošanai?
Labi gulēšanas ieradumi var pasargāt no daudzu miega likstu iestāšanās. Šeit ir daži gulēšanas ekspertu sniegti ieteikumi: izvairies no alkohola, kofeīna un citām aktīvām vielām, it īpaši pēc vakariņām; izvairies no lielas gulēšanas dienā; nevajag dienā nosnausties vairāk par vienu reizi un ne ilgāk par vienu stundu; neliecies gultā, ja nav noguruma; iekārto ērtu, tumšu un klusu guļamtelpu; gultu izmanto tikai seksam un gulēšanai; ik rītu celies vienā un tajā pašā laikā.
Ar problēmām saistītu psihisku stāvokļu ārstēšana var novērst dažu miega likstu parādīšanos. Svara kontrole var novērst daža veida smakšanu miegā. Daži miega traucējumi nav iepriekš novēršami.
Kā noteikt pašreizējo stāvokli?

Diagnozes uzstādīšana miega traucējumu gadījumā sākas ar pacienta medicīniskās vēstures izpēti un fiziskā veselības stāvokļa novērtēšanu. Ja rodas aizdomas par veselības stāvokļa iespējamo saistību ar miega problēmām, var veikt turpmākās pārbaudes, piemēram, asins analīzes.
Var ieteikt veikt miega analīzi – polisomnogrammu. Šādā pārbaude nosaka sekojošas ķermeņa funkcijas miegā: gaisa plūsmu un elpošanas atbalstu; skābekļa līmeni asinīs; asinsspiedienu un pulsu; smadzeņu elektrisko aktivitāti; acu kustību; muskuļu kustību.
Plašākā miega testā mēra iemigšanas ātrumu. Var analizēt arī gāzu saturu arteriālās asinīs, lai noteiktu skābekļa un oglekļa dioksīda līmeņus.
Kāda ir miega traucējumu ilgtermiņa ietekme?
Nepilnīgs miegs mazina dzīves kvalitāti un palielina negadījumu iespēju. Līdz pat 50 procentiem krācēju ir paaugstināts asinsspiediens. Pastāv arī šādu risku iespēja: aritmija, jeb neregulāra sirdsdarbība, kam var būt fatālas sekas; sirds labās puses pavājināšanās; sirdstrieka; plaušu pārslodze, jeb augsts asinsspiediens plaušās; trieka.
Kāds ir risks apkārtējiem?
Miega traucējumi nav lipīgi un nerada briesmas apkārtējiem, ja nu vienīgi stresu, kas rodas citiem, jūsu negulēšanas vai trokšņošanas dēļ nakts laikā.


14.11.2005

Komentāri:

 saule/mammai,  14:27:21 14.01.2006 
es taada pati biju..:)))) mana mamma man pa dienu nelaava guleet, tad naktiis bija miers. nelauj vinam guleet pa dienu. nu, pusdienas it kaa obligaati jaapagul, bet ne ilgi tad. kaut kaa taa..:)

 Mamma,  14:18:18 10.01.2006 
A kā lai pierunā naktī gulēt 1.5 gadīgu bērnu? Kā pl 2 naktī, tā jamais augšā un pīkst kā pele, ka ir izgulējies un tagad ir jāspēlējas???

 saule,  01:53:44 06.12.2005 
labriit..... vai labvakar...? uhhh.... atkal es kaa naktsputns te ...
jaa...Alcheimer, vajag taadu mazu, mazu ruupiiti, lai buutu tas iemesls un teeju fabrikas
nebankroteetu:) un vecaas zaalju sievinas nepaliktu bez darba...jo veciem cilveekiem ir daudz
jaakustas, lai vini ilgaak paliktu dziivi. taapeec, lai cilveeki ilgaak dziivotu, dzersim teejinas.
(jox)
man garsho teeja... mees runaajam par zaalu teejaam... (bet vai parastaas teejas nav savaa zinaa
zaalu teejas(?) ) ak! atkal viena ruupe man - jaaiet uzliet teeja....

 Alcheimers, saulei 14:17:33 04.12.2005 
Labrīt, saulīt! :))) Kā gulēji? :)
Es domāt, ka vajag tomēr kādu mazu rūpīti sirsniņā paturēt - citādi nebūs iegansta ar gardām tējiņām
našķēties... un tā būs jūtama skāde. Kā Tev šķiet? :)

 saule,  04:20:43 04.12.2005 
... jau 4! jaaiet guleet!:D
ar labu riitu....

 saule,  04:18:05 04.12.2005 
es domaaju, ka taas teejas paliidz iemigt, jo ietekmee smadzenu un nervu darbiibu un taam ir vairaa
fiziologiska ietekme uz miegu utt., bet lai nevajadzeetu dzert teejinas, vajag atbriivoties no
ruupeem un shajaa zinaa piekriitu sfinksai.. taa.

