Simboli un rituāli!

Simbols ir objekts ar augstāko nozīmi. Ne katram priekšmetam piemīt Šī augstākā nozīme. Mēģināsim izskaidrot ar piemēru, ko var saprast ar simbolu, lai gan izpratne ir tikai viena daļa no simbola iedarbības. Trīsstūra formu var uzzīmēt kā ģeometrisku figūru. Trīsstūris no koka vai plastikas var būt zīmēšanas rīks vai instruments. Pagatavots no skārda un izlikts ielas malā, trīsstūris kļūst par brīdinājuma zīmi automašīnu šoferiem. Klasiska portāla zelminis kā arhitektonisks elements ari var būt trīsstūrveida. Tā pati trīsstūra forma kristīgās baznīcas telpā norāda uz trīsvienīgo Dievu, un trīsstūris ir simbols — objekts ar augstāko nozīmi.

SimboliSimbols ir objekts ar augstāko nozīmi. Ne katram priekšmetam piemīt Šī augstākā nozīme. Mēģināsim izskaidrot ar piemēru, ko var saprast ar simbolu, lai gan izpratne ir tikai viena daļa no simbola iedarbības. Trīsstūra formu var uzzīmēt kā ģeometrisku figūru. Trīsstūris no koka vai plastikas var būt zīmēšanas rīks vai instruments. Pagatavots no skārda un izlikts ielas malā, trīsstūris kļūst par brīdinājuma zīmi automašīnu šoferiem. Klasiska portāla zelminis kā arhitektonisks elements ari var būt trīsstūrveida. Tā pati trīsstūra forma kristīgās baznīcas telpā norāda uz trīsvienīgo Dievu, un trīsstūris ir simbols — objekts ar augstāko nozīmi.Brīvmūrniecības simboli nav svēti reliģiskā, dogmatiskā nozīmē, izņemot Visu pasauļu diženo arhitektu, kas simbolizē neizzināmo — Dievu. Bībele tiek izlikta ložā kā svētas tradīcijas simbols. Tās vietā tikpat labi var būt korāns vai kāda cita reliģiskas kopienas grāmata. Visi pārējie brīvmūrniecības simboli pieder šai pasaulei.


RituāliSvinības un svētki, ko mēs pazīstam, bieži ir saistīti ar vairāk vai mazāk izstrādātiem rituāliem, vai tie būtu militāri vai politiski: savi rituāli ir valstiskām pieņemšanām un sporta sarīkojumiem, uzvarētāju godināšanai un diplomu pasniegšanai, un pat izvadīšanai pensijā un atvadām, kam bieži raksturīgas kaut vai rudimentāri ritualizētas formas. Lai rituālu padarītu iedarbīgu, ir vajadzīgs daudz. Tiek radīts aizkustinājums un līdzpārdzīvojums, īstenojot de rite {- pēc novēlējuma, pēc likuma).Brīvmūrnieku rituāli sakņojas akmeņkaļu paražās un attiecas uz senām mistēriju brālībām, par kuru pēdējām atvasēm viņus palaikam uzskata. Rituāls var izskanēt svinīgi, taču to var uztvert arī kā rutīnu. Rituāli jāīsteno pedantiski, t. i., precīzi, domājot par to jēgu.Tāpat ari simboli, kuru nozīme netiek apzināta, paliek bez iedarbības. Savukārt apzinātiem, līdz dzīvotiem simboliem, pēc brīvmūrnieku domām, piemīt ilglaicīgas iedarbības spēks.Eiropas ložu rituāla galvenā sastāvdaļa ir priekšlasījums jeb “rasējums” (to ieviesa austriešu brīvmūrnieks Ignācs fon Borns {von Born), kuru uzskata par Mocarta “Burvju flautas” Zarastro prototipu).


Fragments no Aleksandra Gīze grāmatas „Brīvmūrnieki”(Jumava,2005.)


http://masonicum.lv/


14.09.2005

Komentāri:

 Elina, eliinux0.  17:44:01 08.12.2006 
Kruti

 TAS,   23:48:15 20.11.2005 
tas kurs tam tic un kas to apspriez,paliks sai domai par vergu

 TAS,   23:47:29 20.11.2005 
tas kurs tam tic un kas to apspriez,paliks sai domai par vergu

 vienpatnis, davlevic@yahoo.com  23:59:58 26.09.2005 
gariigaas veertiibas ir katra personiiga lieta un nevajag liist
citu dariisanaas es pats esmu izarstejis dazus cilveekuss pat no smeekesanas bet kaa tas man
atsauksies naakotnee nezinu, tikai ar rituaaliem un graamatu zinaasanaam ir pamaz un vai esmu masons
vai kaadaa citaa lozhas tam nau
noziimes- mans uskats.

 eidis,   00:41:20 19.09.2005 
(Briiv)masoniem ar mormonju bazniicu nav nekaada sakara.

 guga, Guntim  10:25:10 17.09.2005 
Nu Tev atkal mormonji nepatiik. Kas shiem vainas, vismaz tikumisku un stingru dziivi dziivo.

 Guntis Strautnieks, guntis.str@mail.ru  15:24:35 15.09.2005 
Palasi pareizticigo sektu petnieka Aleksandra Dvorkina gramatu krievu valodaa. Ir veikalaa Merkelja
ielaa - pretii cirkam - Pareizticigo graamatniica. No masoniem parnjemta ir ritualu forma un
paltraks - ko uzmauc muguraa ceremonijaa ar masonu ziimeem. ASV - shtataa kur radaas Mormonji - tie
vienubrid bija masonu lozhaas vairaakumaa - liidz masoni attapaas shos izfiireet laukaa - lai
vairaakums neieveel sev Masonu Lielprioru - mormoni :)

 Aivars, G.S  14:53:42 15.09.2005 
Kādi tad ir tie simboli?

 Guntis Strautnieks, guntis.str@mail.ru  11:56:05 15.09.2005 
Masonu lozhas simbolus tiiri veiksmiigi paarnjeema sekta 'Mormonji'...ASV....