Šakjamūni Budas relikvijas

Trīs dienas – 21., 22. un 23. septembrī Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē būs apskatāma jau pasauli apceļojusi budisma relikviju izstāde, kurā atrodamas arī vēsturiskā Šakjamūni Budas relikvijas.
Sirds Svētnīcas Relikviju Tūre ir labdarības projekts, kas norit visā pasaulē – līdz 2010. gadam dažādās pasaules valstīs ir apskatāma vairāk nekā 1000 Budas un citu svēto būtņu relikviju izstāde.

Trīs dienas – 21., 22. un 23. septembrī Rīgas Latviešu biedrības nama Baltajā zālē būs apskatāma jau pasauli apceļojusi budisma relikviju izstāde, kurā atrodamas arī vēsturiskā Šakjamūni Budas relikvijas.


Sirds Svētnīcas Relikviju Tūre ir labdarības projekts, kas norit visā pasaulē – līdz 2010. gadam dažādās pasaules valstīs ir apskatāma vairāk nekā 1000 Budas un citu svēto būtņu relikviju izstāde.


Daudziem cilvēkiem šķiet, ka relikvijas ir kaut kas visai nepievilcīgs. Piemēram, apģērbs, kauli, zobu lauskas. Relikvijas, kas ir šīs izstādes pamatā, ir pavisam citādas. Tie ir skaisti, pērlēm līdzīgi kristāli, kas tiek atrasti garīgā skolotāja pelnos pēc kremācijas. Tibetiešu valodā tie saucas Ringsel, un tie liecina par meistara augstiem garīgiem sasniegumiem. Šie kristāli ir ļoti īpaši – budisti uzskata, ka tie satur garīgā skolotāja dzīvo būtību fiziskā formā, dodot cilvēkiem tikpat lielu svētību kā skolotāja tieša klātbūtne.


Tāpēc šī relikviju izstāde ir unikāla iespēja tuvāk iepazīt austrumu kultūru un savām acīm skatīt priekšmetus, kas budisma zemēs tiek uzskatīti par relikvijām, kuru tuvumā atrasties un kuras redzēt ir liela svētība. Relikviju tūres laikā dažādās valstīs tika novērots, ka ļoti daudzi cilvēki, redzot šīs relikvijas, izjuta spēcīgu mīlestības enerģiju un neatkarīgi no reliģiskās pārliecības teica, ka jūtas iedvesmoti, dziedināti un miera pilni, esot šo relikviju tuvumā.


Izstādē ir apskatāmas vēsturiskā Šakjamūni Budas relikvijas, kas dzīvoja vairāk nekā 500 gadu pirms mūsu ēras, Kasjapa Budas relikvijas, kas bija Šakjamūni Budas priekštecis, arī citu garīgo skolotāju relikvijas, kas pārstāv Tibetas, Indijas un Ķīnas budisma tradīcijas, ieskaitot godājamos Šariputru, Maudgaljajanu un Anandu – Budas tuvākos mācekļus, slaveno jogu Milarepu, Viņa Svētību pirmo Karmapu un citus skolotājus.


Tradicionāli svētās relikvijas tiek glabātas budisma sakrālajās celtnēs – stupās, valsts relikviju krātuvēs vai statujās, tādā veidā tās pasargājot un uzglabājot, un šī ceļojošā relikviju izstāde ir izņēmums, kad cilvēkiem tiek radīta iespēja redzēt šīs relikvijas un izjust to pozitīvo iedarbību tiešā veidā. Tālāk tās nonāks Indijas pilsētā Kušinagarā, kur tiks glabātas nākotnes Budas Maitreijas 152 metru augstajā bronzas statujā, kas būs pati lielākā Budas statuja visā pasaulē.Šīs statujas celtniecība, tāpat kā budisma relikviju tūre, ir viena no Maitreijas Projekta sastāvdaļām. Lai gan, kā saka Lama Zopa Rinpoče, kas ir šī projekta garīgais vadītājs, „pati statuja nav mērķis, bet metode, lai sasniegtu mērķi. Un mērķis ir radīt mieru un harmoniju visā pasaulē”. Nest pēc iespējas vairāk cilvēkiem pēc iespējas vairāk labuma cik vien iespējams ilgākā laikā, lai saskarsme ar Maitreija Budas statuju iedvesmotu padomāt par to, kas ir patiesās dzīves vērtības. Kā skaidro Viņa Svētība 14. Dalailama, „kad mums ir iekšējs miers, mēs esam saskaņā ar apkārtējo vidi un cilvēkiem; kad mūsu kopienā valda miers, mēs varam dalīties šajā mierā ar citām kopienām; kad mēs izjūtam mīlestību un laipnību pret citiem, tas ne tikai ļauj citiem justies mīlētiem, bet attīsta arī mūsos iekšēju laimes izjūtu un mieru”.


Praktiskajā dzīvē Maitreijas Projekts paredz maznodrošinātu ģimeņu bērnu bezmaksas skološanu un bezmaksas ārstēšanu starptautiska standarta klīnikās, kā arī daudzu jaunu darba vietu radīšanu, pateicoties tūrismam un svētceļojumiem uz šo reģionu. Šā projekta ietvaros Kušinagarā (Indija) tuvākajā nākotnē paredzēta tempļu un klosteru, meditācijas un izstāžu paviljonu, bibliotēku un viesnīcu celtniecība, tiks izveidots skaists parks ar strūklakām. Visi, kas to vēlēsies, šeit varēs apgūt arī meditāciju un citas garīgas prakses.


Par šo projektu Viņa Svētība 14. Dalailama saka: „Tas ir spēcīgas apņemšanās un lielas drosmes rezultāts. Es no sirds dziļumiem novērtēju un slavēju šo brīnišķīgo projektu un visus tos cilvēkiem, kas ar to ir saistīti.”


Budisma relikviju izstāde ir bezpeļņas – tās apmeklēšanai nav nepieciešams pirkt biļeti, bet izstādes apmeklētājiem būs iespēja ar saviem brīvprātīgajiem ziedojumiem dot ieguldījumu Maitreijas projekta īstenošanā – viss ziedojumu kastītes saturs nonāks šim izglītības, veselības aprūpes un garīgās kultūras projektam.


Sīkāka informācija par Maitreijas Projektu atrodama mājas lapā


http://www.relikvijas.lv/ un http://www.maitreyaproject.org/. Savukārt informāciju par relikviju izstādi Rīgā var meklēt mājas lapā www.relikvijas.lv vai zvanot pa tālruni Sandrai Dzilnai 29453324, Kristīnei Somere – 26485088


10.09.2007

Komentāri:

 Eduards,   15:32:38 23.09.2007
81.198.230.99

Biju! Nepatika ,ka pārāk tika propogandēta Maitreja. :)
Bet pasākums labs. ;)

 Eduards,   10:02:55 23.09.2007
81.198.230.99

Iešu! :)

 Eze,   09:35:00 23.09.2007
80.81.33.4

līdz 19.00 (laba tā lapa relikvijas.lv)

 Eze, Annai  09:31:08 23.09.2007
80.81.33.4

http://www.bodhitree.com/lectures/Maitreya.Project.html

Kurš zina, līdz cikiem šodien tur var aiziet?