 ES ,  14:09:05 28.11.2005 
Vairāk jāraxta par miega nozīmi cilvēka dzīvē !!!!!

 guga, Alcheimers, Sfinksa 12:15:48 28.11.2005 
Man pat liekas, ka vairumaa gadiijumu tos ar taam meereni netiirajaam sirdsapzinjaam, nemoka vispaar
itin nekaadas probleemas vai ar svaigu gaisu vai bez taa, jo vinji vienkaarshi uztver to pasauli
vienkaarshaak un iipashi neapgruutina savas galvas ar filozofeeshanu.

 Alcheimers,  00:44:00 28.11.2005 
No savas pieredzes varu teikt, ka vislabāk tomēr ir intensīvi pakustēties svaigā gaisā. Strādāt,
sportot... Vakarā tad pietiek ar dajebkādu tēju, un sirdsapziņa iemieg arī mēreni netīrā veidā - bez
problēmām. :)

 Alcheimers, Sfinksai nomodā :) 00:33:10 28.11.2005 
'Mīļie cilvēki, vai domājat, ka vīgriežu tēja jums palīdzēs pret bezmiegu?!'

Jā, es arī domāju, ka noteikti jāpiepilina vēl kaut kas stiprumam! Un dezinfekcijai! :)

'Jābūt tīrai sirdsapziņai, lai spētu normāli gulēt...'

Hmm... un kas tad Sfinksas sirdi šovakar/-nakt nomāc? ;)))
Visādā ziņā, novēlu Tev satikt daudz un čaklas miega peles! Stundas laikā! :))

 Sfinksa, kam nenāk miegs 00:13:21 28.11.2005 
Mīļie cilvēki, vai domājat, ka vīgriežu tēja jums palīdzēs pret bezmiegu?! Jābūt tīrai
sirdsapziņai, lai spētu normāli gulēt un sapņot jaukus sapņus. Jānokārto attiecības
ar līdzcilvēkiem- jāpiedod pāri darītājiem un jāpalīdz tuvākajiem, jālūdz piedošanu, kuriem paši
esat pāri darījuši. Kaut vai domās to dariet, un jūsu dzīve mainīsies!:)

 guga, r 19:51:58 27.11.2005 
baldriaanu saknenju teeja ar dabisku nesildiitu medu vakaros. Baldriaanu saknenjus, ja nav rudenii
salasiiti, var nopiirkt jebkuraa aptiekaa. Tiem, kas var - silts piens veel piedevaam, silts piens
ar drusku kaneeli utml.

 Alcheimers, ēnai 19:49:49 27.11.2005 
Man jau liekas, ka ŠAJĀ gadalaikā 9-10 stundas dienā būtu tieši normāli. :)

 mb, r 19:26:34 27.11.2005 
vīgriežu tēja palīdzēs;-)

 r,  19:13:25 27.11.2005 
es ari ciesu no miega trauc.tas ir baigi gruti

 r,  19:13:24 27.11.2005 
es ari ciesu no miega trauc.tas ir baigi gruti

 ēna,  16:18:33 24.11.2005 
Arī piedodiet par šo komentāru, bet nevaru nenoturēties un nepajautāt - bet kāds šeit ir sakars ar
mistiku?....
Laikam mistika ir tad, kad var apiet visus dzīves ierobežojumus un gan izgulēties, gan uz darbu
paspēt, gan citur visu paveikt :))) Priekš tā, laikam vajadzīgas pārdabiskas spējas :)

 ēna,  16:11:32 24.11.2005 
Tikai domāju, ka satraukumu un depresiju īsti nevar saukt par psihes novirzēm - kā tas ir izdarīts
rakstā. Nu, ja vienīgi tie ir sasnieguši augstāko pakāpi - bet tad tās ir fobijas un suicidālas
tieksmes. Psihes novirze drīzāk ir kaut kas smagāks - šizofrēnija, piemēram.

 ēna,  16:08:20 24.11.2005 
šausmīgi gribas gulēt nelaikā - bieži dzīves ritms nesakrīt ar iekšējiem ritmiem - it īpaši, kad uz
darbu ir jāceļas nenormāli agri.
Bet šis raksts nomierina. Man likās, ka ir nenormāli, ja gribas gulēt 9-10 stundas dienā - bet
laikam tas arī var būt dabiski.

 Annyte, britiete@inbox.lv 22:02:33 19.11.2005 
Miegs tik tieshaam ir ljoti svariigs cilveeka dziivee,jo tas daljeeji rada veelmes(sapnjus).Tas rada
pamatu,kaadeelj dziivot(un cilveekam kas negulj iet ljoti gruuti).Miegs ir dziives sastaavdalja, ko
nedriikst ignoreet...

 Sfinksa, Saulei 20:47:07 17.11.2005 
Nē, nē- ne jau nu gudrāka! Mums visiem ģenētiskajā atmiņā ir milzum daudz zināšanu, arī Tev, tikai
mēs visu neatceramies:))) Īstajā laikā un īstajā brīdī šīs zināšanas var no zemapziņas nākt apziņā
un mums rodas atklāsme par lietām.:) Es vienkārši esmu ilgāk uz šis planētas par Tevi un man varbūt
tās atklāsmes sakrājušās mazliet vairāk :)

Astrālie ceļojumi un ārpusķermeņa pieredze ir daudziem cilvēkiem, tikai neviens īpaši nereklamējas,
jo tas ir ļoti personisks, īpašs pārdzīvojums. Bet par to mēs vēl parunāsim! Atā!

 saule/sfinksai,  17:13:04 17.11.2005 
...es labpraat ar tevi parunaatos, ja buus laiks, jo es domaaju, ka mums ir liidziigs pasaules
uzskats, tikai tev izdodas to vaardos pateikt, jo tu esi gudraaka, es to atziistu:)))

 saule/meemais,  17:09:25 17.11.2005 
..nu, gribu...

 Sfinksa Saulei, oriona@inbox.lv 16:27:21 17.11.2005 
Esmu pacelojusi nepajokam!:)))) Buus laiks, parunaasimies!

 guga, Kaunam 13:02:29 17.11.2005 
To viņi dara visu laiku. Es viņiem pajautāju, vai viņi to uzskata tiešām par normālu. Viņi saka, ka
tiešām tā uzskata. Viņi pat apgalvoja, ka tā dara visi. Nu ja, Delfi arī ik pa laikam griež ārā
politnekorektus komentārus, bet parasti forumi tomēr definē visiem redzami noteikumos skaidri un
gaiši kādi komentāri nav pieņemami - un parasti normālos forumos tie ir tādi, kas satur rupjības un
narkotiku vai vardarbības propagandu, pārējais ir parasti akceptējams.

 Kauns Saulesjostai!,  11:12:22 17.11.2005 
Saulesjosta komentārus, kuri viņiem nepatīk griež laukā!

 meemais /saule,  06:21:47 17.11.2005 
...draugos zinu vienu taadu vienu cilveeku ...gribi iepaziities ar vinju??

 saule,  23:48:51 16.11.2005 
es gribeetu iepaziities ar kaadiem cilv., kuriem arii ir bijushi celojumi aarpus kermena, savaadaak
juutos kaa vieniigaa, kaut reaali droshi vien taa nav, jo amerikaa jau sen darbojas miega peetiijumu
centrs, kur peeta sho paraadiibu, pat nodibinaati instituuti speciaali tam. un internetaa speciaals
portaals, kur cilveeki apmainaas pieredzeem, uzmundrina, atbalsta viens otru, tikai Latvijaa kapa
klusums, it kaa tas nekad nebuutu pastaaveejis...

 saule,  23:35:08 16.11.2005 
..bet kaa tu to visu zini? es arii gribu zinaat, anglu val. lit slinkums lasiit, varbuut ir latv.
val? kaads nezin?
sfinksa, tu esi loti gudra

 saule,  23:33:11 16.11.2005 
jaaaa... interesanti...

 Sfinksa, Saulei 20:40:19 16.11.2005 
Miega stāvoklis ir tas brīnumainais veids, kā iepazīt garīgo pasauli, bet ne visiem tas dots. Miegā
mēs saņemam garīgo enerģiju no Universa, lai fiziskajam ķermenim dotu spēku. Tāpēc mums ir jāguļ.
Tiem cilvēkiem, kuriem astrālais ķermenis viegli atdalās no fiziskā, var miegā viegli ceļot
laiktelpā- pagātnē, nākotnē, saņemt informāciju, lai paveiktu pozitīvas lietas. Mēs varam saredzēt
paralēlās pasaules, pabūt savā dvēseles vēsturē. Tā arī ir realitāte, bet citur, ne fiziskajā
pasaulē...:) Blīvā matērija, ko redzam, sastādot tikai 4 % no Uuniversa, tāpat, kā mūsu prāta spējas
tikai dažus % tiek izmantotas. Bet Dvēsele var ceļot, neatkarīgi no šiem prāta spēju procentiem...:)
Interesanti....

 Sfinksa, Saulei 19:52:59 16.11.2005 
Miega traucējuma problēmas var izraisīt arī ļoti saspringta garīgā slodze- mācības, intelektuālais
darbs. Tā ir daudziem, tāpēc lai smadzenes atpūtinātu, fiziskās aktivitātes ir nepieciešamas
obligāti- visam jābūt līdzsvarā. Gan garīgam, gan fiziskam ķermenim. Bet iemesls var būt dziļāks-
neatrisinātas lietas, kuras nomāc zemapziņu. Padomā, paanalizē. Varbūt ir kādas nenokārtotas
attiecības ar draugiem, kolēģiem, vecākiem... Visādi var būt. Varbūt kaut kas nomāc Tavu sirsniņu,
bet neesi to vēl atrisinājusi? Lai Tev veicas sevis un pasaules izzināšanā un jaukie sapņi arī lai
turpinās!:)))

 Sfinksa, Memajam 19:41:39 16.11.2005 
Jā, piekrītu Saulei- stāsti gan! Mēs taču tāpēc te esam, lai dalītos pieredzē un mācītos! Un
pasmaidi arī, tāpat kā mēs!:)))

 saule/meemais,  19:35:57 16.11.2005 
...nu tad ja nav nekaads nosleepums, tad pasaki publiski, ko tur sleept? pasmaidi pats=)

 meemais/Saule,  20:02:23 15.11.2005 
..bet kurs teica ka neesmu gatavs to izpaust..es vnk teicu ka publiskajaa nee..=))..PS..un tas nav
nekads nosleepums..!!
pasmaidi..=))

 saule,  19:46:26 15.11.2005 
ko tad piedaavaa risinaajumu, ja neesi gatavs to izpaust???:(

 meemais/Saule,  19:05:24 15.11.2005 
...Publiski neafiseesos...=))

 saule,  18:50:53 15.11.2005 
....te kaads veel ir?

 saule/meemais,  18:49:48 15.11.2005 
...es esmu drosmiiga. :)

 saule,  18:46:25 15.11.2005 
kaads paneemiens? lai atbriivotos no bezmiega? man vajadzeetu...

 meemais/Saule,  18:40:19 15.11.2005 
..ir viens panjeemiens..bet lai to lietotu jabuut drosmei...un tas ir toties pa velti un
neordinaars..=))

 saule,           18:39:08 15.11.2005 
... nesen bija taads briinums, ka atnaakot no skolas aizmigu, kas man ir pilniigi neraksturiigi...

...sapnjus toties redzu katru reizi un spilgtus un kraasainus:) vieniigais pozitiivais moments:) tie
man ir loti interesanti un es tos pierakstu kladee:) tipa - mana sapnja 'es' dienasgraamata:))
kaut kad sen atpakal man bija arii miega paraliize un OBE's , bet tagad gan nav, loti interesants
kermenja staavoklis miegaa..

 saule,          18:32:56 15.11.2005 
man ir miega truceejumi, bet es nezinu kaapec, jo es nepiipeeju, kafiju nedzeru , alkaholu tikai
sveetkos, depresijas man nav, saapes arii nejuutu, pirms guleetieshanas nevingroju.... turpretii
mans draugs gan smeekee, gan kafiju dzer, reizeem aiziet ar draugiem alu iedzert, bet gulj kaa
nosists un veel pie tam aatri aizmieg un kraac, bet es atkal mokos...:(
kad agri jaacelas tad lekcijaas miegs naak, gruuti koncentreeties, citreiz vispaar nogulu ka
nedzirdu modinaataaju... ko dariit?:(

 meemais/Sfinksa,  07:30:37 15.11.2005 
...Ja es kautko zinatu tad labpraat...
pasmaidi..=))

 Sfinksa, Memajam 23:10:55 14.11.2005 
Pastāsti pats par Lucid dreaming! Negaidi tekstu no malas! Tas var būt mums interesanti!:)))

 Sfinksa,  23:06:00 14.11.2005 
Miega stāvoklis ir tik dažāds, cik dažadas mūsu Dvēseles. Citi redz murgus, bet otri- atklāsmi. Cik
Dvēsele ir garīgi gatava, tik arī saņem - murgus vai informāciju. Tekstā ir runa par miega
svarīgumu, lai tas nekaitētu fiziskajam ķermenim. Bet pastāv garīgais ķermenis, kurš miega laikā var
ceļot citās dimensijās un saņemt garīgu pieredzi. Ilgstoši gadiem negulēt, ir savdabīga nervu
stāvokļa izpausme, nevis brīnums. Varbūt sods, kas ir jāizpērk caur ciešanām un sapratni, lai
mainītos kļūt labākam savā uzvedībā, domāšanā, attieksmē pret līdzcilvēkiem..

 meemais,  20:19:36 14.11.2005 
..uzrakstiet kautko par Lucid dreaming...

 Karlsons, delf 18:09:51 14.11.2005 
pamegini kaut 3 dienas nepagulet un redzesim kadus komentarus tad rakstisi;-)))

 delf,  13:22:56 14.11.2005 
sviests..ir zinaatniski pieraadiiti gadiijumi kad cilveeki negul gadiem un vis ir ok...ir pat taadi
kuri nav guleejusi desmitgadeem..un neatrodaas vini nomoda staavoklii kaa dazi no siem gadiijumiem.